15:23 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
14231

Ajalugu ise pani juba kõik paika. On ilmselge, kes alustas kuritegelikku avantüüri, millal ja millega lõppes Teine maailmasõda, tuletasid vene diplomaadid meelde.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Tänapäevase põlvkonna ja kõige hävitavama ja ohvriterohke sõja vahel, mida Euroopa pidi üle elama (Teine maailmasõda sai alguse 1939. aasta 1. septembril – toim.) on juba 80 aastat.

Just sellepärast, märgivad Venemaa diplomaadid, peavad eurooplased arvestama mineviku õppetundidega, kui soovivad vältida niivõrd hirmsa tragöödia kordumist.

"Ajalugu ise pani juba kõik paika. On ilmselge, kes alustas kuritegelikku avantüüri, millal ja millega lõppes Teine maailmasõda. Eurooplased mäletavad 1945. aasta võidu maikuud. Saksa Reichi juhid mõisteti süüdi Nürnbergi rahvusvahelise sõjatribunali otsusega, mis on tänapäevani kehtiva rahvusvahelise õiguse oluliseks osaks," seisab avalduses.

SRÜ juhtide avaldus natsismi ja selle käsilaste ülistamise lubamatuse kohta

Samuti tuletas saatkond meelde, et Sõltumatute Riikide Ühenduse riigipeade tänavu 6. augustil Teise maailmasõja puhkemise 80. aastapäeva puhul ilmunud avalduses mõistetakse hukka kõik natsismi ja selle kaasosaliste õigustamise ja heroiseerimise katsed.

"Küsimus on õigustatud: mismoodi on sellega kooskõlas 30. augustil Tallinnas peetud selliste isikute autasustamistseremoonia, kes selle sõja-aastail Eestimaal metsikuid kuritegusid toime pannud natside teenistusse astusid, millest meenub, näiteks, Saksa koonduslaagri Klooga vangide saatus, keda fašistidest hukkajad kolm päeva enne Punaarmee saabumist jõhkralt hävitasid," märgivad Venemaa diplomaadid.

Samuti rõhutatakse avalduses, et ohtlik tee maailma uueks ümberjagamiseks algab just Teise maailmasõja tulemuste auditeerimisest, natsismi kuritegude eitamisest, natsikurjategijate rehabiliteerimisest ja heroiseerimisest.

Artikli täisversiooni saab lugeda portaali venekeelsel poolel siin

Loe lisaks: 

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Tagid:
Euroopa, Eesti, poliitika, avaldus, Venemaa suursaatkond, Teine maailmasõda, natsism

Peamised teemad