10:25 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Poliitika
lühendatud link
74 0 0

Löök Saudi Araabia naftatööstusettevõtte Aramco pihta, mis põhjustas musta kulla hinna hüppelise tõusu, näitas maailmale taas "vereringesüsteemi" haavatavust ja sõltuvust Lähis-Idast.

TALLINN, 17 september — Sputnik, Aleksei Toom. Arvatakse, et rünnak Saudi Araabia naftaväljade vastu viidi läbi peaaegu kahe tosina keeruka ja kalli Euroopas toodetud drooni abil ning et see läks ründajatele maksma miljoneid eurosid.

© Sputnik / Андрей Александров

Neid, kes usuvad Jeemeni Houthi võitlejate võimekusse niisugust rünnakut ise läbi viia, on vähe.
Selle terrorirünnaku tõelisi korraldajaid, arvab Sputnik Eesti sõjaväeekspert Villem Rooda, ei peaks otsima mitte Iraanist ega USA-st, küll aga tasuks hinnata Iisraeli huvi sunniitide ja šiiitide vahelisi pingeid suurendada.

Kolmandate riikide, sealhulgas Iisraeli süüdistamiseks saudide vastu suunatud rünnakutes osalemises pole avalikult kättesaadavaid fakte, kuid eksperdi arvates sunnivad loogikaseadused kummalistele asjaoludele veenvaid selgitusi otsima.

Jeemeni Houthi võitlejate saatus, nende kavatsused ja vaated elule ei häirinud väikeses jahedas Eestis kuni 14. maini kedagi. Siis väitsid šiiitidest Houthi rühmituste võitlejad, et on vastutavad Saudi Araabia ühe naftatootmiskeskuse vastu sooritatud õhurünnaku eest. 

Мальчик с автоматом, Сана
© REUTERS / Khaled Abdullah
Noor Houthi võitleja klanni kokkutulekul

Hüsteerilisuse poolest tuntud globaalne naftaturg reageeris ootuspäraselt närviliselt – nafta tarnelepingute – futuuride hinnad hüppasid tookord börsidel enam kui ühe protsendi võrra.

Rünnakute võimekus näib kiiresti kasvavat

Houthi ülestõusnud väidavad, et nende droonirünnakud Saudi Araabias on vastuseks Riyadhi sõjategevusele Jeemenis.

Nagu Jeemeni televisioon detailidesse laskumata teatas, rünnati Saudi naftajuhet "East-West".

Viimane, laupäeval, 14. septembril läbi viidud rünnak, millest Sputnik juba teatas, osutus palju hävitavamaks kui eelmised, pannes Euroopat taas mõtlema sellele, kes on Houthi sõdalased ja mis Jeemenis tegelikult toimub.

Йеменские повстанцы-хуситы
© AP Photo / KHALED ABDULLAH
Houthi sõjamehed

Kas tõesti on need inimesed "kõrgtehnoloogilise taktika" teel nii kaugele jõudnud ja sedavõrd rikastunud, et kasutavad kalleid droone, pomme ja rakette vasturünnakuiks Saudi Araabiale, kelle piloodid Jeemenit pikka aega pommitanud on.

Kas nad on tõepoolest nii tugevad, et ei karda äärmiselt rikast Araabia monarhiat uute rünnakutega ähvardada.

Ühe peamise maailmaturgude varustaja Saudi Araabia naftatoodang vähenes pärast naftarajatiste rünnakut poole võrra, mis põhjustas kohese Brenti naftafutuuride 10% hinnatõusu.

Vastulöögid tabavad kauget naftataristut, haiget saab aga kogu maailm

Igasugune laiaulatuslik rünnak ülemaailmse naftainfrastruktuuri vastu puudutab ka Eestit, sest nädala või kahe pärast tõuseb bensiini hind tanklates taas, kohalikud autojuhid aga, kel pole mingit pistmist Saudi ja Houthi vahelise konfliktiga, tunnetavad sõjakate ja vaeste Jeemeni Houthi šiiitide ja väga rikaste sunniitidest saudide vahelise konflikti otsest rahalist mõju.

Женщина из сообщества Ахдамов с ребенком на руках в городе Сана, Йемен
© AFP 2019 / Mohammed Huwais
Naine lapsega pealinnas Sanas

Välja arvatud juhul, kui naftavälju ründavad tõesti need, kes seda valjuhäälselt kuulutavad ja vastutuse enda peale võtavad, või need, keda nende rünnakute korraldamises ja Houthi jõudude "patroneerimises" kahtlustatakse.

Sõjanduseksperdi Villem Rooda sõnul on Iraani osalemine sellistes hävitavates rünnakutes isegi oma põlisvaenlase naftaväljade vastu äärmiselt kaheldav.

Ründajad kasutasid 18 prantsuse tööstuslikku drooni, millest igaühe maksumuseks on mitu miljonit eurot, ja mille varustusse kuulusid võimsad tööstuslikult toodetud pommid.

Йеменские повстанцы-хуситы
© REUTERS / KHALED ABDULLAH
Houthi võitlejad

Võib oletada, et osa droonidest on pärit prantslaste poolt kõrbepiirkondi patrullima pandud kuuesest partiist, mis mõni aeg tagasi Alžeerias salapäraselt kadusid, usub ekspert.

Võib kindel olla, et ka ülejäänud seadmete päritolu, nagu hiljem tõenäoliselt selgub, on samuti väga udune ja keeruline.

Naftaeksportijad vajavad turge ja käivet, mitte sõda

Rünnaku ulatus, kasutatud varustus ja relvad on aga Jeemeni Houthi rahvakaitseväe võimalusi sedavõrd ületavad, et näeb rohkem välja kui üsna tugeva kolmanda riigi osalemise ilmne demonstreerimine.

Iraan on esimene, kes pähe tuleb, pidades silmas Teherani sidemeid Jeemenis asuvate usukaaslastega, ütleb Villem Rooda, kuid see on liiga ilmne ja otseses vastuolus iraanlaste huvidega, et mõtlema peaks mõne teise riigi peale, mis on kohalikust konfliktist väga huvitatud, kuid mille kaotused naftaturgude šoki tagajärjel ei ole suured.

Naftaväljade, naftajuhtmete ja transpordilaevade sihipärased rünnakud olid viimase ajani mitmel põhjusel äärmiselt haruldased.

© AP Photo / ISNA
Omaani rannikul tundmatute poolt rünnatud tanker - sõda jäi siiski valla päästmata

Peapõhjuseks on asjaolu, et mistahes olulise naftatorustiku või suuremate tankerite õhkamine mõjutab koheselt kogu maailmaturu kaubaturgude noteeringuid ja toob kaasa ränki tagajärgi peaaegu kõigile turuosalistele ning seetõttu peetaks seda rünnakuks maailmakorra vastu tervikuna, katsena "kogu tsivilisatsiooni veristada".

Isegi kõige marurahvuslikumad äärmusrühmitused, terroristlikud organisatsioonid, rääkimata turuosaliste riiklikest eriteenistustest, hoiduvad ründamast oma vaenlaste naftataristut ja selle logistika elemente, vaatamata kõigi musta kulla puurimise, töötlemise, ladustamise ja transportimise elementide haavatavusele.

Washington ei vaja uut sõda, tal on vastupidi, vaja suurendada oma naftasaaduste müüki, leiab Rooda, piirkonnas on USA-l küll vaja teatavat pinget sunniitide ja šiiitide vahel, kuid siiski mitte sedavõrd kõrgel määral, et see neid endid lahingutegevusesse tõmbaks.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Välisministeerium eraldas Jeemenile 30 000 eurot
Tagid:
nafta hind, nafta, Iisrael, Saudi Araabia, jeemenlased, Jeemen

Peamised teemad