12:19 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Poliitika
lühendatud link
INF-lepe (19)
66 0 0

Ekspert selgitas, millised positiivsed muutused võivad toimuda, kui Vladimir Putini üleskutset Euroopas kuulda võetakse.

TALLINN, 28. september — Sputnik. Ajalehe Komsomolskaja Pravda sõjalise vaatleja, erupolkovnik Viktor Baranetsi  arvates on Putini pöördumine Venemaa presidendi suurepärane käik. Ja kui Venemaa liidri üleskutset kuulda võetakse, võib see avaldada olulist positiivset mõju Euroopa julgeolekule.

"Selle oma pöördumisega kutsub Putin sisuliselt eurooplasi üles demineerima oma maailmajagu Ameerika rakettidest, mis on seal juba olemas või kavatsetakse sinna paigutada edaspidi," ütles Viktor Baranets intervjuus raadiole Sputnik.

Eksperdi arvates osutus Putini läkitus NATO riikidele ootamatuks: "pall" osutus nüüd olevaks nende poolel.

"Nüüd hakkame arutama: kes on Põhja-Atlandi bloki peadirektor? Muidugi USA. Kahtlemata on telefoniliinid praegu NATOsse kuuluvate Euroopa riikide pealinnades ja Washingtonis kuumad: mida teha, seltsimees Trump? Ja ameeriklased kaaluvad praegu, kuidas küll vastata sellele Putini rahuarmastavale üleskutsele desarmeerida Euroopa," jutustas Baranets.

Ta konstateeris, et Ameerika kesk- ja lühimaarakettide paigutamise korral saab Euroopast NATO "püssirohukelder".

Viktor Baranetsi arvates teevad NATO ja USA praegu pausi, et seda Putini ootamatut ja vapustavat algatust "seedida".

"Tegelikult, kui rääkida ilma deklaratsioonide ja demagoogiata, siis Putini läkitus on Moskva üleskutse Euroopa rahuks. Selleks, et Euroopas kui maailmajaos valitseks rahu, mitte sõda. Aga kui seda üleskutset kuulda ei võeta, võib maailm liikuda uue sõja lävele, mis tuleb karmim kui esimese külma sõja aastatel," ütles erupolkovnik lõpetuseks.

Баранец: великолепный ход Путина может оказать влияние на безопасность Европы

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, on varem meediasse ilmunud teavet läkitusest, mille Vladimir Putin suunas Euroopa riikide valitsustele, sealhulgas NATOsse kuuluvate riikide omadele.

"Kutsume teid üles toetama meie jõupingutusi toetades NATO raames samasuguse moratooriumi väljakuulutamist maa peal baseeruvate lühi- ja keskmaarakettide arendamisele nagu see, mille on välja kuulutanud Venemaa," seisab riigipea läkituses, millest avaldab väljavõtteid ajaleht Kommersant.

Analoogilise sisuga kirja said Vladimir Putinilt Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini, NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja Hiina juhtkond.

"Ja iga Euroopa riik mõistab, et ta muutub automaatselt Vene armee lahingusihtmärgiks. See on täiesti arusaadav," lisas sõjandusekspert.

Loe lisaks: 

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

INF-lepe
Tagid:
rakett, julgeolek, USA, Venemaa, Euroopa, Vladimir Putin, INF

Peamised teemad