18:45 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
50 0 0

Tuumalepe Iraaniga, tankerite ohutu läbipääs Hormuzi väinas ja olukord Süürias on Venemaa ja Prantsusmaa presidentide läbirääkimiste teemade mittetäielik loetelu.

TALLINN, 19. august — Sputnik. Esmaspäeval, 19. augustil toimus Venemaa presidendi Vladimir Putini töövisiit Prantsusmaale, teatatakse presidendi administratsiooni ametlikul võrgulehel, kus märgitakse, et visiit toimub Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni kutsel.

Форт Брегансон
© AFP 2019 / GERARD JULIEN
Fort Breganson

Presidentide kohtumine toimub Macroni Prantsusmaa lõunaosas asuvas ametlikus residentsis Fort Bregancon. Arutluse alla tulevate teemade hulgas on Vene-Prantsuse suhete olukord ja väljavaated poliitika, kaubanduse, majanduse, kultuuri ja humanitaarvaldkonnas, samuti arvamuste vahetus pakilistel rahvusvahelistel ja piirkondlikel teemadel.

Prantsusmaa endine suursaadik Venemaal Claude Blanchmason ütles RIA Novostile, et kahepoolse kohtumise peateemaks saab Iraani tuumalepe, samuti laevandusohutus Hormuzi väinas.

Клод Бланшмэзон
© AFP 2019 / PHILIPPE DESMAZES
Claude Blanchmason

Muude teemade hulgas, mida Putin ja Macron võivad puudutada, nimetas endine suursaadik Minski leppeid, Brexiti väljavaateid ning olukorda Moskva kohalikel valimistel. Riigipead võivad arvamusi vahetada ka Süüria Araabia Vabariigi rahumeelse reguleerimise ja olukorra kohta Idlibis, tunnistas Blanchmason.

Kohtumine on tähtsam Macronile

Macronile on kohtumist Putiniga vaja oma positsioonide tugevdamiseks nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt, ütles RIA Novostile Venemaa Teaduste Akadeemia Euroopa instituudi riigiuuringute osakonna juhtivteadur Jekaterina Narotšnitskaja.

Eksperdi arvates mõistab Prantsusmaa liider, et rahvusvaheliste probleemide käsitlemisel ei saa mööda vaadata Venemaa positsioonist ning Macron soovib saada vahendajaks Venemaa ja Lääne vahel, "et rõhutada Prantsusmaa rolli maailmadiplomaatias".

Samal seisukohal on ka J. M. Primakovi nimelise Rahvusvahelise majanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi Euroopa poliitikauuringute osakonna vanemteadur Pavel Timofejev. Ta tuletas meelde, et presidendivalimistel pooldasid kõik Macroni vastased suhete parandamist Venemaaga ja see suunab Prantsusmaa riigipead pragmaatilise dialoogi suunas.

Venemaa strateegiliste uuringute instituudi ekspert Nadežda Uzunova rõhutas omakorda, et Moskva ja Pariisi suhete halvenemine ei olnud seotud riikidevaheliste probleemidega, vaid selle põhjuseks oli Prantsusmaa välispoliitiliste prioriteetide nihkumine. Prantsusmaa Viienda vabariigi ja USA suhete praeguse keerulise seisu kontekstis näib kontaktide tihendamine Venemaaga loogiline, järeldas politoloog.

Sputnik Eesti on juba teatanud, et kolmapäeval, 21. augustil lendab president Vladimir Putin Helsingisse, kus tal on kavas kohtumine Soome presidendi Sauli Niinistöga. Aleksandri Instituudi professori Markku Kivineni sõnul "Ukraina küsimust" riigipead ei puuduta.

Hoopis tõenäolisem on arutelu kahepoolseid majandussuhteid negatiivselt mõjutavate Venemaa suhtes rakendatavate ELi sanktsioonide ja Moskva vastumeetmete teemal.

Lugege ka:

Samal teemal

Jälle tänavarahutused: Prantsusmaa linnades toimus "kollaste vestide" meeleavaldus
Venemaa kaitseb Sputnikut Prantsusmaa ametivõimude rünnakute eest OSCE abil
Macron: Balti riikide kuulumine Schengeni tsooni on viga, mis tuleb parandada
The Economist: Macron püüab kriitikuid kinni maksta
President Macron pöördus Euroopa rahvaste poole, aga teda ei võetud eriti kuulda
Rindeteateid kaubandussõjast: Prantsusmaa põllumajandusromantika on USA-le võõras
Tagid:
tippkohtumine, Emmanuel Macron, Prantsusmaa, presidendid, Vladimir Putin, Venemaa

Peamised teemad