22:28 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
14920

Soome kui Euroopa Liidu ajutine eesistujariik teeb ettepaneku tegelda Ungariga, keda süüdistatakse ajakirjanduse ja kohtute sõltumatuse põhimõtete rikkumises. Budapest süüdistab vastuseks soomlasi laimus ja tagaseljajuttudes.

TALLINN, 13. august — Sputnik, Aleksei Toom. Kaks kolmest euroliidu riigist, mille elanikkond koosneb valdavalt soomeugrilastest, on sattunud omavahel infosõtta.

Kolmas, Eesti, on jäänud neutraalseks. Ungari süüdistab Soomet vaba meedia ning "sõltumatu põhiseadusliku õiguskorra" puudumises ja süütuse presumptsiooni põhimõtte jalge alla tallamises.

Ungari valitsusmeelne uudisteportaal Origo on avaldanud mitu teravalt kriitilist artiklit, mis kajastavad riigi peaministri Viktor Orbáni vaateid Soome ajutisele eesistumisele Euroopa Liidus.

Helsingi on välja kuulutanud oma programmid pooleaastaseks eesistumisperioodiks EL-i nõukogus, kus ta kavatseb muuhulgas edasi viia protseduuri Budapesti karistamiseks "seaduse ülimuslikkuse põhimõtte rikkumise eest".

Selle all mõeldakse vastavalt Lissaboni lepingu artiklile 7 (asendab EL-i põhiseadust, mille eelnõu kukkus läbi Hollandi rahvahääletusel 2005. aastal — toim) riigi ilmajätmist hääleõigusest nõukogus ja liidu fondidest eraldatavatest toetustest. Euroopa Liidus on juba arutatud selle karistava artikli kohaldamist Poola suhtes.

Soros on paanikas: Euroliitu ootab NSV Liidu saatus >>

Varem ei ole liidu ajaloos seda artiklit kunagi kohaldatud. Rida bloki liikmeid, sealhulgas Eesti, on teatanud, et hääletavad selle kasutamise vastu võitluses "oportunistliku" Poolaga.

"Ise te, soomlased, ei armasta demokraatiat ja tallate selle jalge alla"

Soome levitatud programme peeti Ungaris rünnakuteks ja kritiseeriti karmilt. Riigi peaminister Viktor Orbán ja tema pressiesindaja Zoltán Kovács tegid hulga avaldusi seoses Soome eesistumisega EL-is ja Helsingi õigusega õpetada ungarlasi seadusi austama.

"/.../ see on ka imelik süüdistus Soome poolt, kus enamik meediast on nelja konglomeraadi käes," kinnitab Kovács oma artiklis. "Üks neist, Sanoma, jõuab iga nädal 97 protsendini soomlastest ja hoiab oma kontrolli all enamikku riigi suurimatest ajalehtedest ja ajakirjadest. Peaaegu kogu meediaturg on üheainsa valdavalt vasakliberaalse firma kontrolli all."

Ungari ametnik heidab Soomele ette ka "Konstitutsioonikohtu ekvivalendi" ja tõeliselt "sõltumatu kohtuvõimu" puudumist, sest kohtunikud nimetab Soomes ametisse president justiitsministri soovitusel.

Orbán räägib tugevate närvide tähtsusest diskussioonis soomlastega

Helsingi on oma vastustes Budapesti rünnakutele üsna vaoshoitud. Soome valitsuse ametlikud esindajad annavad mõista, et Ungari võimud püüavad oma rünnakutega lihtsalt tähelepanu kõrvale juhtida omaenda "patustamistelt" ajakirjandusvabaduse ja seaduse ülimuslikkuse põhimõtte vastu.

Soomlased märgivad veel, et süüdistusprotsess Orbáni valitsuse vastu ei ole nende endi algatus.

Ungari pani Pompeo paika >>

"Vaat milleks on meil vaja närvisüsteemi, tugevat närvisüsteemi, mis annab meile piisava vastupidavuse, et saaksime üles näidata väärikat austust ja vastata küsimustele viisakalt — mitte naeratuse või naeruga —, kui meie Soome sõbrad esitavad meile küsimusi ja sorivad Ungari seaduse ülimuslikkuse asjades," ütles peaminister Viktor Orbán ühes hiljutises esinemises.

Samal teemal

Ungari välisminister nimetas lääneriikide Venemaa kriitikuid silmakirjalikeks
Tagid:
suveräänsus, Ungari, Soome, Eesti, soome-ugri

Peamised teemad