22:29 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
64 0 0

Ukraina ei kavatse arutada Luganski ja Donetski Vabariikide eristaatuse küsimust, hoolimata sellest, et Kiiev nimetas seda üheks võtmesammuks Donbassi konflikti lahendamisel.

TALLINN, 24. september — Sputnik. Ukraina presidendi abi Andrei Jermak ütles, et DRV ja LRV vabariikide eristaatus pole Minski kohtumistel ega ka Normandia formaadis arutatav teema. Varemgi on just Kiievi kangekaelsus antud küsimuses Minski grupi läbirääkimiste protsessi märkimisväärselt mõjutanud.

"DRV ja LRV eristaatus ei ole Minski ega ka Normandia formaadis arutelude teemaks. Seda küsimust isegi ei puudutata," edastab RIA Novosti Jermaki intervjuud Ukraina meediale.

Jermak rõhutas ka, et Kiiev tõlgendab valimisi territooriumidel, mille üle neil kontroll puudub, ainult Ukraina seadustest lähtuvalt. Ta märkis samal ajal, et Kiiev on huvitatud nii Donbassi olukorra lahendamisest kui ka võimalikult kiirete valimiste korraldamisest piirkonnas, kuid keeldus ühtki konkreetset kuupäeva nimetamast.

Sputnik Eesti kirjutas mõni aeg tagasi, et Kiievi esindajad keeldusid juba Minskis toimunud poliitilise grupi kohtumise esimesel päeval arutamast üht peamist küsimust – Donbassile eristaatuse andmist nn "Steinmeieri valemi" järgi.

Kommenteerides olukorda teatati Donetski RV-st, et käesoleval hetkel puudub Kiievil poliitiline tahe Minski lepingutest tulenevate kohustuste täitmiseks.

Lisaks tuleks vahetada vangid põhimõttel "kõik kõigi eest" ja kuulutada kõigile konflikti osapooltele välja amnestia. Moskva on korduvalt sellele tähelepanu juhtinud, et Kiiev ignoreerib enamikku Minski lepete sätteid.

Kontrollpost Donbassis Peski asula juures.
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Donbass põleb

Relvastatud konflikt Donbassis jätkub alates 2014. aastast. Selle põhjuseks oli Ukraina võimude algatatud "terrorismivastaseks operatsiooniks" nimetatud kodusõda LRV ja DRV tunnustamata vabariikide vastu, kes pärast riigis toimunud relvastatud riigipööret iseseisvuse välja kuulutasid.

Kiievi sõnul toetab sealset rahvakaitseväge Moskva. Venemaal peetakse selliseid süüdistusi absurdseteks ja vastuvõetamatuks.

Venemaa juhtkond on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ole Ukraina-sisese konflikti osapooleks ega ole riigi kaguosa sündmustega seotud. Ühtki neist "Vene sõjaväelastest", kes Kiievi väitel Donbassis massiliselt võitlevad, pole suutnud leida isegi OSCE järelevalvemissiooni kiievimeelsed liikmed.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Venemaa saatkond: Eesti ühines Donbassi humanitaarblokaadiga
Ukraina vajab Donbassi, aga ilma inimesteta - Kiievi uus stsenaarium
Välksõda Ukraina moodi: Donbass Ukraina sõjaväelaste ootuses
Kõverpeeglite kuningriik: Lääne meedia tegi natsidest Donbassi võitlejad
Tagid:
poliitika, Donetski RV, Luganski RV, Donbass, Minski lepped, Ukraina

Peamised teemad