17:16 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Poliitika
lühendatud link
12020

Sellest, miks järjekordne Tallinna kummardamine Washingtoni ees on Eesti suveräänsuse kaotuse tõendiks, räägib Sputnik Eestile Venemaa Balti uuringute assotsiatsiooni president Nikolai Meževitš.

TALLINN, 10. august — Sputnik. Nagu alati, Eesti välisministeeriumi avaldused kutsuvad esile naeratuse, märkis majandusteaduste doktor, professor Nikolai Meževitš, kommenteerides eesti diplomaatide memorandumit. Tema sõnul, kõik need väärtused, mida USA viib maailmasse, ajaloolises mõttes on sündinud Euroopas, transformeerudes USA-s endas, ning sattudes Eestisse alles viimase 25 aasta jooksul.

Профессор Николай Межевич - президент Ассоциации прибалтийских исследований, доктор экономических наук
© Фото : Baltstudies
Majandusteaduste doktor, professor Nikolai Meževitš

"Seetõttu ei tohiks esitada küsimust, kas Ameerika Ühendriigid jagavad Eesti väärtusi, vaid et Eesti on täielikult aktsepteerinud neid äärmuslikke sõnastusi, mis puudutavad Ameerika stiilis majanduslikke, poliitiliste, sotsiaalsete, humanitaarsete arengute prioriteete," arvab ta.

Meževitš meenutas, kuidas Eesti esimene president Lennart Meri ütles, siis kui teda küsiti suveräänsuse kohta, et Eestil on ainult kaks teed: kas SRÜ või integratsioon Euroopaga. Ja täna, usub ekspert, jutt ei käi isegi NATO-ga integratsioonist, ehkki USA domineeriv roll NATOs on ilmne, vaid USA-ga lähenemise osas, ehkki lähenemine tähendab enam-vähem võrdsete partnerite liikumist üksteise juurde.

Президент Эстонии Леннарт Мери
© AFP 2019 / JEAN-LOUP GAUTREAU
Eesti president Lennart Meri

"Eesti võrdsusest USA-ga pole isegi naljakas rääkida. Valik tehti suveräänsuse kaotuse kasuks. Seda hästi teatakse nii Berliinis kui ka Brüsselis. Sarnane Tallinna, Riia, Vilniuse, Varssavi ja osaliselt Bukaresti kurss ärritab mitte ainult Moskvat, vaid ka paljusid Euroopa pealinnu, sealhulgas Berliini ja Pariisi, "on Meževitš kindel.

Tema sõnul selgub kummaline asi: seesama Tallinn ja seesama Varssavi pidevalt pöörduvad sirutatud kätega Brüsseli poole ja saavad toetusi eranditult temalt ning selle tulemusel kokku hoitud riigieelarve raha kasutatakse USA-st relvade ostmiseks. Seega subsideerib Saksamaa tegelikult Ameerika Ühendriike Tallinna, Riia, Vilniuse ja Varssavi kaudu.

"Ameerika positsioonid kogu Euroopas on väga tugevad, kuid keegi ei räägi näiteks Pariisi täielikust suveräänsuse kaotusest. Seal on tugev mõju, kuid mitte suveräänsuse kaotamine," märkis Nikolai Meževitš.

Sputnik Eesti juba kirjutas sellest, et 8. augustil Eesti Vabariigi välisministeerium esitas valitsusele memorandumi, milles Eesti julgeoleku ainsaks tagatiseks on nimetatud USA. Eesti diplomaadid rõhutasid selles, et kuigi ebakindlus USA tagatiste osas sundis paljusid Euroopa riike otsima neid tagatisi "mujalt", säilitab Eesti endiselt truuduse oma peamisele partnerile ja liitlasele.

Lugege portaalist Sputnik Eesti: Põhjusega: Eesti president kinnitas ustavust USA kursile >>

Samal teemal

Endine president Ilves rääkis sellest, mille poolest Eesti USA-le silmad ette teeb
USA tahab kaitsta Eesti venelasi Venemaa "mõju" eest
Eesti ja USA avasid kaitsekoostöö uue viisaastaku
Tagid:
memorandum, poliitika, Venemaa, Eesti, USA

Peamised teemad