06:35 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)
105 0 0

Venemaa kaitseministeeriumi teatel on USA oma tegevusega seadnud ohtu relvarahu jätkamise Idlibi deeskalatsioonitsoonis.

TALLINN, 2. september — Sputnik. USA sõjaväelased tegid rahvusvahelisi lepinguid rikkudes ning Venemaa ja Türgi sõjaväelasi teavitamata Süüria Idlibi provintsis Maaret Misrini ja Kafer Haya asunduste vahel, mis on osa Süüria konflikti nn deeskalatsiooni tsoonist, ulatusliku raketi- ja pommirünnaku, teatas RIA Novosti, viidates Venemaa Sõdivate osapoolte lepituskeskusele. 

Сирийские беженцы пересекают гуманитарный коридор Абу-Духур в окрестностях провинции Идлиб.
© Sputnik / Михаил Воскресенский
Humanitaarkoridor Idlibis.

Rõhutatakse, et ameeriklaste tegevus oli otseselt vastuolus Venemaa ja Türgi algatusega, mille raames teatas Süüria armee ühepoolselt relvarahust deeskalatsiooni tsoonis alates 31. augusti hommikul kella kuuest. USA oli süürlaste tegevusest teadlik. Samuti lõpetati Süüria lennuväe ja Venemaa kosmose ja õhujõudude lahingulennud.

"USA seadis oma tegevusega ohtu relvarahu jätkamise Idlibi deeskalatsioonitsoonis ja mitmetes teistes suundades. Vaatamata ameeriklaste sõjalisest löögist põhjustatud tulevahetusele peavad Süüria väed kinni moratooriumist vaenutegevusele," teatas Venemaa kaitseministeerium.

Arvestatav osa Idlibis varjunud terroriste hävitati provintsi lõunaosas möödunud nädala lahingute käigus. Türgi keeldus ülejäänuid oma territooriumile lubamast, tõenäoöoselt Venemaa hoiatuse tulemusena.

© Ruptly
Lõuna-Idlibi vabastamise algus.

Et tegu on viimase suurema terrorikoldega Süürias, lisaks viimasega, mis nõus Assadi vastu sõdima, muutub USA tegevusvabadus selle kadumisega oluliselt ahtamaks. Sellest ka nende vastumeelsus.  

Ameerika pool teatas, et löögiga hävitati "Al-Qaeda* vägede juhtimispunkt kontrollpunkt Süürias".

Sputnik Eesti on juba teatanud, et USA president Donald Trump andis käsu sõjaväe Süüria Araabia Vabariigist välja viia. Valge maja pressiesindaja Sarah Sandersi sõnul tähendab selline samm üleminekut kampaania uude etappi.

USA vägede väljaviimine Süüriast põhjustas valitsusvägede naasmise aladele, mis ei olnud ametliku Damaskuse kontrolli all. Nii sisenesid Süüria armee üksused riigi põhjaosas asuvasse Manbij linna. Varem kontrollisid Manbiji Süüria Kurdi enesekaitsejõud (YPG).

* Venemaal ja paljudes maailma riikides keelatud terroriorganisatsioon.

Lugege lisaks:

Teema:
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)

Samal teemal

Analüütik: Istanbulis toimunud Süüria tippkohtumine oli edukas
Tagid:
õhurünnak, ISIS, Venemaa, Süüria, USA

Peamised teemad