10:12 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Poliitika
lühendatud link
83 0 0

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi teatas pärast järgemisi juba teist kohtumist oma Eesti kolleegi Kersti Kaljulaidiga kavatsusest lähimal ajal ametliku visiidiga Tallinna tulla.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi teatas kavatsusest külastada oma Eesti kolleegi Kersti Kaljulaidi kutsel oktoobrikuus Tallinna. Oma Tallinna-visiidi raames plaanib Ukraina president tutvuda Eesti kogemustega digitaliseerimise ja küberkaitse valdkonnas.

Eesti presidendi ja Ukraina presidendi järgemisi juba teine kohtumine leidis aset reedel, 13. septembril Kiievis, kuhu Kersti Kaljulaid oli saabunud osa võtma Jalta Euroopa strateegiafoorumist.

Kõnelustele järgnenud pressikonverentsil sedastas Zelenskõi Eesti ja Ukraina vahel toimuva poliitilise dialoogi head dünaamikat ning õnnitles Balti vabariiki tema ÜRO Julgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks valimise puhul.

Ühtlasi teatas ta, et kavatseb oktoobris ametliku visiidiga Tallinna külastada. Eestimaa pealinnas loodab ta enda sõnul tutvuda Eesti kogemustega digitaliserimise ja küberkaitse valdkonnas.

"Ma loodan, et eestlaste ettevõtlus, mis on Ukrainas tavapäraselt vägagi aktiivne, on juba märganud uusi võimalusi siin töötamiseks," lausus ta.

Millest Ukraina ja Eesti presidendid veel kõnelesid

Suure osa oma kõnest pühendas Zelenskõi Eestile lausutud tänusõnadele tema poliitilise ja humanitaarse toetuse eest Ukrainale. Zelenskõi sõnul Eestilt saadud rahvastiku ühe elaniku kohta rohkem abi kui üheltki teiselt riigilt. "Eritänu teile Ukraina sõdurite ravimise ja rehabilitatsiooni eest Eesti pinnal," sõnas ta pressikonverentsil.

Ta tänas eestimaist külalist tavakohaselt ka väidetavalt asetleidva "Vene agressiooni" valguses Ukraina suveräänsuse ja terviklikkuse toetamise eest. Zelenskõi tõstis eraldi esile Eesti poolt vastu võetud otsuse Donbassis lihtsustatud korras väljastatavaid Venemaa passe mitte tunnistada.

Eesti president märkis omakorda, et tema Kiievi-visiidi kaks päeva on olnud väga sisutihedad, kuna lisaks Jalta foorumile on ta selle aja vältel maha pidanud kohtumised Ukraina peaministriga ja Ülemraada spiikriga ja ka lihtsate ukrainlastega juttu ajanud.

Kaljulaid põhjendas oma öeldut meeldetuletusega, et Eesti on alati toetanud Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning aidanud teda ka korruptsioonivastases võitluses. Nagu ikka, ei saadud läbi ka väidetavalt "okupeeritud Krimmi" puudutavate avaldusteta. Selle teema, nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, oli Eesti president eelnevalt tõstatanud ka samal päeval toimunud Jalta foorumil.

Väidetaalt "okupeeritud" Krimmi teemat puudutades väitis ta tol üritusel eelkõige, et selle küsimuse lahendamiseks tuleb ukrainlastel varuda "strateegilist kannatlikkust". Säärane sõnastus üllatanuks

Krimmi poolsaar astus taas Venemaa Föderatsiooni koosseisu 2014. aasta märtsis, pärast Ukrainas toimunud riigipööret. See otsus võeti vastu üldrahvaliku referendumi tulemuste põhjal, kus üle 95% vabariigi valijaskonnast hääletas Venemaaga taasühinemise poolt.

Moskva on ühtlasi korduvalt tagasi lükanud põhjendamatud süüdistused "Venemaa agressiooni" osas Donbassis. Venemaa juhtkond rõhutab, et Venemaa ei ole Ukraina sisekonflikti osapooleks ega ole kuidagi seotud sündmustega riigi kaguosas, kus 2014. aastast peale kestab relvastatud vastasseis isehakanud vabariikide maakaitseväelaste ja Ukraina armee vahel.

Mitte mingisuguseid "Vene sõjaväelasi", nagu Kiiev väidab, ei ole muuhulgas ka OSCE seiremissioon Donbassis täheldanud.

Loe lisaks:

Samal teemal

Elamis- ja töölubade taotlejate hulgas on enim ukrainlasi
Ukraina saatis järjekordse rühma sõdureid Eestisse ravile
Kinnisvaraekspert: Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli
Pavlo Klimkin kuulutas ette ukrainlaste massilist pagemist välismaale
Kuidas Ukrainat ja ukrainlasi õpetatakse NATO-t armastama
Tagid:
poliitika, Volodõmõr Zelenskõi, Kersti Kaljulaid, Ukraina, Eesti

Peamised teemad