22:02 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Poliitika
lühendatud link
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
6511

Euroopa Parlamendi uus resolutsioon võib viia Saksamaa puhtakspesemiseni ja 20. sajandi raskeimate kuritegude eest vastutuse ülekandmiseni Ida-Euroopa riikide õlgadele, ütles Venemaa politoloog Aleksandr Nosovitš.

TALLINN, 24. september — Sputnik. Euroopa Parlament võttis 19. septembril 2019 vastu resolutsiooni Euroopa mälu tähtsusest Euroopa tulevikule (Resolution on the importance of European remembrance for the future of Europe). Selle poolt hääletasid 535 saadikut, 66 oli vastu ja 52 liiget jäid erapooletuks. 

"Saatan saab olla ainult üks! Natside ideoloogia on absoluutne kurjus!" vahendab Sputnik Latvia Ždanoki sõnu.

Eesti eurosaadik Yana Toom kirjutas oma Facebooki-lehel, et ei osalenud hääletusel haiguse tõttu, kuid oleks hääletanud vastu ja oli ühe "lõigu" üle siiralt üllatunud.

 Nii levitavad resolutsiooni koostajate sõnul Venemaa võimud väidetavalt seisukohta, et Teise maailmasõja tõelised algatajad on Poola, Balti- ja lääneriigid. "Poola, Eesti, Läti ja Leedu on sõjaõhutajad – kohe näha, millised Kremli intriigid mul märkamata on jäänud..." märkis Toom irooniliselt.

Nossovitš: Saksamaa puhtakspesemine, Ida-Euroopa riigid viskuvad laskeavale

Venemaa politoloog Aleksander Nossovitš, kellelt Sputnik Eesti kommentaari küsis, loetles resolutsioonist tulenevaid ohte.

Александр Носович
© Фото : из личного архива Александра Носовича
Aleksandr Nosovitš
Seega ei pea resolutsiooni poolt vabatahtlikult või tahtmatult hääletanud Ida-Euroopa poliitikud Saksamaad mitte Teise maailmasõja vallandamise peasüüdlaseks, vaid "süütuks lambukeseks", ohvriks, mitte kurjategijaks. Süüdistus langeb kindlasti nn "puhtakspesijatele".

Kuidas Balti riigid on EL teistmoodi mõtlema õpetanud

Nossovitš selgitas, et resolutsiooni peamine tähtsus on Euroopa ajaloolise poliitika muutmine. Eelmistel aastakümnetel vastutasid ajaloo mitmes suunas taktikalise ümberkirjutamise eest Ida-Euroopa riigid, sealhulgas Baltimaad.

Eesmärk oli vähendada inimkonna võidu väärtust natsismi üle Teises maailmasõjas, loodi sõjaeelsete, sõjaaegsete ja sõjajärgsete sündmuste tõlgendamise alternatiivne mütoloogiline versioon.

Esiteks on see NSV Liidu ja Saksamaa vahelise mittekallaletungipakti (nn Molotovi-Ribbentropi pakt) esiletõstmine, jättes samaaegselt tähelepanu alt välja Euroopa riikide poolt Hitleriga sõlmitud lepingud, näiteks kurikuulsa Müncheni lepingu.

Teiseks tähendab see stalinismi ja natsismi võrdsustamist, kusjuures Baltimaades oli levinud seisukoht, et need nähtused on küll "võrdselt kuritegelikud", kuid stalinism on siiski kuritegelikum. Kolmandaks toimus Kolmanda Reichi poolel võidelnud inimeste rehabiliteerimine.

Nossovitš jätkas, et varem pidas Moskva ajaloo võltsimist EL üksikute Ida-Euroopa liikmesriikide, mitte Lääne-Euroopa juhtivate jõudude poliitikaks. 

Süüdlane muutub ohvriks, kuid on vaja uusi süüdlasi

Politoloog jätkas, et see resolutsioon võib viia Saksamaa puhtakspesemiseni Teise maailmasõja vallapäästmisel, temalt süü mahavõtmiseni. Uus ajalookäsitlus muudab Saksamaa massilises eneseteadvuses süütuks ohvriks. Selline seisukoht mõjutab negatiivselt Ida-Euroopa riike, kelle kaela riputatakse kõik natside patud, kasvõi seesama holokaust. 

"Neid fakte tõstatatakse siis, kui on vaja võtta sakslastelt vastutus holokausti eest. Need Euroopa Parlamendi esindajad, kes hääletasid resolutsiooni poolt, kaevavad pikas perspektiivis endale auku," lisas Nosovitš.

Venemaa välisministeeriumi reaktsioon

Euroopa Parlamendi resolutsiooni "Ajaloolise mälu säilitamise olulisusest Euroopa tulevikule" vastuvõtmine on järjekordne ajaloo ulatusliku võltsimise voor ning mineviku moonutamine on vastuvõetamatu, ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova RIA Novostile. 

© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja M. Zahharova briifing
"Venemaa välisministeerium üritab hoiduda Euroopa Parlamendi tegevuse kommenteerimisest. Kuid antud juhul on nad sunnitud tegema erandi, kuna tegemist on ajaloo jõhkra võltsimise järgmise vooruga...

See resolutsioon pole midagi muud kui revisjonistlike avalduste kogum. Euroopa Parlament sai hakkama veel ühte ennekuulmatu katsega võrdsustada agressorriik - natsi-Saksamaa ja NSV Liit, kelle rahvad tohutute ohvrite hinnaga Euroopa fašismist vabastasid," ütles Zahharova.

Lugege lisaks:

Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)

Samal teemal

Vene politoloog hajutas müüte küüditamisest Eestis
Ukraina "kangelaste" nimeline veresaun - on, mida meenutada
Lapsed surevad endiselt: NATO pommitamine oli serblaste vastu suunatud genotsiid
Aegumistähtajata: Venemaa Juurdluskomitee otsib lätlastest sõjakurjategijaid
Franciscus tuletab baltimaalastele meelde nende patte ja ohvreid
Tagid:
ajalooline, võrdsus, natsism, stalinism, resolutsioon, Euroopa Parlament

Peamised teemad