12:19 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
58 0 0

Juulis toimunud Donald Trumpi ja Volodõmõr Zelenskõi vestluse üksikasjad jõudsid avalikkusele kättesaadavaks — arutati Bideni poja teemasid, Ukraina pool andis lubadusi.

TALLINN, 26. september — Sputnik. Valge Maja administratsioon avalikustas juulis USA presidendi Donald Trumpi ja Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi vahel toimunud telefonikõneluse stenogrammi. Riigipeade jutuajamine kestis ligi pool tundi. Dešifreering pole sõnasõnaline stenogramm, aga Trumpi ja Zelenskõi suhtluse olemus on selge, teatab RIA Novosti.

Vahetati komplimente

Jutuajamist alustades tervitas Valge Maja peremees vestluskaaslast võidu puhul presidendivalimistel ja kiitis teda "suurepärase töö eest". Vastuseks teatas Ukraina president, et oma valimiseelse kampaania ajal kasutas ta Ameerika riigipea meetodeid.

Seejuures kinnitas ta, et nüüd on Ukraina valitsus moodustatud noortest ja ebatüüpilistest poliitikutest, kes hakkavad tegutsema teisiti kui endised ministrite kabineti liikmed.

"Te olete meile suurepärane õpetaja," lisab Zelenskõi.

Teised lobisevad, aga meie teeme

Pärast komplimentide vahetamist teatas Donald Trump, et USA teeb Ukraina jaoks mitu korda rohkem kui tema teised lääne partnerid. Tema sõnul kulutab Washington Ukraina probleemide lahendamiseks märksa rohkem jõudu ja vahendeid kui kogu Euroopa.

VF president Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

"Saksamaa ei tee teie heaks üldse peaaegu midagi. Nad ainult lobisevad," ütles Ameerika liider rõhutades, et USA suhtub Ukrainasse "väga-väga hästi".

Volodõmõr Zelenskõi omakorda kinnitab Trumpi sõnade õigsust, "mitte lihtsalt 100 protsenti, vaid 1000 protsenti". Ta jutustab vestluskaaslasele oma kohtumistest Saksamaa ja Prantsusmaa liidritega, mille ajal palus ta neil teha Ukraina heaks rohkem. Kuid tema sõnul ei ole pärast selliseid kohtumisi Euroopa sanktsioonisurve Venemaale tugevnenud.

Euroopa partnerite mõistmatuse üle kurtes pidas Zelenskõi vajalikuks korrata mitu korda fraasi sellest, et USA teeb Ukraina heaks rohkem kui Euroopa Liit.

Nüüd tuleb peaasi — Biden

Järk-järgult ligines Trumpi vestlus Zelenskõiga teemale, mis oli saanud hiljuti USAs puhkenud poliitilise skandaali põhjuseks. Nagu stenogrammist järeldub, kinnitab Ukraina liider Valge Maja peremehele, et Kiiev on valmis jätkama riikidevahelise sõjalise koostöö tugevdamist.

Kuulanud vestluskaaslase ära, pöördub Donald Trump tema poole palvega osutada väike teene.

"Ma tahaksin, et meie peaprokurör (Jeff Sessions) helistaks teile või teie inimestele ja teie milleski selgusele jõuaksite," räägib ta.

Президент США Дональд Трамп
© REUTERS / JONATHAN ERNST
USA president Donald Trump

Seejärel pöördub Ameerika president kriitikaga USA endise Ukraina-suursaadiku Marie Yovanovitchi poole. Ta nimetab diplomaati halvaks naiseks, "kes on ühendust võtnud halbade inimestega Ukrainas".

Mõne aja pärast läheb Donald Trump üle peaasja juurde. Ta tuletab meelde, kuidas 2016. aastal vallandati Ukraina peaprokurör Viktor Šokin, kes kavatses alustada uurimist ettevõtte Burisma juhatuse suhtes, kuhu kuulus John Bideri poeg Hunter.

Vastuseks kinnitab Zelenskõi Trumpile, et järgmine peaprokurör, kes kinnitatakse ametisse septembris, on täielikult tema inimene.

"Ta orienteerub olukorras, eriti selles küsimuses, mida te mainisite. Uurimise küsimus on õigluse asi, sellepärast töötame selle kallal," teatas Zelenskõi.

Президент Украины Владимир Зеленский
© Sputnik / Стрингер
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi

Kinnituse ära kuulanud, räägib Trump, et mõne aja pärast võtavad tema inimesed Ukraina kolleegiga ühendust.

"Ta orienteerub olukorras, eriti selles küsimuses, mida te mainisite. Uurimise küsimus on õigluse asi, sellepärast töötame selle kallal," teatas Zelenskõi.

Vestluse võtavad kokku Ukraina presidendi kinnitused sellest, et ta suhtub täie tõsidusega sellesse asja, mida liini teises otsas olev vestluskaaslane tal teha palus.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega
Krimmi ukraina kogukond kutsus USA ja EL diplomaadid külla
Ukraina sai USA-st Javelini rakette
Trumpi ultimaatum: USA lõpetab Ukraina abistamise, kuni Euroopa sellega ei liitu — video
Tagid:
Valge Maja, poliitika, telefonikõne, Donald Trump, Volodõmõr Zelenskõi, USA, Ukraina

Peamised teemad