23:08 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
ÜRO Peaassamblee 74. istungjärk (11)
98 0 0

Oma sõnavõtus ÜRO Peaassambleel ja sellele järgnenud küsimustele vastates väljendas Venemaa välisminister Sergei Lavrov Venemaa seisukohta paljudes tänapäeva maailmale aktuaalsetes küsimustes.

TALLINN, 28. september — Sputnik. Lubamatus toetada terrorismi, tuumasõjaoht, USA Iraani-vastane tegevus ja keeldumine paljudele Venemaa delegaatidele USA viisa väljastamisest – need ja paljud teised tulised päevaküsimused said puudutatud Venemaa välisministri sõnavõtus ÜRO Peaassamblee 74. istungjärgul New Yorgis ja järgnenud vastustes ajakirjanike küsimustele.

"Mõõdukaid" terroriste pole olemas

Venemaa välisminister juhtis ÜRO Peaassamblee tähelepanu eriti sellele, et hoolimata ÜRO Julgeolekunõukogu kõikide riikide jaoks siduvast otsusest terroristlike organisatsioonide vastavasse nimekirja kandmise kohta kaitsevad teatud riigid terroriorganisatsioone ja teevad nendega lausa koostööd.

"Me kutsusime USA-d ja NATO-t üles niisuguse moratooriumiga ühinema. Samuti oleme korduvalt teinud Washingtonile ettepaneku alustada läbirääkimisi START-i pikendamise üle. Koos Hiinaga seisame selle eest, et kiidetaks heaks õiguslikult siduv dokument kosmoses toimuva võidurelvastumise vältimise kohta. USA ja tema liitlaste reageering kõigile nendele ettepanekutele ei ole tänini veel kuigi julgustav," lausus ta.

Lavrovi sõnul on Moskva esinenud veel ühe Washingtonile välja pakutud algatusega: aasta tagasi tegi Venemaa ettepaneku võtta kõrgeimal tasandil vastu ühisavaldus tuumasõja lubamatusest, kuna selles sõjas määratluse kohaselt võitjaid olla ei saa.

Tõsiasi, et USA on seda mõtet eiranud, ei saa jätta ärevust tekitamata, märkis minister, kutsudes kõiki riike üles Venemaa rahualgatust toetama. Ta rõhutas ühtlasi, et Venemaa näitab kaitsetööstuse valdkonnas üles ülimat vastutustunnet, tehes seda aga niiviisi, et mitte kahjustada omaenese julgeolekut.

Lavrov lubas, et Venemaa esitab ÜRO Peaassambleel eelnõu relvastuskontrolli süsteemi tugevdamise kohta, märkides, et tema riik on valmis läbirääkimisteks selle eelnõu asjus.

Lavrov osutas ka Valge Maja destruktiivsele positsioonile seoses Iraani tuumaleppe ühise tervikliku tegevuskavaga (JCPOA), nimetades USA tegevust Pärsia lahe piirkonnas destruktiivseks.

Venemaa välisminister ütles, et ta arutas USA riigisekretäri Mike Pompeoga Washingtoni keeldumist väljastada viisad 13-le Venemaa ÜRO delegaadile. Lavrov nimetas seda olukorda nördimapanevaks, kuid avaldas samas veendumust, et USA president Trump ja Pompeo ise ei ole seotud selle vahejuhtumiga.

Eraldi puudutas Lavrov Venemaa ja Gruusia suhete küsimust ning võimalust taastada Thbilisis toimunud Venemaa-vastaste provokatsioonide tõttu 2019. aasta juulis peatatud lennuühendus.

Loe lisaks:

Teema:
ÜRO Peaassamblee 74. istungjärk (11)

Samal teemal

ÜRO Peaassamblee 74. istungjärk
Tagid:
poliitika, USA, ÜRO Peaassamblee, Venemaa välisministeerium, Sergei Lavrov

Peamised teemad