22:40 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
68 0 0

Äsja lõppes Helsinkis tippkohtumise käigus korraldatud pressikonverents, kus osapooled rääkisid lühidalt erinevatel teemadel ning vastasid ajakirjanike küsimustele.

TALLINN, 21. august — Sputnik. Soome president Sauli Niinistöt, kes pressikonverentsi avas. rõõmustasid keskkonna-teemalised teemad, näiteks Läänemerd puudutav, vahendas meile Sputnik International.

Soome on valmis pakkuma laiema koostöö tarvis oma diplomaatilisi kanaleid – kaasa arvatud Kiievi külastamine Niinistö poolt paari nädala pärast, et arutada seal Helsingis räägitut. 

Vladimir Putin keskendus rohkem majanduskoostööle, tänades Soomet panuse eest Nord Stream 2 ehitusel – Soome lõik on juba valmis.

Ta mainis ka koostööd põhjamaade formaadis, samuti mõlema poole konkreetsete uurimisasutuste ja kõrgkoolide vahel. Soomes käis aasta jooksul 5 miljonit venelast, Venemaal aga 3 miljonit soomlast.

Rahvusvahelistest küsimustest räägiti koostööst Euroopaga, Euroopa Nõukoguga, milles Soome samuti õla alla pani.

Putin puudutas ka julgeolekuküsimusi Läänemerel ja Ukrainas.

Peale pressikonverentsi läbirääkimised jätkuvad .

Pressiesindajad esitasid tavapäraselt mõningaid küsimusi.

Inimõiguste rikkumistest Moskvas sanktsioneerimata meeleavalduste käigus. Plaanidest aastaks 2024 ja Euroopa Nõukogusse tagasipöördumisse.

Venemaa austab kodanike õigusi. Protestid ei toimu vaid Moskvas, vaid kogu maailmas ja ka Euroopas. Euroopas toimunud analoogsed protestid on olnud oluliselt mastaapsemad ja osavõtjate jaoks tunduvalt karmimate tagajärgedega. Paljud on surma saanud, tuhanded vigastada.

Moskvas midagi niisugust ei toimunud. Pahameel tekkis kohalike valimiste protseduuri rikkumise tõkestamise üle. Paljude kandidaatide kogutud allkirjad kuulusid ammu surnud inimestele – tegu oli võltsingutega. Õiguste nõudmiseks on seaduslikud viisid – kohtu kaudu näiteks. Üks kandidaatidest kasutas seda ja saigi kohtult loa valimistel osaleda.

Protestiaktsioonid, mis toimusid vastavalt seadusele, ei toonud probleeme kaasa. Ebaseaduslikud aga said korravalvurite poolt tõkestatud, täpselt nagu Euroopaski, vastavalt olukorrale kas administratiiv- või kriminaalkorras.

Rääkida minu plaanidest 2024. aastaks on veel vara.

Euroopa Nõukogusse tagasipöördumine ei ole meile eesmärk omaette. Kui meid sinna ei oodata, siis me sinna ei trügi. Kuid ilma meie osaluseta ei ole ka meie kodanikel Euroopa Inimõiguste kohtusse asja. See pole kuigi mõistlik plaanides Euroopa "laiendamist" Lissabonist Vladivostokini.

USA testis keskmaaraketti. Kas te arutate küsimust, mis teha, kui USA soovib neid Euroopasse paigutada – on ju Soome eesistuja rollis?

Niinistö: Minule teadaolevalt ütlesid ameeriklased, et ei paiguta selliseid rakette Euroopasse. Kahju, et INF leping enam ei kehti ja et taas Euroopa seeläbi enim kannatab. Seepärast on väga tähtis alustada uusi läbirääkimisi.

Putin: Oleme mõistagi pettunud. See on oht kogu maailma turvalisusele. Lepingust väljumise ja katsetuse vahel oli nii lühike paus, et võib eeldada, et töid alustati juba ammu. Ma ei oska öelda, kas nad paigutavad rakette Euroopasse või mitte. Ütlesin ka eile Prantsusmaal, et meiegi alustame uute relvade arendamist, kuid ei paigalda neid ühtegi maailmajakku enne Ameerikat.

Seni pole me kuulnud vastust ei ameeriklastelt ega isegi mitte eurooplastelt. Uus rakett põhineb Tomahawkil. Neid saab välja lasta Rumeenias olevaist ja Poolasse paigaldatavaist stardiseadmeist MK-41. Uute rakettide teelesaatmiseks on seadmeil vaja vaid tarkvarauuendust. Me ei ole veendunud, et USA Euroopat sellisest uuendusest isegi informeerima vaevuks.

Me rakendame vastumeetmeid, et uus oht enda jaoks neutraliseerida. Venemaa turvalisus saab igal juhul tagatud.

Venemaa on suurriik. Arhangelsk on meist 400 km kaugusel. Seal juhtuv õnnetus võib meidki mõjutada, oleme selle üle mures. Mis Severodvinksis juhtus? Kas võime olla kindlad, et sellised juhtumid Soomet ei ohusta?

Ma juba rääkisin sellest, me ei püüa toimunut varjata. Tegu oli tulevikurelvade katsetamisega. Inimesed hukkusid. Ameeriklased testivad oma relvi, ka meie peame seda tegema. Kõik keskkonnanäitajad on normide piires. Kiirgustaseme olulist tõusu naaberriikide juures ei toimunud.

See oli tragöödia. Asjaga tegeletakse. Sõjandusvaldkonnas jääb arusaadavalt mõndagi saladusse, kuid infovahetuse parandamise küsimusega olen päri.

Nord Stream 2 Soomes on valmis. Rünnakud aga jätkuvad. Kas projekt võib katki jääda?

See sõltub valdavalt meie Euroopa partnereist. Ameeriklased on eurooplasi veennud oma sõjatööstusest loobuma. Kusjuures edukalt. Kui Euroopa nõustub lisaks ka kallimat USA gaasi ostma, tekib vajadus oma tööstustoodangut subsideerida, et see konkurentsivõimeliseks jääks. Kui Euroopa seda soovib, on see teie õigus.

Aga isegi sellisel juhul ei jätku teile Ameerika eksportgaasist. Arvan, et projekt viiakse lõpule.

Aitäh!

Lugege lisaks:

Samal teemal

Soome president: Venemaa on kui kasakas, tuleb lihtsalt hoolikamalt oma asju valvata
Soome president ei taha olla Eesti ja Venemaa vahendaja
Tagid:
president, Soome, Venemaa, Sauli Niinistö, Vladimir Putin, Helsinki

Peamised teemad