05:40 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
ÜRO Peaassamblee 74. istungjärk (11)
5711

Venemaa Regionaalsete probleemide instituudi peadirektor Dmitri Žuravljov kommenteeris Eesti välisministeeriumi avaldust nördimusest Nõukogude vägede poolt riigi vabastamist käsitlevate dokumentide avaldamise suhtes.

TALLINN, 26. september — Sputnik. Eesti välisministeerium avaldas nördimust selle üle, et Venemaa välisministeerium avalikustas dokumendid, mille kohaselt NSV Liit vabastas Eesti Vabariigi natsi-Saksamaa okupatsioonist, teatas esmaspäeval Eesti välisministeeriumi pressiteenistus. Tallinna teatel on Venemaa kolleegide avaldatud teave "ajalooliselt väär".

"Eesti Vabariik ei osalenud Teises maailmasõjas ja kannatas nii natsi-Saksamaa kui ka Nõukogude okupatsiooni tõttu. Nõukogude Liit ei vabastanud Eestit, vaid okupeeris meid peaaegu 50 aastaks," rõhutas Eesti välisministeeriumi pressiteenistus.

Venemaa Regionaalsete probleemide Instituudi peadirektori Dmitri Žuravljovi sõnul Eesti Vabariik Teises maailmasõjas tõepoolest ei osalenud - Teises maailmasõjas osales Eesti.

"Tõenäoliselt soovib Eesti välisministeerium need kaks mõistet lahus hoida ja on ka arusaadav, miks. Sellepärast, et tänapäeva Eestile ei meeldi ega siin ei taheta meenutada Nõukogude Eestit. Kuid sellest hoolimata vabastasid Eesti ja eestlased sakslaste käest just Nõukogude väed," ütles ta intervjuus Sputnik Eestile.

Дмитрий Журавлев, генеральный директор Института региональных проблем, кандидат политических наук
© Sputnik /
Venemaa Regionaalsete probleemide Instituudi peadirektor Dmitri Žuravljov

Eksperdi sõnul peavad praegused Eesti poliitikud demonstreerima "rituaalset nördimust", sest kui nad seda ei tee, on neil väga raske eitada nõukogude perioodi oma ajaloos. Siis aga tekiks palju küsimusi - kas siis oligi tõesti nii halb? Kas seda oli vaja muuta?

Sputnik Eesti andmetel ei loobu Eesti välisministeerium ajaloo ümberkirjutamise katsetest - seekord "redigeeriti" vabariigi Saksa okupatsioonist vabastanud Nõukogude vägede kangelaslikkusele pühendatud ajaloolehekülgi.

Venemaa saatkond Tallinnas märkis omakorda, et kummalgi poolel on õigus oma seisukohale, ent ajaloolistel faktidel põhinev tõde on alati üks.

Dmitri Žuravljovi venekeelset intervjuud saate kuulata siit:

Журавлев: работа у МИД Эстонии такая — возмущаться Россией

Loe lisaks: 

Lilled ajaloolise tõe moonutamise vastu: Eesti võimud ei usu oma silmi

Ajaloolane: fašistid valmistusid Tallinna maa pealt pühkima

Teema:
ÜRO Peaassamblee 74. istungjärk (11)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Tagid:
ajalugu, NSV Liit, Venemaa, Eesti, Suur Isamaasõda, Välisministeerium

Peamised teemad