12:09 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
66 0 0

Geopoliitiliste probleemide akadeemia president, sõjateaduste doktor Konstantin Sivkov leiab, et vastuseks USA avaldusele Venemaa uue relvastuse kohta peaks Venemaa tõstatama küsimuse mitte ainult strateegiliste rakettide, vaid ka keskmaarakettide lülitamisest START-3 lepingusse.

TALLINN, 23. august — Sputnik. Varem on Pentagoni juht Mark Esper teatanud, et strateegilise ründerelvastuse piiramise lepingu (START-3) jätkamise korral peab see hõlmama kõiki Venemaa uusi relvi.

"Me võime püstitada küsimuse rakettide hulga piiramisest üldse – nii lähi-, keskmaa kui mandritevaheliste lennukaugusega rakettide vallas.

Sel juhul hakkab USA valima, milliseid kandureid tal ehitada tasub. Küll aga ei saa nõustuda tuumalõhkepeade kogutonnaaži sätestamisega," ütles Sivkov RIA Novostile.

Ta imestas Pentagoni juhi soovi üle lülitada strateegilisse lepingusse kogu Venemaa uus relvastus.

"Kinžal" ja "Tsirkon" ei ole eksperdi sõnul tuumaraketid, vaid ülihelikiirusega plokid – lihtsalt lõhkepead, aga mitte raketid.

Sivkov leiab, et uuendatud leping võiks hõlmata vaid allveedrooni Poseidon, aga et seda ei juhtuks, tasub Venemaal asetada rõhk faktile, et tegemist on torpeedo, mitte aga raketiga.

"Isegi kui Poseidon uude lepinguversiooni sisse võetakse, pole sellest suurt midagi. Neid polegi palju vaja, piisab 20–30 sellisest allveeseadmest," märkis sõjateaduste doktor.

Strateegilise ründerelvastuse piiramise leping (START-3), mis allkirjastati 2010. aastal, jääb ainsaks Venemaa ja USA vahel kehtivaks relvastuse piiramise lepinguks. Lepingu kehtivus lõpeb 2021. aasta veebruaris ja senimaani ei ole Ameerika Ühendriikide administratsioon teatanud, kas Washingtonil on kavas seda jätkata.

USA president Donald Trump on teatanud soovist töötada välja uus kolmepoolne tuumalepe Venemaa, Hiina ja Ameerika Ühendriikide vahel. Pekingis aga on see mõte tagasi lükatud. 

Lisaks on tuumariike enam kui kolm - arvestada tuleb ka USA NATO liitlaste Suurbritannia ja Prantsusmaaga, Iisraeli, Pakistani ja India ning Põhja-Koreaga.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Hakkame lammutama seda, mis olemas: USA-l on oma relvastuskontrolli plaan
NATO peasekretär nimetas Venemaad "vastutavaks" INF päästmise eest
INF leping kaotas oma kehtivuse - NATO on asunud USA poolele
Tagid:
USA, Venemaa, mandritevahelised tuumaraketid, tuumarakett, tuumalepe, START-3

Peamised teemad