13:39 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
116 0 0

Kuni opositsioonierakonnad valmistusid Riigikogu seinte vahel peaminister Jüri Ratasele umbusaldust avaldama, väljendasid tema poolehoidjad Lossiplatsil opositsiooni ettevõtmisele vastuseisu.

TALLINN, 30. august — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Reede, 30. augusti hommikul kell 9, tund aega enne Riigikogu erakorralist istungit, kus opositsioon kavatses peaministrile umbusaldust avaldada, kogunes Riigikogu hoone ees pikett Eesti praeguse valitsuse ja selle juhi Jüri Ratase toetuseks.

Parim kaitse on rünnak

Toetusmeeleavaldusele olid rahvast agarasti kohale kutsunud kaks valitsuserakonda* — Keskerakond, mille esimeheks Jüri Ratas teatavasti on, ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE). Rahvuskonservatiivid nimetasid oma üleskutses Reformierakonna ettevõtmisi "alatuks võimupöördekatseks". 

Rahvuskonservatiivid leiavad, et Ratase juhitava valitsuse ministrid ei pelga astuda rahva hüvanguks julgeid samme, milleks on näiteks aktsiiside alandamine, pensionireform ja erakorraline pensionitõus. Umbusaldushääletuse välja kuulutanud erakonnad aga hindavad kujunenud olukorda risti vastupidiselt. Opositsiooni arvates ei ole Ratas suutnud moodustada valitsust, mis töötaks Eesti edasiviimise nimel.

"Selle asemel on Eestil valitsus, mis alates ametisse astumisest on rünnanud erinevaid ühiskonnagruppe ja lõhkunud ühiskonna sidusust. Meil on valitsus, mis kahjustab Eesti rahvusvahelist mainet ja mille ebakompetentsed ministrid ületavad oma võimupiire ega pea õigusriiki millekski. Meil on valitsus, mis vaatamata majanduskasvule on teinud ja on tegemas kulutusi tuleviku arvelt," seisab umbusaldushääletuse põhjenduses.

Kuidas meeleavaldus kulges

Kokkutulnud piketeerijate seas oli rohkesti eakaid, aga ka valitsuserakondade, põhiliselt Keskerakonna poliitikuid. Noored oli esindatud EKRE noorsootiiva Sinine Äratus liikmete näol.

Пикет членов партии EKRE
© Sputnik / Вадим Анцупов
EKRE liikmete pikett

Oma toetust praegusele valitsusele tulid avaldama Urmas Espenberg ja Peeter Ernits EKRE-st, kuulus sumomaadleja Baruto (Kaido Höövelson), Jaanus Karilaid, Aadu Must, Mihhail Korb, Enn Eesmaa, Viktor Vassiljev, Aleksei Semjonov, Erki Savisaar ja paljud teised tuntud keskerakondlased. Kohale oli tulnud ka raudteelaste ametiühingu juht Oleg Tšubarov. 

Пикет в поддержку правительства Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pikett Eesti valitsuse toetuseks

Piketeerijad hoidsid käes nii trükitud kui ka käsitsi joonistatud plakateid hüüdlausetega valitseva koalitsiooni toetuseks. Aeg-ajalt hüüdsid kokkutulnud üksmeelselt ja valjusti: "Jüri Ratas peab jätkama!" 

Участник пикета
© Sputnik / Вадим Анцупов
Piketis osaleja
Üks piketis osaleja nimetas Sputnik Eestile antud kommentaaris Jüri Ratase valitsust kõige demokraatlikumaks viimase 28 aasta vältel alates Eesti iseseisvuse taastamisest. See on tema arvates seotud EKRE kuulumisega valitsusse.

 

Teine EKRE liige Toivo Tasa iseloomustas piketeerijate meelsust parafraasiga mässuliste juhi kuulsast kõnest Eesti kultusfilmis "Viimne reliikvia": "Meie usk on vabadus ja demokraatia!"

Тойво Таса
Toivo Tasa

Meeleavaldaja Martin ütles, et tema on praeguse koalitsiooniga igati rahul. Tema sõnul on valitsus mõne kuuga teinud konkreetsed positiivseid sammud – on alandatud alkoholiaktsiisi, alustatud pensionireformi. Keskerakondlaste liit rahvuskonservatiividega Martinit ei häiri. "Mõlemad Helmed on ministriametis muutunud märksa tasakaalukamaks, rahulikumaks, nende kõnepruuk on muutunud," väitis ta. 

Участник пикета Мартин
© Sputnik / Вадим Анцупов
Piketis osaleja Martin

Endine Lasnamäe linnaosavanem ning nüüdne Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Maria Jufereva-Skuratovski esitas oma argumendid Jüri Ratase toetuseks eesti keele kõrval ka vene keeles. 

Пикет в поддержку правительства Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Maria Jufereva-Skuratovski

Kokkutulnute ees sõna võtnud rahandusminister ning EKRE aseesimees Martin Helme võrdles Ratase umbusaldushääletuse päeva Stalingradi lahinguga ja väitis, et just sellest päevast algab rahvuskonservatiivide võidumarss. 

Мартин Хельме
© Sputnik / Вадим Анцупов
Martin Helme

Piketeerijate juurde välja tulnud peaminister Jüri Ratas tänas kokkutulnuid toetuse eest ja ütles, et mistahes sõna, mistahes mõtet valitsuses välja öeldes mõtleb ta teda toetavate inimeste nägudele. 

Премьер-министр Эстонии Юри Ратас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Peaminister Jüri Ratas

Kell 10 läksid parlamendisaadikud ja ministrid Riigikogu erakorralisele istungile, kus Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid pidid avaldama umbusaldust Jüri Ratasele. Lossiplatsile umbusalduse tulemusi ootama jäänud meeleavaldajaid aga ootas ees kontsert.

Umbusaldushääletuse ajendiks sai Vaheri kaasus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et opositsiooni umbusaldusavalduse ajendiks sai konflikt siseminister Martin Helme ja Politsei- ja Piirivalveameti juhi Elmar Vaheri vahel. 

Гендиректор Департамента полиции и погранохраны Эстонии Эльмар Вахер
Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher

Eesti peaminister Jüri Ratas lahendas vastasseisu vaenupoolte lepitamisega ning Helme ja Vaher teatasid, et siseministeeriumi ees seisvate ühiste ülesannete täitmise nimel jätkatakse koostööd. Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid nõudsid aga jätkuvalt ultimatiivselt Rataselt Helme väljaheitmist valitsusess, ähvardades vastasel korral umbusaldusavaldusega.

Valitsuskoalitsioonil on Riigikogu 101 mandaadist 56 mandaati – Keskerakonnal 25, Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE) 19 ja erakonnal Isamaa 12 saadikukohta. Opositsiooni moodustaval Reformierakonnal on 34 ja Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal 10 - ühtekokku 44 mandaati.

Et umbusaldushääletus läbiminekuks on tarvis 51 poolthäält. Reformierakondlaste sõnul lubasid umbusalduse poolt hääletada kõik Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna saadikud ning sõltumatu Raimond Kaljulaid.

Umbusaldusavaldus ei leidnud toetust, kuna selle poolt hääletas 40, vastu oli 55 saadikut, seisab Riigikogu kodulehel. 

* Eesti uue valitsuse moodustasid 2019. aasta aprilli algul Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja erakond Isamaa. Kolmikliit pälvis nimelühendi EKREIKE (EKRE + Isamaa + Keskerakond).

Lugege lisaks:

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Keskerakond, EKRE ning Isamaa volikogud kinnitasid koalitsioonileppe
Politoloogid seletavad, mis on lahti Keskerakonnale "venelaste" antud reitinguga
Helme või Reinsalu – kumb Venemaale suurema käki keerab
Peaminister: Helme ja Vaher räägivad oma suhted selgeks
Tagid:
toetus, pikett, umbusaldus, Jüri Ratas, peaminister, Riigikogu, eesti

Peamised teemad