04:17 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
96 0 0

Eesti ühines Läti, Leedu, Poola ja Rumeenia ühisavaldusega, milles nende riikide ministrid paluvad Euroopat toetada nii "moraalselt kui ka materiaalselt" totalitaarsete režiimide kuritegude uurimist.

TALLINN, 23. august — Sputnik. Balti riikide, Poola ja Rumeenia välisministrid pöördusid Euroopa poole ühisavaldusega abi saamiseks totalitaarsete režiimide kuritegude uurimisel. Kusjuures vajatakse nii moraalset kui ka materiaalset abi. 

Avaldus on ajastatud Molotovi-Ribbentropi pakti 80. aastapäevale. Eesti valitsus ei väsi seda dokumenti demoniseerimast. Välisministeeriumi pressiteenistuse teatel on 23. august mälestuspäev kõigile, "kellele natsismi ja stalinismi ideoloogiate kuriteod põhjustasid surma või rikkusid nende elu".

Avaldusele allakirjutanud riikide ministrid kutsusid kõigi Euroopa riikide valitsusi üles toetama totalitaarsete režiimide kuritegude uurimist moraalselt ja materiaalselt, et "mineviku õudused kunagi ei korduks ".

"Usume, et eurooplased ei lepi enam kunagi ühegi rahva totalitarismi ega genotsiidiga," rõhutasid ministrid avalduses, millele kirjutas alla ka Eesti välisminister Urmas Reinsalu.

"Okupatsioon" kui mugav poliitiline ettekääne

Baltimaade võimud demoniseerivad jätkuvalt 1939. aasta Nõukogude-Saksamaa mittekallaletungi lepingut (tuntud ka kui Molotovi-Ribbentropi pakt), nõudes, et Ida-Euroopa mõjupiirkondadeks jagav salaprotokoll lõi eeldused Balti vabariikide edasiseks liitumiseks Nõukogude Liiduga.

Eesti võimud on peaaegu kolm aastakümmet kestnud taasiseseisvuse ajal ühiskonnale peale surunud mõtte, et kommunismil ja natsismil pole mingit vahet.

Venemaa ajaloolane, Venemaa sõjaajaloo seltsi teadusosakonna juhataja Juri Nikiforov selgitas Baltimaade sellist suhtumist nende riikide poliitilise eliidi võimatusega põhjendada ilma Molotovi-Ribbentropi paktita "okupatsiooni", millele nende nõukogudejärgne riiklus on üles ehitatud. 

© Sputnik / Нина Зотина
Venemaa sõjalis-ajaloolise seltsi teadusosakonna juhataja Juri Nikiforov

See nõukogudejärgne kontseptsioon oli mõnele Balti riigile aluseks osa elanikkonna ilmajätmiseks mitmetest poliitilistest ja kodanikuõigustest, näiteks kõrgetesse riigiametitesse saamisel ja erastamisel, ütles Nikiforov.

Ajaloolane kutsus üles ka mitte idealiseerima enne augustit 1939 eksisteerinud Balti riike, märkides, et 30-ndate lõpus olid Balti vabariikides sisuliselt autoritaarsed režiimid.

Venemaa juhtkond on korduvalt kinnitanud, et Baltimaade annekteerimine NSV Liiduga oli kooskõlas tolleaegse rahvusvahelise õigusega, seega ei saa mingist "okupatsioonist" rääkida.

Lugege lisaks:

Teema:
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)

Samal teemal

Politoloog: kommunismiohvrite memoriaal on sõpruse märk USA-ga
Ekspert: Molotov-Ribbentropi pakt on halli propaganda klassikaline näide
Avatud ja pühitsetud: Tallinnas on nüüd monument "kommunismi ohvritele"
Tagid:
Euroopa, uurimine, kuritegu, totalitarism, Molotov-Ribbentropi pakt, Venemaa, Eesti

Peamised teemad