07:15 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
196 0 0

Venemaa Riigiduuma sõnul on Kersti Kaljulaidi sõnad Teise maailmasõja lõpu ja Vene vägede Eestist väljaviimise vahelisest seosest sobimatud. Presidendil soovitati nimetada vähemalt üks suurem lahing, milles Eesti Vabariigi armee osales.

TALLINN, 2. september — Sputnik. Kersti Kaljulaidi avaldus, et Teine maailmasõda lõppes mitte 1945., vaid 1994. aastal Venemaa vägede väljaviimisega Eesti territooriumilt on kohatu, ütles Venemaa Riigiduuma kaitsmiskomisjoni aseesimees Aleksander Šerin Kaliulaidi avaldust kommenteerides RIA Novostile

Lisaks kutsus Šerin Eesti presidenti üles nimetama vähemalt ühe Teise maailmasõja suurema lahingu, milles osales Eesti armee. Šerin rõhutas, et Eesti juhi sellised avaldused on kohatud.

Viimased Vene sõjaväeüksused lahkusid Eestist 31. augustil 1994. Sellele eelnes sama aasta 26. juulil Moskvas Venemaa relvajõudude Eestist väljaviimise lepingu allkirjastamine, mille andsid Venemaa president Boriss Jeltsin ja Eesti president Lennart Meri. 2004. aastal liitus Eesti NATO sõjalise blokiga ja nüüd asuvad seal püsivalt välisriikide väeüksused.

Kaljulaidi kõne Varssavis

Varssavis 1. septembril toimunud Teise maailmasõja puhkemise aastapäeva tähistamise tseremoonial avaldas Kaliulaid Teise maailmasõja uue lõpukuupäeva. 

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд на церемонии по случаю годовщины начала Второй мировой войны в Варшаве
© Фото : VABARIIGI PRESIDENDI KANTSELEI
Kersti Kaljulaid Varssavis Teise maailmasõja puhkemise aastepäevaüritusel.

Kaljulaid oli nende 17 Euroopa riigi riigipea ja valitsusjuhi seas, kelle ametlik Varssavi üritusele kutsus. Venemaad tseremooniale ei kutsutud ning Valgevene ja Armeenia juhid keeldusid Varssavisse sõitmast. Oma kavandatud Poola visiidi tühistas ka USA president Donald Trump, viidates Ameerika siseprobleemidele, samuti Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa kantsler Angela Merkel. Varssavis polnud ka Ühendkuningriigi kõrgema juhtkonna esindajat.

Sputnik Eesti on juba teatanud Venemaa välisministeeriumi avaldusest Teise maailmasõja puhkemise aastapäeva puhul, mille kohaselt Nõukogude Liit päästis Euroopa demokraatia hävingust. 

Venemaa välisministeerium märkis lisaks, et mõned riigid üritavad sõja põhjuseid ja tulemusi ümber hinnata ning süüdistada võrdselt nii Hitleri Saksamaad kui ka NSV Liitu, heites seeläbi varju tänasele Venemaale.

"Seepärast on oluline tugineda konkreetsetele faktidele ja dokumentidele, mis iseloomustavad sõjaeelse olukorra keerukust ja paljastavad tõelised põhjuse-tagajärje seosed, mis viisid maailma traagilise kataklüsmini," teatas Venemaa välisministeerium sotsiaalvõrgustikus VKontakte.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Justiitsminister autasustas Vene vägede lahkumise aastapäeval Hitleri käsilasi
Augustiputš oli esimene signaal Nõukogude armee Eestist lahkumisest
Muinaslugu: kuidas Vene väed tegelikult Baltimaadest lahkusid
Nõukogude vägede Afganistanist lahkumise aastapäev Sputnik Eesti pressikeskuses
Tagid:
Välisministeerium, Venemaa, Teine maailmasõda, eesti, Kaljulaid, president, Varssavi

Peamised teemad