05:42 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Poliitika
lühendatud link
12210

Poola diplomaat Marcin Przydacz teatas Euroopa liidritele, et president Vladimir Putini küllakutsumine on viga. Seega on Poola ametniku kriitika alla ka sattunud Eesti president Kersti Kaljulaid.

TALLINN, 9. august — Sputnik, Aleksei Toom. Poola asevälisminister Marcin Przydacz noomis Euroopa liidreid kavatsuste eest soojendada suhteid Venemaaga. Varssavi diplomaat pidas tõenäoliselt silmas teiste hulgas president Kersti Kaljulaidi, kes oma Moskva-visiidi ajal kutsus Venemaa liidrit Eestisse külla.

Poola välisministri asetäitja Marcin Przydacz teatas intervjuus Reutersile, et tema arvates näeb mõnede Euroopa liidrite tegevus välja kui katse üles sulatada suhted Venemaaga.

Poola diplomaadi avaldusi hinnatakse veel ka kui omamoodi õpetussõnu Euroopa Komisjoni uuele presidendile Ursula von der Leyenile, kes hakkab kokku panema komisjoni uut koosseisu.

Kuigi Przydacz ei täpsustanud (kuigi ta tegi paar vihjet), milliseid "Venemaa suhtes eksinud" Euroopa poliitikuid ta silmas peab, võib nende hulka arvata ka Eesti president Kersti Kaljulaidi.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, kutsus Eesti riigipea oma paljudele üsna ootamatu aprillikuise Moskva-visiidi ajal Venemaa liidri VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressile, mis toimub 2020. aasta juunis Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

Президент РФ Владимир Путин и президент Эстонии Керсти Кальюлайд во время встречи
© Sputnik / Владимир Астапкович
Eesti president Kersti Kaljulaid ja Venemaa president Vladimir Putin kohtumise ajal

Meetmeid rakendame küll, aga mingeid tulemusi ei ole

President Kaljulaidi on üsna raske arvata nende Euroopa poliitikute hulka, kes tõepoolest järjest häälekamalt astuvad välja Venemaaga sõbralike suhete taastamise poolt (ta kritiseerib üsna palju ja meelsasti Moskva poliitikat), kuid fakti, et ta kavatseb uuesti Vladimir Putiniga kohtuda, pealegi veel Eesti pinnal, peavad kodumaised rahvuslased ja nende mõttekaaslased, sealhulgas Poolas, suureks veaks ning "järeleandmiseks Moskva agressiivsele poliitikale".

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

Przydaczi avaldus järgnes veel ka tõenäoliselt seoses looga sellest, kuidas Olbernhau linnapea Heinz-Peter Haustein saatis Vladimir Putinile küllakutse Saksamaale.

Selliseid kutseid saavad suurriikide juhid sageli, kuid kaugeltki alati ei saa ega taha neid vastu võtta. Nii et selles loos ei oleks midagi ebatavalist, kui sakslaste hulgas poleks puhkenud kära seoses teatega Olbernhau linnapea ametlikust kutsest ja Saksamaa Vaba Demokraatliku Partei juhtkonna toetusest sellele sammule.

"Tundub, et mõned Euroopa liidrid ei ole endale teadvustanud, et nende tegusid võetakse kui katset suhteid siluda, aga kui nad on sellest teadlikud, on nende poliitika vale," ütles Marcin Przydacz Reutersi ajakirjanikule, jättes täpsustamata, keda või mida ta täpsemalt silmas peab. "Ei ole põhjust kutsuda Venemaa liidrit mitmesugustele pidudele või meiega tantsima /.../. Meetmed, mida me rakendame, et sundida Venemaad loobuma agressiivsest poliitikast Ida-Euroopa suhtes /.../ aga ta pole poolt sammugi taganenud."

Lugege portaalist Sputnik Eesti: President Kaljulaidi visiit Moskvasse

Samal teemal

President Kaljulaidi visiit Moskvasse
Venemaata, kuid Saksamaaga: Poola viis Teise maailmasõja algust tähistada
Reinsalu: Poola on Eesti julgeolekus üks võtmeriike
Ameerika Ühendriigid ja Poola lõid sõjaväebaasi osas käed
Ajaloo ümberkirjutamine, Poola variant, kõik müügiks
Tagid:
poliitika, Vladimir Putin, Kersti Kaljulaid, Eesti, Euroopa, Venemaa, Poola

Peamised teemad