11:23 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Poliitika
lühendatud link
29610

President Kersti Kaljulaid esitas oma prognoosi Venemaa-vastaste sanktsioonide tulevikust ja rääkis avameelselt, miks Euroopa Ukrainast tüdinud on.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Eurooplaste väsimus on seletatav nähtavate edusammude puudumisega Kiievi võitluses korruptsiooni ja oligarhilise süsteemi vastu, arvas president Kersti Kaljulaid.

Samal ajal tunnistas ta, et isegi kui need probleemid lahendatakse, loobuvad mitmed Euroopa riigid oma suhetes Venemaaga Kiievi huvide kaitsmisest.

Tema sõnul peaksid Ukraina uued võimud näitama, et areng muutub nüüdsest kiiremaks. Kuid isegi Kiievi edu korral korruptsioonivastases võitluses on paljud Euroopa Liidu riigid siiski majandussuhete nimel Venemaaga valmis Kiievi huve kahjustama, tunnistas Eesti president.

Samal ajal ei ole tema arvates oodata Venemaa-vastaste sanktsioonide kaotamist juba käesoleval aastal – selleks pole põhjust.

"Jah, toimus vangide vahetus, kuid kõik saavad aru, et see on alles esimene samm ja ees on veel pikk tee ," sõnas Kaljulaid.

Üldiselt lisas president, et EL-i riikide seas puudub konsensus Venemaa vastu suunatud piirangute tõhususe vallas.

Eurooplaste veenmine sanktsioonide vajalikkuses aitaks Ukrainat reformide õnnestumises, usub Kaljulaid.

"Kui te näitate lähikuudel niisugust arengut, hõlbustab see oluliselt minu tööd, kui pean oma Euroopa kolleege sanktsioonide säilitamises veenma," ütles Eesti president.

Kersti Kaljulaid kinnitas oma intervjuus ukrainlastele, et Eestisse saabuvatele Ukraina kodanikele säilitatakse viisavabadus, vaatamata siseministri Mart Helme soovile see tühistada.

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Tanel Meos
EKRE Март Хельме EKRE esimees Mart Helme

President tuletas meelde, et siseministeeriumil selliseid volitusi ei ole, kuna viisavaba reisimise küsimus kuulub Brüsseli pädevusse.

Konservatiivsesse Rahvaerakonda äärmiselt negatiivse suhtumise poolest tuntud Kaljulaid märkis, et antud poliitiline jõud kuulub valitsusse esmakordselt.

Sputnik Eesti juba kirjutas, et Moskva ja Kiievi suhted halvenesid seoses 2014. aasta veebruaris Kiievis toimunud relvastatud riigipöörde ja Ukraina käivitatud konfliktiga Donbassis. Ukraina võimud on korduvalt Venemaad riigi siseasjadesse sekkumises süüdistanud.

2015. aasta jaanuaris võttis Ukraina Ülemraada vastu avalduse, mille kohaselt Venemaad nimetatakse "agressorriigiks".

Moskva eitab Kiievi süüdistusi ja nimetab neid vastuvõetamatuks. Venemaa juhtkond rõhutab, et Moskva ei ole Ukraina-sisese konflikti osapool ega ole seotud sündmustega riigi kaguosas, kus alates 2014. aastast kestab tunnustamata vabariikide relvajõudude ja Ukraina armee vaheline relvastatud vastasseis.

Ühtki Kiievi väidetuist "Vene sõjaväelastest" ei ole Donbassis suutnud avastada ka OSCE järelevalvemissioon. Samuti on Venemaa pool korduvalt rõhutanud oma huvi Kiievi režiimi poliitilise ja majanduskriisi leevenemise suhtes.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Krimmi ukraina kogukond kutsus USA ja EL diplomaadid külla
Ukraina välisminister: Kiievi eesmärk ei ole "Venemaale haiget teha"
Eksperdid läbirääkimistest Ukraina üle: "Jää hakkas liikuma!"
Ukraina tunnistas, et Venemaa-vastased sanktsioonid on lääne jaoks koormavad
Tagid:
majandus, Venemaa, poliitika, Ukraina, Euroopa, Eesti, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad