07:58 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Poliitika
lühendatud link
7810

USA kongresmenide üleskutse kehtestada Venemaa suhtes uued sanktsioonid "inimõiguste rikkumise" eest ebaseaduslikel meeleavaldustel kutsus Moskvas esile terava kriitika.

TALLINN, 7. september — Sputnik. Värsked sanktsioonid on välja mõelnud USA Esindajatekoja välisasjade komisjoni esimees, demokraat Eliot Engel ja Esindajatekoja teine mõjukas liige, vabariiklane Michael McCaul.

Nende meelest peaks riigi president Donald Trump kehtestama sanktsioonid isikute suhtes, kes vastutavad Venemaal Moskva meeleavalduste käigus inimõiguste rikkumise eest.

Venemaa Föderatsiooninõukogu välisasjade komitee esimees Konstantin Kossatšov leiab, et sedasorti üleskutsed kujutavad endast valimistesse sekkumist.

Samal seisukohal on Riigiduuma välisasjade komitee esimees Leonid Slutski, kes nimetas USA kongresmenide üleskutseid "Venemaa Föderatsiooni asjadesse sekkumise järjekordseks jämedaks ilminguks".

Леонид Слуцкий
© Sputnik / Владимир Трефилов
Riigiduuma välisasjade komitee esimees Leonid Slutski

Moskvas toimus 27. juulil sanktsioneerimata meeleavaldus, mille korraldasid need, keda ei registreeritud Moskva linnavolikogu saadikukandidaatideks, kuna nende allkirjalehtedel olid kirjas surnud ja olematud kodanikud.

Sanktsioneerimata meeleavalduse käigus peeti kinni 1074 inimest, peaaegu kõik nad said hiljem vabastatud. Juurdluskomitee algatas nende sündmuste puhul kriminaalasja massirahutuste korraldamise asjus.

Paari päeva pärast toimus veel üks meeleavaldus, kus Venemaa siseministeeriumi andmetel osales umbes 1500 inimest, kellest 600 võeti õigusrikkumiste pärast vahi alla.

Lääneriikides ollakse kangesti mures Moskva ebaseaduslikest meeleavaldustest osavõtjate vahistamiste ja vangistamise pärast, Läti välisminister Edgars Rinkēvičs kutsus aga koguni Venemaad üles "täitma oma rahvusvahelisi kohustusi inimõiguste vallas" ning "lõpetama õigustamatu vägivald süütute inimeste kallal ja kinnipeetud vabastama".

"Kui Prantsusmaal toimusid "kollavestide" meeleavaldused, kus politsei kasutas pisargaasi ja veekahureid ning seal oli isegi ohvreid, ei kuulnud ma Euroopa Liidu esindajate poolt selle kohta mitte ühtegi avaldust," lausus Venemaa politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov.

Ekspert märkis, et läänes ilmutatakse kuidagi tavatult terast tähelepanu Venemaa sündmuste suhtes, seda eriti Baltimaade poolt, kes kasutavad iga võimalust tõestamaks, et Venemaa on riik, kus rikutakse seadusi. Samal ajal vaikitakse maha tõsiasi, et seadust rikkusid meeleavaldajad ise.

Юрий Светов
© Foto : из личного архива
Venemaa politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov

"Meeleavaldus ei olnud sanktsioneeritud, mistõttu ei ole siis, kui sa astud teadlikult keelu vastu, küll midagi kaevelda – kui rikud seadust, siis ka vastuta selle eest," rõhutas Svetov.

Varem on Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova esitanud tõendeid selle kohta, et Venemaa siseasjadesse on sekkunud Saksamaa Liitvabariigi riigieelarvest rahastatav ringhääling Deutsche Welle. Jutt käis DW üleskutsetest moskvalastele minna tänavale osalema võimude loata korraldatavatel meeleavaldustel.

© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova

Ta juhtis tähelepanu ka USA saatkonna veebilehele, mis sisaldas looritatud kujul üleskutset liituda ebaseadusliku üritusega.

Moskva ei kannata välismeedia sekkumist Venemaa siseasjadesse. Sellekohase hoiatuse tõi ajakirjanikele korraldatud briifingul kuuldavale Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Loe lisaks:

Samal teemal

"Pronksiöö": aastaid hiljem
Prantsuse "kollaste vestide" protestid
Tagid:
ebaseaduslik, meeleavaldus, poliitika, USA kongress, sanktsioonid, USA, Venemaa

Peamised teemad