22:37 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Poliitika
lühendatud link
9810

Euroopa Komisjoni talitused töötavad koos EL-i diplomaatilise teenistusega ja tihedas koostöös ELi esindustega Moskvas ja Kiievis, et töötada välja ühine juhend liikmesriikidele, et selgitada välja "Don-passide" identifitseerimine ning võimalik tunnustamata jätmine.

TALLINN, 11. august — Sputnik. ELi asutused töötavad välja juhised Euroopa konsulaatidele Donbassi elanikele väljastatud Venemaa passide tuvastamiseks ning Venemaa kodakondsusega Donbassi elanike esitatud viisataotlustega töötamiseks, vahendas RIA Novosti-le allikas EL-i struktuurides.

24. aprillil allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin ukaasi Venemaa passide lihtsustatud väljaandmise kohta isehakanud LRV ja DRV elanikele.

Juunis Brüsselis toimunud ELi tippkohtumisel kiideti heaks avaldus, et EL on valmis kaaluma Donbassi elanikele väljastatud Venemaa passide mittetunnustamist.

Venemaa suursaatkond Tallinnas
© Sputnik / Денис Грабусов

Samal ajal Venemaa siseministeerium teatas RIA Novostile, et "välispassidesse kantud teabe ei sisalda infot varem olnud välisriigi kodakondsuse ega kodaniku elukoha kohta väljaspool Venemaa territooriumi."

"Juunis toimunud euroala tippkohtumise järeldustes väljendati suurt muret sellise ukaasi vastuvõtmise pärast, mida peeti Minski lepingute mõtte ja eesmärkidega vastuolus olevaks. Ühtlasi leidis Euroopa Ülemkogu (tippkohtumine), et on valmis kaaluma edasisi võimalusi, sealhulgas nende Venemaa passide mittetunnustamist," tuletas allikas meelde ELi seisukohta.

Tema sõnul selles kontekstis Euroopa Komisjoni talitused töötavad koos EL-i diplomaatilise teenistusega ja "tihedas koostöös ELi esindustega Moskvas ja Kiievis, et töötada välja ühine juhend liikmesriikidele ja nende konsulaatidele, et selgitada välja nende passide identifitseerimine ning võimalik tunnustamata jätmine, mis on liikmesriikide pädevuses."

Sel nädalal võttis Eesti välisministeerium vastu otsuse mitte tunnistada Ukraina Donetski ja Luganski oblasti elanikele pärast 2019. aasta 24. aprilli väljastatud Venemaa passe, juhul kui passi valdaja ei olnud juba varem Venemaa kodanik. Välisminister Urmas Reinsalu avaldas lootust, et teised Euroopa riigid järgivad sel puhul Eesti eeskuju.

Venemaa saatkonnal on häbi Eesti välisministeeriumi otsuse pärast. Saatkonnas märgiti, et niiviisi on ametlik Tallinn sisuliselt ühinenud kriisist haaratud Ukraina piirkonna humanitaarblokaadiga.

2014. aastast peale kestab Donbassis relvastatud vastasseis, mis on kaasa toonud arvukalt inimohvreid tsiviilelanikkonna seas.

Selle põhjuseks sai Ukraina võimude poolt alustatud "terrorismivastane" operatsioon isehakanud Luganski RV ja Donetski RV vastu, kes pärast Ukrainas toimunud riigipööret kuulutasid end iseseisvaiks.

Kiievi versiooni kohaselt toetab mässulisi Moskva. Venemaal peetakse sääraseid süüdistusi absurdseteks ja vastuvõetamatuiks. Venemaa juhtkond on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ole Ukraina siseriikliku konflikti osapooleks ja sündmustega selle riigi kaguosas ei ole tal mingit pistmist.

Mingisuguseid "vene sõjaväelasi", kellest Kiiev kuulutab, ei ole muuhulgas ka OSCE seiremissioon Donbassis täheldanud.

Lugege portaalist Sputnik Eesti: Eesti ei tunnista Donbassis väljastatud uusi Venemaa passe

Tagid:
pass, Donetski RV, Luganski RV, Donbass, EL, Venemaa

Peamised teemad