05:38 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
9610

Eesti esindaja Euroopa Komisjoni uues koosseisus Kadri Simson peab pärast tema kandidatuuri kinnitamist Euroopa Parlamendis lisaks paljudele muudele muredele tegelema ka Vene maagaasitarnete probleemidega.

TALLINN, 13. september — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Komisjoni energeetikavoliniku kohalt lahkuv slovakk Maroš Šefčovič jätab oma järeltulijale, Eesti volinikule Kadri Simsonile, "üllatuse" ebameeldiva konflikti näol Poolaga Vene maagaasi transiidi tõttu.

Praegune Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Maroš Šefčovič andis 11. septembril peetud pressikonverentsil teada, et Brüssel ei kaeba edasi Euroopa Üldkohtu hiljuti vastu võetud ja pretsedenti loovat otsust, millega Poola taotlusel tühistati Euroopa Komisjoni otsus gaasijuhtme OPAL Vene maagaasi transiidi eesmärgil kasutamise tingimuste kohta.

Nagu Sputnik Eesti on jutustanud, andis Brüssel 2016. aastal loa OPALi kaudu edastatavate gaasikoguste suurendamiseks, nii et sellest gaasijuhtmest saab omamoodi Nord Stream 1 jätk Saksamaa pinnal.

Poola teatas oma huvide jalge alla tallamisest ja esitas hagi ning kohus nõustus tegelikult Varssaviga eurokomisjoni ja järelikult volinik Ševčoviči enese süüdistuse osas, mis puudutab ELi riikide solidaarsuse põhimõtte osalist rikkumist ja Poola huvide eiramist. Poolakate hagi toetasid Läti ja Leedu, aga eurokomisjoni "meeskonnas" mängisid kohtus sakslased.

"Ülemklass" enam ei taha, aga "alamklass" veel ei saa

Eurokomisjonil on nüüd kaks kuud apellatsiooni esitamiseks ja tema edu šansid oleksid üsna suured, sest poolakate pretensioonid on Moskva vaatevinklist meelevaldsed.

Марош Шефчович
© AFP 2019 / JOHN THYS
Maroš Šefčovič

Kuid Maroš Ševčovičile ja eurokomisjoni energeetika peadirektoraadile see praegu tõenäoliselt üldse huvi ei paku.

Ševčovič paneb ameti maha kuu aja pärast ja läheb üle teisele tööle (ta esindab Slovakkiat eurokomisjonis ka edaspidi, kuid uues koosseisus hakkab, nagu on otsustanud vastvalitud president Ursula von der Leyen, tegelema institutsioonidevaheliste suhete ja prognoosimisega).

Energeetika peadirektoraadil aga — nagu võib järeldada von der Leyeni plaanidest — seisavad ees perturbatsioonid ja ümberpaigutamised, ning skandaalsesse asjasse ilma voliniku otsese käsuta sekkuda eurokomisjoni ametnikud silmanähtavalt ei saa. Seega on eurokomisjonile apellatsiooni esitamiseks antud aeg — paar kuud — ära kasutatud ja tõenäoliselt seda ei tehtagi.

Ševčovič ei hakka konfliktis orienteeruma, aga 1. novembrist ametisse asuval Simsonil (kui europarlament ta ametisse kinnitab) ei ole aega mitte ainult konfliktis orienteeruda, vaid isegi eelkäijalt asju üle võtta — isegi kui ta seda väga tahaks. Ta võib ainult "tänada" Ševčoviči probleemse "pärandi" eest.

Räägitakse julgeolekust, kahtlustatakse raha

Gaasijuhe OPAL kulgeb Saksamaa territooriumil piki Poola piiri ja kujutab endast üht gaasijuhtme Nord Stream 1 omamoodi jätku, mis ulatub Tšehhi piirini ja tagab gaasitarned ka mitmesse Saksamaa enda piirkonda.

Euroopa Komisjon ei leidnud kolm aastat tagasi põhjust lükata tagasi sakslaste palve muuta OPALi kasutamise reegleid ning andis õiguse edastada juhtme kaudu rohkem gaasi kui varem. Teisi kliente OPALil mingil juhul ei ole, nii et euroliidu reegleid, mis eeldavad vihast võitlust monopolidega, ei saa antud juhul praktikas rakendada.

See lugu näib kõigile, kes ei ole süüvinud Euroopa gaasituru probleemidesse, üsna segasena. Pealegi muudab konflikti Poola osapool pildi toimuvast veelgi keerukamaks kõikvõimalike juttudega "solidaarsusest", "Ukraina huvidest", "energiajulgeolekust" ja väidetavalt ohtlikust "sõltuvusest Vene gaasist", kaasates kogu sellesse propagandakärasse poliitikuid ja ajakirjanikke, kes gaasituru intriigide peensusi kuigi hästi ei tunne.

Sest ta peab seda ebapiisavaks tasuks oma tööde eest ja kavatseb seetõttu nõuda Moskvalt tariifide tõstmist praeguste lepingute lõppemisel 2022. aastal.

Kuid Vene gaasitransiidi teenindamisest saadavaid tulusid ohustavad Varssavi arvates sakslased.

Kinnitatakse, et Saksa OPALi kaudu edastada lubatavate gaasikoguste suurendamise tõttu jääb Poola ilma osast Vene gaasi transiidist omaenda territooriumi kaudu (see gaas liikuvat Saksa, mitte Poola torusid mööda) ning järelikult osast oma iga-aastasest kasumist.

Poola muidugi kavaldab ekspertide arvates, kui ta kinnitab, et on selle raha kaotanud või võib selle kaotada. Olemasolevad pikaajalised lepingud tagavad talle juba nimetatud transiidimahud. Iseasi, et umbes kolme aasta pärast ei pruugi Varssavil enam olla "trumpe" uute lepingute tingimuste kauplemiseks Moskvaga.

Nii et kohtu verdikt, mida on organisatsioonilistel ja tehnilistel põhjustel nii raske vaidlustada, on tulnud poolakatele just parajal ajal.

Võib ainult kaasa tunda Eesti volinikule Kadri Simsonile, kes peab oma eelkäija kokkukeedetud supi ära sööma.

Loe lisaks: 

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Simson: ootan huviga umbusaldusavalduse teksti
Politoloog: Euroopa ja Venemaa suhete paranemine tähendab Poolale kriisiseisundit
Ministritest sai enim hääli Kadri Simson
Tagid:
majandus, poliitika, Saksamaa, Venemaa, Euroopa Komisjon, Kadri Simson, Poola

Peamised teemad