04:29 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
80 aastat II maailmasõja algusest - poolakate veider aastapäev (9)
66 0 0

Poola kaitseminister süüdistas Venemaad selles, et tema tõttu jäänud Varssavi Saksamaa sõjareparatsioonidest ilma. Venemaal usutakse, et hüvitise andmise küsimus on muutunud Poola poliitikutele mitmesuguste spekulatsioonide jaoks sobivaks teemaks.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Esmaspäeval, 2. septembril teatas Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak, et Venemaa tõttu pole tema riik saanud hüvitist tohutu kahju eest, mille Hitleri Saksamaa Teise maailmasõja ajal Poola rahvale tekitas.

Päev varem, mil Teise maailmasõja puhkemise 80. aastapäeva puhul Varssavis mälestusüritusi korraldati, meenutas Poola peaminister Mateusz Morawiecki Saksamaale ka reparatsioone.

Esinedes Westerplatte neemel, mille ründamine 1. septembril 1939 sõja algust tähistas, ütles ta, et Saksamaa poolt sõja käigus Poolale tekitatud materiaalsed kaotused olid "vähemalt kümme korda suuremad" kui riigi kesktööstuspiirkonna loomise rahalised kulud.

"Seetõttu peame neist kaotustest endiselt rääkima, peame meeles pidama, tõde otsima ja kahjutasu nõudma," ütles Morawiecki.

Premier Polski Mateusz Morawiecki
© Sputnik / Alexey Vitvitsky
Poola peaminister Mateusz Morawiecki

Sama avalduse tegi ka Poola president Andrzej Duda, kelle sõnul on reparatsioonide küsimus endiselt lahtine. Intervjuus saksa väljaandele Bild ütles ta, et parlamendikomisjon peaks lähiajal vastavasisulise raporti koostamise tööga lõpule jõudma. 

Президент Польши Анджэй Дуда
© AP Photo / Czarek Sokolowski
Poola president Andrzej Duda

Sputnik Eesti juba kirjutas, et selle aasta mais ütles Poola sõjahüvitiste parlamendigrupi juht Arkadiusz Mularczyk, et Saksamaa hüvitise suurus Teise maailmasõja ajal riigile tekitatud kahju eest ületab triljonit dollarit.

Juuli lõpus teatas Saksamaa välisminister Heiko Maas, et Berliin loeb heastamiste küsimuse lõplikult suletuks. Saksamaa valitsus on korduvalt teatanud, et ei kavatse Poolale hüvitisi maksta, kuna riik neist ise 1953. aastal keeldus.

Mida Venemaal asjast arvatakse

Kommenteerides Poola süüdistusi Venemaa vastu, tuletas Venemaa välisministeeriumi diplomaatilise akadeemia professor Lev Klepatski meelde, et otsus NSV Liidu ja Poola reparatsioonidest keelduda oli ühine.

"Otsus tehti ühiselt, mitte pooled eraldi ei otsustanud nende maksete sissenõudmist või neist loobumist. Selle teema tõstatamine nüüd on minu arvates lihtsalt mõttetu — siis mängisid rolli muud tegurid ja kaalutlused, neid on praegu võimatu ümber vaadata, kuna toonaseid lepingute osapooli enam ei eksisteeri. Jah, Venemaa on Nõukogude Liidu õigusjärglane, kuid see ei tähenda, et ta peaks selle teema oma suhetes Saksamaa Liitvabariigiga uuesti läbi vaatama," ütles Lev Klepatski raadiole Sputnik

Diplomaadi sõnul tõstatab Poola nüüd pidevalt reparatsioonide küsimust. "See on nende pikaajaline mäng. Näib, et neil pole enam midagi muud huvitavat peale ajaloo revideerimise. Pealegi üritatakse muudatusi teha alati Poola kasuks.

Клепацкий

See puudutab ka revanšistlikku suhtumist riigi rolli puhtakspesemisel II maailmasõja puhkemise ümber – las nad õige uurivad oma dokumente aastatest 1934–1940, mil nad üritasid Nõukogude Liidu ründamiseks Saksamaaga sõjalist liitu moodustada, osalesid Tšehhi tükeldamises ja väidavad nüüd vastupidist, tõstatades käigu pealt veel ka reparatsioonide teemat. Minu arvates on see lootusetu juhtum, kuid poliitiliselt elustab seda alati Poola," ütles Klepatski.

Член комитета Государственной Думы РФ по международным делам Владимир Железняк
© Sputnik / Александр Натрускин
Riigiduuma välisasjade komisjoni liige Vladimir Železnjak

"Kahjuks on Poola võimude patoloogiliseks traditsiooniks saanud meie riigi süüdistamine oma probleemides, tegelikkuse moonutamine ja ajaloo ümberkirjutamine, selliselt, et see sobiks Poola praegusele poliitilisele konjunktuurile," selgitas Železnjak RIA Novostile.

Poliitiku sõnul on Saksamaa Euroopa Liidu võtmesponsor, kelle eelarvest Poola pidevalt toetusi saab (ca 10 miljardit eurot aastas – Toim.). 

"On ilmselge, et Varssavi tõstatatud Saksamaa reparatsioonide küsimus on poliitilise, mitte juriidilise ega majandusliku taustaga," lisas asetäitja.

1945. aastal jõuti Potsdami konverentsil kokkuleppele, mille kohaselt sai Poola reputatsioone NSV Liidu osast, mida tasuti Saksamaa idatsoonist. Maksed lõpetati NSVL ja Poola Rahvavabariigi ühisel kokkuleppel alates 1954. aastast.

Lugege lisaks:

Teema:
80 aastat II maailmasõja algusest - poolakate veider aastapäev (9)

Samal teemal

Politoloog Trumpi visiidi ärajätmisest: Poola sai ninanipsu
Ajaloo ümberkirjutamine, Poola variant, kõik müügiks
Venemaata, kuid Saksamaaga: Poola viis Teise maailmasõja algust tähistada
Poolakad tahtsid sakslastelt raha saada - Berliin maksma ei hakka
Ukrainas loodi koonduslaagrimäng - poolakad süüdistavad Moskvat
Tagid:
Teine maailmasõda, reparatsioon, Adolf Hitler, NSV Liit, Saksamaa, Poola

Peamised teemad