03:24 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
14511

Eesti pretensioonid väidetavalt aset leidnud "Nõukogude okupatsiooni" küsimuses on tühised ja amoraalsed — nii väga, et Venemaal on lausa piinlik naabrite pärast, teatas Venemaa senaator Frants Klintsevitš.

TALLINN, 20. september — Sputnik. Vastuseks Eesti pretensioonidele väidetavalt aset leidnud "Nõukogude okupatsiooni" küsimuses tuletas Venemaa senaator Frants Klintsevitš naabritele meelde, kui palju ressursse panustas Nõukogude Liit Balti vabariikidesse põliste vene alade arvel.

Ausammas Teises maailmasõjas langenutele Tallinas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti pretensioonid pole mitte ainult õigustühised, vaid ka absoluutselt amoraalsed, teatas Venemaa Föderatsiooninõukogu Liige kaitse- ja julgeolekuküsimustes Frants Klintsevitš.

Nii kommenteeris ta Eesti välisministri Urmas Reinsalu sõnu, kes hiljuti rõhutas jälle vajadust nõuda Venemaalt hüvitist väidetavalt aset leidnud "Nõukogude okupatsiooni" ajal tekitatud kahjude eest. "Isegi kuidagi piinlik on oma naabrite pärast," märkis Vene senaator RIA Novosti teatel.

Ta tuletas meelde ka panust, mille Nõukogude Liit on andnud Balti vabariikide arengusse — tema sõnul rahastati Balti liiduvabariike osaliselt "põliste vene alade arvel, millele eraldati selgesti vähem ressursse". Klintsevitš lisas, et Venemaal ei ole kunagi olnud kolooniaid selle sõna läänelikus tähenduses: temaga mitmesugustel asjaoludel liidetud territooriumid on alati saanud toetust.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, andis Eesti välisminister Urmas Reinsalu 18. septembril parlamendi ees aru sellest, kuidas on edenenud väidetava "Nõukogude okupatsiooni" kahjude kokkuarvamine, millega ta hakkas tegelema juba justiitsministrina töötades. Ministri sõnul käib uurimine täie hooga, erikomisjon kavatseb asuda järgmise etapi kallale juba selle aasta lõpuks.

Kremlilt "Nõukogude okupatsiooni" kahjude eest saada olevate hüvitiste teema on Urmas Reinsalu "firmamärk".

Подайте на компенсацию за оккупацию
© Sputnik
Urmas Reinsalu "firmamärk"

Eelmise valitsuse justiitsministrina tõstatas ta selle küsimuse korduvalt ja moodustas ministeeriumi raames isegi erikomisjoni selle "kahju" kokkuarvamiseks, mis komisjoni esialgsetel hinnangutel on 1,2 miljardit eurot.

Seejuures on peaminister Jüri Ratas korduvalt rääkinud Venemaalt nõutavate kahjuhüvitiste teema suureks paisutamise mõttetusest.

Varem on Ratas Reinsalu algatust kommenteerides rõhutanud, et Eesti välispoliitika on järjekindel, sest "nagu eelmisedki valitsused, ei tegele Eesti riik kahjuhüvitamisnõuete aktiivse koostamise ja esitamisega Vene Föderatsioonile".

Venemaa välisministeerium arvab, et Eesti ühendamine NSV Liiduga vastas tollastele rahvusvahelise õiguse normidele, aga terminit "okupatsioon" ei saa siin kasutada, sest NSV Liidu ja Eesti vahel ei toimunud sõjategevust ning Nõukogude väed oli viidud Eesti territooriumile lepingu ja Eesti võimude selgesõnalise nõusoleku alusel.

Venemaal peetakse vastuvõetamatuks ka katseid võrdsustada nõukogude ja natsivõimu periood Eesti elus ning selle abil revideerida Teise maailmasõja tulemusi ja Nürnbergi rahvusvahelise tribunali järeldusi, õigustada natslikke kollaborante ja kohalikke Hitleri käsilasi.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Reinsalu kavatseb Luksemburgis taas propageerida Euroliidu vaenu Venemaa vastu
Reinsalu võitlus äravõetud mänguasjade pärast
Reinsalu vastupanuvõitluse päeval: okupatsiooniaeg on eesti rahva võitluse ajalugu
"Nõukogude okupatsiooni" tasaarvestus
Küsimus on selles, kuidas öelda: Puškov tuletas Kaljulaidile meelde "okupatsiooni" ütlust
Tagid:
poliitika, Eesti, NSV Liit, okupatsioonikahjud, Frants Klintsevitš, Urmas Reinsalu

Peamised teemad