11:39 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
9811

Pärast kümmet aastat on Gruusia poliitikutele saanud järjest selgemaks, et otsus rebida katki sidemed suurima poliitilis-majandusliku liiduga endise NSV Liidu territooriumil oli viga.

TALLINN, 18. august — Sputnik. Gruusia on teinud tõsise vea ega ole saanud mingit kasu sellest, et ta astus kümme aastat tagasi ühepoolselt välja Sõltumatute Riikide Ühendusest (SRÜ), teatas tuntud Gruusia poliitik, endine parlamendi spiiker ja praegune Erakonna Demokraatlik Liikumine — Ühtne Gruusia liider Nino Burdžanadze kommenteerides RIA Novostile kümne aasta taguseid sündmusi. 

Лидер партии Демократическое движение Нино Бурджанадзе
© Sputnik /
Erakonna Demokraatlik Liikumine — Ühtne Gruusia liider Nino Burdžanadze

Tema sõnul on SRÜ jäänud läbirääkimisprotsessi tõhusaks areeniks, kus on võimalik kohtuda kolleegidega Venemaalt ja teistest SRÜ riikidest.

"Mulle tundub, et meil oleks tulnud teha vastupidi: kasutada maksimaalselt ära SRÜ ruum, et tuua kuulavale kõik probleemid, mis meile muret teevad, ja otsida SRÜ liidritelt toetust ja mõistmist," lisas poliitik.

Venemaa endine president Boriss Jeltsin
© Sputnik / Сергей Гунеев

Gruusia lahkus Sõltumatute Riikide Ühendusest ametlikult 18. augustil 2009 väljendades sel moel protesti Venemaa tegevuse vastu 2008. aasta augustis. 

Sõltumatute Riikide Ühendus (SRÜ) on rahvusvaheline organisatsioon, mis on kutsutud ja seatud reguleerima koostöösuhteid riikide vahel, mis on varem kuulunud NSV Liidu koosseisu (peale Balti riikide). SRÜ ei ole riigiülene moodustis, vaid toimib vabatahtlikkuse alusel.

SRÜ asutasid Venemaa, Valgevene ja Ukraina riigipead allkirjastades 8. detsembril 1991 Belovežjes Viskuli residentsis Sõltumatute Riikide Ühenduse asutamislepped, mida tuntakse Belovežje lepetena.

Euroopa diagnoos Nõukogude-järgsetele riikidele >>

Organisatsiooni raames toimuvad selle liikmesriikide riigipeade iga-aastased kohtumised, SRÜ parlamentidevahelise assamblee istungid ning ühisüritused poliitika, majanduse, kultuuri ja spordi alal. SRÜ vaatlejaliikme staatus on Afganistanil ja Mongoolial.

Samal teemal

Arvamus: Georgias on nõudlus suhete normaliseerimiseks Venemaaga
Olgu neetud see sõda: Tshinvalis toimus Gruusia agressiooni aastapäeva mälestusaktsioon
Hääldussõda: Porošenko soovitas Gruusia ümber nimetada
Analüütikud: Ukraina, Moldova ja Gruusia juhtkond tuleks välja vahetada
Gruusia arvas end häbistatuks ja päästis valla tänavarahutused – süüdi on muidugi Venemaa
Tagid:
Belovežje ürgmets, väljaastumine, SRÜ, Gruusia

Peamised teemad