16:26 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Poliitika
lühendatud link
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
18613

Venemaa Sõja-ajaloo seltsi teadusosakonna juhataja Juri Nikiforovi arvates  positsioneerib Läti, Leedu ja Eesti praegune poliitiline eliit end Teise maailmasõja aegsete natsi-käsilaste järeltulijatena.

TALLINN, 22. aug — Sputnik. Balti riikide võimud demoniseerivad oma legitiimsuse õigustamiseks 1939. aasta Nõukogude-Saksamaa mittekallaletungilepingut (tuntud ka kui Molotovi-Ribbentropi pakt).

Sellest rääkis  RIA Novostile Venemaa Venemaa Sõja-ajaloo seltsi teadusosakonna juhataja Juri Nikiforov. Ajaloolane lisas, et ilma Molotovi-Ribbentropi paktita ei saaks nende riikide poliitiline eliit õigustada okupatsiooni kontseptsiooni, millel kogu nende Nõukogude-järgne riiklus põhineb.

Sellele kontseptsioonile tuginedes jäeti nõukogudejärgsel perioodi osa Baltimaade elanikkonnast ilma mitmetest poliitilistest ja kodanikuõigustest, näiteks võimalusest asuda kõrgetesse riigiametitesse ja õigusest erastada, ütles Nikiforov.

"See tähendab, et sellel oli majanduslik taust," on ta veendunud. Ajaloolane kutsus ka üles enne augustit 1939 eksisteerinud Balti riike mitte idealiseerima:

Samal ajal pooldasid mõjukad Saksa-meelsed jõud ja poliitikud fašistlikku Saksamaad. Oli neid, kes unistasid kui mitte oma riigi liitumisest Kolmanda Reichiga, siis vähemalt saamisest Kolmanda Reichi protektoraadiks, tuletas Nikiforov meelde. Ja Moskva pidi neid meeleolusid oluliste poliitiliste otsuste langetamisel arvestama.

Andke tagasi kõik nõukogude territooriumid

Nikiforov märkis, et nii Balti riikide kui ka Ukraina võimude avaldustega Molotovi-Ribbentropi pakti "kuritegelikkusest" peaks loogiliselt kaasnema nende riikide NSV Liiduga ühinemise tagajärjel ebaseadusliku territoriaalse laienemise deklareerimine.

Venemaal tekiksid nii seaduslikud territoriaalsed nõudmised naaberriikidele, kelle territoorium Nõukogude võimu tehtud "kingituste" võrra suurenes. Seetõttu võimaldab küsimuse tõstatamine sellest vaatenurgast Balti riike ohjeldada, kui nad üritaksid pakti teemat viia ükskõik millisesse rahvusvahelisse kohtusse.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 80 aastat tagasi Moskvas NSV Liidu välisasjade rahvakomissar Vjatšeslav Molotov ja Saksamaa välisminister Joachim von Ribbentropi allkirjastatud Nõukogude-Saksamaa mittekallaletungipakt on endiselt erinevate tõlgenduste ja ajalooliste spekulatsioonide objektiks.

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov ütles Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud ümarlaual, et juba ammu enne Nõukogude-Saksamaa mittekallaletungilepingu allkirjastamist sõlmisid Entente'i riigid Versailles lepingu, mille alandavad tingimused viisid natsionalistlike meeleolude kasvuni Saksamaal, Austria Anschluss möödusid karistamatult ja Müncheni sobinguga andsid Suurbritannia ja Prantsusmaa Hitlerile carte blanche idasuunaliseks avantüüriks.

Lääs on aga kõik need uue maailmasõja tekkimise eeldused maha vaikinud, see-eest meeldib neile väga spekuleerida Molotovi-Ribbentropi pakti "kuritegelikkuse" üle, on Petrov veendunud.

Samal teemal:

Teema:
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)

Samal teemal

Videosild "Molotov-Ribbentropi pakt: müüdid ja faktid"
Molotov-Ribbentropi pakti tõlgendatakse Eestis erinevalt
Molotov-Ribbentropi pakt kui "suurim arusaamatus"
Videosild "Molotov-Ribbentropi pakt: müüdid ja faktid"
Tallinn — Moskva videosild: nn Molotov-Ribbentropi pakt oli absoluutselt tavaline leping
Tagid:
Müncheni sobing, Teine maailmasõda, Versailles, Baltimaad, Molotov-Ribbentropi pakt

Peamised teemad