12:13 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Poliitika
lühendatud link
8301

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova reageeris Eesti välisminister Urmas Reinsalu järjekordsele avaldusele "Nõukogude okupatsioonikahjude" hüvitamise kohta.

TALLINN, 20. september — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova nimetas Eesti välisministri Urmas Reinsalu nõudeid Venemaale väidetavalt Nõukogude ajal Eestile tekitatud kahju hüvitamiseks õigustühiseks.

© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja M. Zahharova briifing

Zahharova sõnul on sellised avaldused olemuselt hooajalised ning Moskva peab neid üksikute Eesti poliitikute isiklikuks initsiatiiviks. Ta meenutas Rainsalu "samasugust käiku" 2018. aastal, kui ta justiitsministrina allkirjastas koos oma Läti ametivennaga ühise kavatsuse taotleda Venemaalt "Nõukogude okupatsioonikahju" hüvitamist.

"Muide, Leedus seda demarši ei toetatud. Eestis lihtsalt keelduti, valitsusjuht märkis tollal, et tema kabinet ei tegele Venemaa Föderatsiooni vastaste seaduseelnõude väljatöötamise ja nõuete esitamisega," ütles Zahharova ja rõhutas veel kord, et Venemaa seisukoht selles küsimuses jääb muutumatuks.

"Me ei aktsepteeri juba mõistet "Nõukogude okupatsioon", mille kaudu üritatakse tõlgendada Euroopa rahvaste vabastamist fašistlikest anastajatest. Järelikult lükkame me ka tagasi Venemaa vastu esitatud juriidiliselt tühised nõuded," lõpetas Maria Zahharova.

Maria Zahharova venekeelset esinemist saate kuulata siit:

Захарова: в Эстонии "советской оккупацией" называют освобождение Европы от фашистского порабощения

Töö "kahju" kokkuarvutamisega käib täie hooga

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 18. septembril toimunud valitsuse korralise infotunni ajal Riigikogus küsis opositsioonis oleva Reformierakonna fraktsiooni esindaja Signe Riisalo välisminister Urmas Reinsalult (Isamaa), kuidas edeneb "Nõukogude okupatsioonikahju" arvutamine, mille Reinsalu algatas, kui ta oli veel justiitsminister.

Küsimus ei häirinud ministrit sugugi ja ta informeeris Riigikogu Nõukogude Liidu poolt Eestile väidetavalt tekitatud "kahju" hindava komisjoni tööst, mis pole enam tema juhitavas ministeeriumis. Reinsalu sõnul on inimkahju aruanne juba valmis ja aasta lõpuks asub komisjon järgmise etapi kallale.

Eestile Kremli poolt väidetavalt "okupeerimise" eest nõutava hüvitise teema on üldse Urmas Reinsalu "leivanumber". Eelmise valitsuse justiitsministrina tõstatas ta selle teema korduvalt ja moodustas ministeeriumis isegi spetsiaalse "kahju" hindamise komisjoni.

Подайте на компенсацию за оккупацию
© Sputnik /
Annetage "okupatsioonikompensatsiooniks"

Reinsalu moodustatud komisjon esitas isegi oma esimesed töötulemused. "Komisjonäride" arvutuste kohaselt on "Nõukogude okupatsioonist" tulenev kogukahju 89 miljardit rubla ehk 1,2 miljardit eurot. 20 miljardit rubla on "pinnavee saastamise eest aastatel 1950–1990", 60 miljardit põhjavee reostuse eest ja veel kolm miljardit"põllumajanduse hävitamisega" tekitatud kahju.

Ausammas Teises maailmasõjas langenutele Tallinas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Reinsalu ise on veendunud, et "Nõukogude okupatsioonikahju" hindamist tuleb jätkata. Samal ajal on tema sõnul tekitatud ka sellist kahju, mida ei saa rahas mõõta: näiteks "riikluse, kultuuri, hariduse ja vaba ühiskonna hävitamine".

Reinsalu loodab "kolmandate riikide" abile

Välisminister on veendunud, et Moskvalt on võimalik "Nõukogude okupatsioonikahju" eest hüvitist nõuda tänu teatud "kolmandate riikide" vahendusele ja "rahvusvahelisele õigusemõistmisele". Selle tingimuseks peaks olema Balti riikide üldine solidaarsus nõuetes Venemaa vastu.

Reinsalu tõi positiivse näitena Leedu, kus võeti vastu seadus, mis määratles "okupatsioonikahju" mõiste ja kohustas ametivõime seda "okupantidelt" sisse nõudma. "Me käsitleme seda ajaloolist aspekti, sellele sisulise hinnangu andmisega. Me konsulteerime, kuidas on võimalik kujundada meie ühiseid juriidilisi seisukohti," ütles ta.

Skeptitsismi võimaluse suhtes tänaselt Venemaalt "Nõukogude okupatsioonikahju" est kompensatsiooni saada võrdsustas minister "okupatsiooni" eitamisega, mille tunnistamine on tänase Eesti ideoloogia nurgakiviks.

"Kui on olemas kahju, kannatanud ja ohvrid, siis peab olema ka süüdlane," selgitas Rainsalu.

Kolm aastat tagasi allkirjastasid Leedu, Läti ja Eesti ühisdeklaratsiooni vajaduse kohta nõuda nn Nõukogude okupatsiooniga tekitatud kahju hüvitamist. Urmas Reinsalu ja tema Läti kolleeg Dzintars Rasnačs kutsusid 17. septembri ühisavalduses üles mäletama "Nõukogude okupatsiooni" ja juhtisid tähelepanu võimalusele nõuda Venemaa Föderatsioonilt kui "Nõukogude Liidu õigusjärglaselt kahju hüvitamist".

Loe lisaks: 

Samal teemal

Välisminister süüdistas Venemaad osa Gruusia okupeerimises
Komisjon: okupatsioonikahjude uurimist tuleb jätkata
Küsimus on selles, kuidas öelda: Puškov tuletas Kaljulaidile meelde "okupatsiooni" ütlust
Leedu keeldus rahastamast "nõukogude okupatsioonikahjude" kokkuarvamist
Leedul ei ole 10 000 eurot "okupatsioonikahjude" hindamiseks
Tagid:
Maria Zahharova, Venemaa välisministeerium, kahjud, okupatsioon, Urmas Reinsalu

Peamised teemad