07:15 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Poliitika
lühendatud link
73 0 0

Saksamaa soovimatus järsult suurendada oma sõjalisi kulutusi ärritab Ameerikat, aga selle muutmine käib talle juba üle jõu, on ekspert Vladislav Belov veendunud.

TALLINN, 13. august — Sputnik. Saksa ajalehe Hannoversche Allgemeine Zeitung teatel avaldas USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell avalikult nördimust selle tõsiasja üle, et Berliin pole seniajani suurendanud oma sõjalisi kulutusi 2 protsendile SKT-st, mida nõuab NATO põhikiri, vaid kasutab selle asemel väliskaubandusbilansi ülejääki sisepoliitilistel eesmärkidel.

USA pataljon asub lennukile
CC BY-SA 2.0 / U.S. Navy photo/Lt. Chad A. Dulac / Headed home

Saadik ei välistanud võimalust, et osa Ameerika vägesid võidakse Berliini hoiakute tõttu viia Saksamaalt mujale. Näiteks Poolasse.

Bundestagi Vasakpartei (Die Linke) fraktsiooni juht Dietmar Bartsch kiitis aga Ameerika saadiku idee heaks. Ta soovitas ka Washingtonil säästa maksumaksjate raha ja viia USA väed Saksamaalt täielikult välja.

"Kui ameeriklased viivad väed välja, soovitan neil kaasa võtta ka oma tuumarelva," lisas ta.

Venemaa Teaduste Akadeemia Euroopa Instituudi Saksamaa uuringute juht Vladislav Belov teatas uudist kommenteerides raadiole Sputnik, et Saksamaa naaber Poola on juba ammu soovinud, et osa USA vägesid paigutataks ümber tema territooriumile.

"Poolakad on valmis investeerima suuri summasid tankiväeosade paigutamise taristusse ja nii edasi. Seetõttu on see (USA suursaadiku avaldus — toim) surveavaldus Saksamaa juhtkonnale, kes ei ole eriti huvitatud Ameerika vägede kohaloleku säilimisest," teatas ekspert.

Lobamokk on spiooni õnnistus: NATO ametnik avalikustas USA tuumapeidikud Euroopas >>

Ta on kindel, et Berliini hirmutamisega USA tegevus piirdubki: Pentagonile on strateegiliselt tähtsad just nimelt Saksamaal asuvad baasid:

"Saksamaa on Euroopas kogu NATO bloki logistika keskosa. Siin hoitakse ka USA tuumarelvavarusid."
Belov ei välistanud võimalust, et mingi — tühise — osa võivad ameeriklased ikkagi Poolasse viia.
Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 2014. aastal võtsid NATO liikmesriigid endale kohustuse suurendada kaitsekulutused 2 protsendile SKT-st.

Seni kannab suuremat osa alliansi osa kuludest veel USA, kes mängib organisatsioonis võtmerolli, kuid Ameerika president Donald Trump tahab lükata kulud oma Euroopa liitlaste kaela.

Saksamaa kantsler Angela Merkel on aga teatanud, et Berliin kavatseb suurendada sõjalisi kulutusi järk-järgult kümne aasta jooksul. Need on kavas tõsta 2019. aastal 1,34 protsendini ja 2025. aastaks 1,5 protsendini SKT-st.

Samal teemal

NATO lennumasinad Venemaa piiridel ei tõota Balti riikidele midagi head
Endine Saksamaa välisminister tegi ettepaneku Baltimaade kaitsmiseks Venemaa eest
Tagid:
NATO, okupatsiooniväed, Poola, USA, Saksamaa, lennuväebaas, sõjaväebaas, raketibaas, õhuväebaas, USA baasid

Peamised teemad