07:46 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
77 0 0

Vastuseks Brüsselile tehtud Soome ettepanekule parandada Euroopa julgeoleku tagamiseks suhteid Venemaaga esitas Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves loetelu põhjustest, miks seda teha ei tohiks. Ilvese avaldused on Venemaal varemgi hämmingut põhjustanud.

TALLINN, 6. september — Sputnik. Eesti endise presidendi Toomas Hendrik Ilvese vihase vastulause põhjustas Soome ettepanek parandada Euroopa julgeoleku tagamiseks ELi ja Venemaa vahelisi suhteid. Oma "Vene pattude" nimekirja lisas Ilves nüüd ka Brexiti. Venemaal pole sellised "etteheited" lisaks õlakehitusele juba ammu mingit tähelepanu pälvinud.

Soome välisminister: ilma Venemaata on keeruline Euroopa probleeme lahendada

Soome välisminister Pekka Haavisto on kindel, et EL peab tegema pingutusi Venemaaga suhete parandamiseks, tugevdamaks Euroopa julgeolekut rahvusvaheliste konfliktide, Brexiti ja Atlandi-üleste pingete taustal.

Soome välisminister leiab, et Ukraina äsjane võimuvahetus võis luua tingimused suhete taastamiseks Kremli ja Brüsseli vahel, mis on olnud väga halvad alates sellest ajast, mil Krimm 2014. aastal Venemaale naasis ja EL Venemaa-vastased sanktsioonid kehtestas.

Министр иностранных дел Финляндии Пекка Хаависто
© Sputnik / Виталий Белоусов
Soome välisminister Pekka Haavisto

Haavisto sõnul peavad ELi riigid silmas pidama eelseisvat Suurbritannia EList lahkumist ja USA presidendi Donald Trumpi kavatsust Euroopa probleemidest distantseeruda ning tegema iseseisvaid jõupingutusi stabiilsuse säilitamiseks Euroopas.

Ilves: Venemaa on alati kõiges süüdi

Soome välisministri algatusele reageeris kohe Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves, kes elab praegu USA-s. Trumpilikult suhtlusvõrgustikku kasutades küsis ta Pekka Haavisto käest, mis põhjustel too Venemaad partneriks peab.

Toomas Hendrik Ilvesele ei ole see pärast pensionile jäämist esimene kord Venemaa vastu teravalt sõna võtta. Ameerika propagandaraadiojaama "Vabadus" endist töötajat, kes asus 2006. aastal oma kaasmaalaste jaoks väikese ja eksootilise riigi juhi kohale, vaevab alati kiusatus välismeediale antavaisse intervjuudesse harjumuspäraselt propagandaloosungeid lisada.

Архивное фото Тоомаса Хендрика Ильвеса на хуторе Эрма
© AFP 2019 / ILMARS ZNOTINS
Toomas Hendrik Ilves Ärma talus

Nii ütles ta näiteks 2018. aastal, et Eesti vastu suunatud rünnaku korral karistatakse Venemaad NATO poolse võimsa vastulöögiga, mille tagajärjel kaotab ta mitte ainult Peterburi, vaid ka Tomski ja Omski.

Putin: Moskval pole Brexitist sooja ega külma

Sputnik Eesti juba kommenteeris Venemaa presidendi Vladimir Putini selgitust, et Venemaa ei ole kunagi Brexiti protsessi sekkunud, ehkki jälgib toimuvat tähelepanelikult.

"Enne Ühendkuningriigi hääletust ja ka pärast seda ütlesin juba, et me ei sekkunud millessegi, ei võtnud toimuva osas seisukohtagi, käitudes minu arvates igati korrektselt ja vaid jälgisime toimuvat hoolikalt, avaldamata protsessile mingit mõju ja isegi püüdmata seda teha," sõnas Putin.

Venemaa presidendi sõnul on referendumil langetatud otsus Ühendkuningriigi kodanike vaba tahte avaldus. "Me ei sekkunud sellesse, ei sekku nüüd ega kavatse ka tulevikus sekkuda," rõhutas ta.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Ilves: NATO peakorter tuleks nimetada John McCaini järgi
Ilves: ei maksa muretseda Trumpi avalduste pärast NATO teemal
Kallis president Toomas Hendrik Ilves
Rahandusministeerium: Ilves peaks tagastama 90 protsenti toetusest
Tänavune pressi vaenlane on Ilves
Ilves: Euroopal puudub visioon, kuidas edasi minna
Tagid:
poliitika, Venemaa, Soome, USA, Eesti, Toomas Hendrik Ilves

Peamised teemad