01:49 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Poliitika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
35 0 0

USA president Donald Trump avaldas teisipäeval lootust, et Hiina täidab endale mõeldud kohustusi USA-lt põllumajandussaaduste ostmise osas. Seni pole rahvavabariik oma lubadusi selles osas Ameerika liidri sõnul täitnud.

TALLINN, 14. august — Sputnik. "Hiina ütles, nagu ikka, et kavatseb osta meie suurepärastelt Ameerika farmeritelt "palju" kaupa. Seni pole nad seda teinud. Võib-olla kõik veel muutub!" kommenteerib RIA Novosti Trumpi Twitterisäutsu.

Trump kohtus juunis Osaka tippkohtumisel Hiina RV presidendi Xi Jinpingiga ja teatas talle, et USA on valmis sõlmima vastastikku kasuliku kaubandusleppe, mis eeldab muuhulgas USA põllumajandussaaduste tarnemahtude tunduvat suurendamist HRV turul.

Ometi lõppes Ameerika–Hiina kaubandusläbirääkimiste viimane voor juuli lõpus tulemusteta. USA otsustas kehtestada 10-protsendilise tolli Hiina kaupadele kogumaksumusega 300 miljardit dollarit lisaks varem kehtestatule (25-protsendiline toll Hiina importkaupadele kogumaksumusega ligi 200 miljardit dollarit).

Hiina keskpank on alates 5. augustist hakanud langetama jüaani (CNY) kurssi Ameerika dollari (USD) suhtes ja kolmapäeval ligines Hiina valuuta kurss ameeriklaste taluvuspiirile 7 CNY/USD.

USA lisas Hiina valuutaga manipuleerivate riikide nimekirja ning teatas, et hakkab tegema IMF-iga koostööd Hiina "ebaõiglase konkurentsieelise" kõrvaldamiseks.

Hiina keskpank nimetas USA otsust läbimõtlemata sammuks ja hoiatas, et see toob kaasa vapustusi rahvusvahelistel finantsturgudel ja takistab maailmamajanduse taastumist.

Vastuseks kuulutas USA rahandusministeerium Hiina "valuutamanipulaatoriks".

Teisipäeval tegi USA sellest hoolimata järeleandmisi ja muutis osa kaupu (sülearvutid, mobiiltelefonid jm) tollivabaks.

Loe veel:

Sic transit gloria mundi: valmistume dollari hääbumiseks

Maailma rikkaimad inimesed kaotasid päevaga ligi 120 miljardit dollarit

Hiina katkestas USA põllumajandustoodete sisseostud

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Trump: viime USA maailmakaubandusorganisatsioonist välja
Kokkuvõtteid kaubandussõja tandritelt: USA ja HRV hoiavad "vägesid" veel tagasi
Tagid:
valuuta, vastumeetmed, kaubandussõda, majandussanktsioonid, Hiina, USA

Peamised teemad