03:26 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Poliitika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
63 0 0

Venemaa politoloog kommenteeris Austria eksvälisministri Karin Kneissli avaldust Nord Stream 2 asjus.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Nord Stream 2 on kommertsprojekt ja seda ei tohi ülearu politiseerida, arvab endine Austria välisminister Karin Kneissl.

Vene politoloogi Vladimir Olentšenko arvates ei saa lääneeurooplased mitte mõista, et gaasi hinnast sõltub nende majanduse areng ja lõppkokkuvõttes nende endi heaolu. Eksperdi arvates tegutsevad ameeriklased Nord Stream 2 käikulaskmist takistades pikaajalise eesmärgiga.

Старший научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений им Е.М. Примакова Российской академии наук (РАН) Владимир Оленченко
© Sputnik / Владимир Трефилов
Venemaa politoloog Vladimir Olentšenko

Üldiselt võib märgata sellist ahelat: keeldumine Nord Stream 2-st toob kaasa kallima Ameerika gaasi domineerimise, selle kõrge maksumus viib Lääne-Euroopa tööstuse lõpptoodangu kallinemiseni, lõpptoodangu kallinemine tähendab aga konkurentsivõime kadumist maailmaturul.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, ületasid gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitajad augusti lõpuks Läänemere vetes järjekordse olulise rajajoone ja jõudsid viimasesse veerandisse. Kokku on Saksamaa, Rootsi, Venemaa ja Soome vetesse paigaldatud ligi 2000 km gaasitorusid ehk 75% gaasijuhtme kogupikkusest.

Kõige raevukam Nord Stream 2 vastane on USA, kes püüab suruda Euroopa turule oma veeldatud maagaasi (LNG). Washingtonis on korduvalt teatatud projekti "külmutamise" vajalikkusest ja isegi ähvardatud selles osalejaid sanktsioonidega. Kõige kõrgemad Ameerika poliitikud on kinnitanud, et gaasijuhtme kaudu võivat Venemaa mõjutada Euroopa poliitikat.

Рабочая поездка президента РФ В. Путина в Челябинскую область
© Sputnik / Сергей Гунеев
Nord Stream 2 rajamist toetab Euroopas terve hulk Lääne-Euroopa riike eesotsas Saksamaaga, selle vastu on USA, Baltimaad, Poola ja Ukraina

Venemaa juhtkond on korduvalt üles kutsunud mitte pidama gaasijuhet poliitiliseks instrumendiks. VFi presidendi Vladimir Putini sõnul suhtub Moskva sellesse projekti ainult kui majanduslikku. Riigipea on rõhutanud ka seda, et Nord Stream 2 aluseks on vähenev gaasitootmine Põhja-Euroopas ja kasvavad vajadused sinise leegiga põleva kütuse järele.

Loe lisaks:

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
poliitika, Austria, USA, gaas, Nord Stream 2

Peamised teemad