11:14 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Poliitika
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
53 0 0

Iraan alustas teisipäeval Qomi linna lähedal Fordowi tuumaobjekti isotoopide tootmiskeskuse ehitust, teatas uudisteagentuur Mehr.

TALLINN, 13. august — Sputnik. Nurgakivi paigaldamise tseremoonial osales Iraani aatomienergiaorganisatsiooni juht Ali Akbar Salehi, vahendas Sputnik International uudisteagentuuri Mehr

Keskus uurib stabiilsete isotoopide tootmise meetodeid, sealhulgas destilleerimise ja soojusvahetite abil. Isotoope saab kasutada meditsiinis, tööstuses ja teaduses.

Rajatise hooned valmivad eeldatavasti 2020. aasta mai keskpaigaks ja see seatakse töökorda sama aasta septembriks. 

Enne 2015. aasta lepingu allkirjastamist tuumaettevõtmiste piiramiseks süüdistati Iraani uraani rikastamises just Fordowi maa-aluses rajatises.

Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks >>

Teheran omakorda eitas süüdistusi korduvalt, et Fordowi rajatis oli relvakvaliteediga uraani tootmiseks ette nähtud, öeldes, et selle ülesandeks on ainult elektrijaamade tarvis väherikastatud uraani tootmine.

Teheran: Iraan ei lase end naftaturult välja tõrjuda >>

8. mail teatas Iraan, et ta loobub osaliselt tuumaleppest tulenevatest kohustustest – täpselt aasta pärast seda, kui USA taganes ühepoolselt lepingust ja taaskehtestas Islamiriigi suhtes laiaulatuslikud sanktsioonid, millega Euroopa Liidu riigid, kes samuti lepingu osapoolteks olid, samuti kaasa läksid. 

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Tankerisõda kogub hoogu: Iraani poolt kinni peetud naftaveok seilas Briti lipu all
Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks
Tagid:
Iraan, tuumarajatis, tuumaprojekt, tuumaleping, tuumauuring, tuumalepe, tuumajõud, tuumajaam

Peamised teemad