02:09 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
6811

Baltikumi, Gruusiat ja Ukrainat hõlmavale ENPA-s loodud venevastasele koalitsioonile "Baltic Plus" nimesse olnuks õigem lisada sõna "miinus", ütles Venemaa senaator Aleksei Puškov.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Venemaa senaator Aleksei Puškov tegi ettepaneku anda Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA) loodud venevastasele koalitsioonile "Baltic Plus" teine nimi ja selgitas, miks selle grupi tõhusus kahtlusi tekitab.

ENPA-s asutatud grupp "Baltic Plus" sekkub Euroopa ja Venemaa suhete parandamisse. Kas neil on selleks piisavalt jõudu? Lõppude lõpuks on need 3 väikest ELi riiki pluss kaks nõrka riiki väljaspool ELi.

Kommenteerides Twitteris venevastase koalitsiooni "Baltic Plus" ilmumist ENPA-sse, kuhu kuuluvad Baltimaad, Gruusia ja Ukraina, märkis Puškov, et me räägime kolmest väikesest EL-i liikmest ja nõrkadest riikidest väljaspool ühendust. 

Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova omakorda naeris "Baltic Plusi" loomise Facebookis välja, juhtides tähelepanu Venemaa-vastase koalitsiooni ühele väljakuulutatud eesmärgile – "jätkata Krimmi annekteerimise mittetunnustamise poliitikat".

"Milline üllas eesmärk: liituda gruppi selleks, et jätkata Venemaa poliitikat – Krimmi annekteerimise mittetunnustamise poliitikat! Kuidas saakski tunnustada seda, mida pole olnud? Annekteerimist ei olnud ja seetõttu on seda ka võimatu tunnustada," ütles Zahharova.

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
© Sputnik / Виталий Белоусов
Maria Zahharova Moskvas toimuval briifingul

Samuti kiitis ta irooniliselt koalitsiooni algatajat, ENPA Ukraina delegatsiooni juhti Jelizaveta Jaskod. "Algatuse eest meie lugupidamine "sõrme ja vahupintsliga". Kuigi see vääriks isegi kurgi kasutamist. Nii oli omal ajal kombeks Odessas väljenduda," naljatas diplomaat. 

Mõni aeg tagasi, nagu kirjutas Sputnik Eesti, ühinesid Baltimaad, Gruusia ja Ukraina ENPA-s Venemaa-vastaseks koalitsiooniks nimega "Baltic Plus". Rühm teatas oma kavatsusest boikoteerida organisatsiooni 70. aastapäevale pühendatud üritusi, et protestida Venemaa delegatsiooni volituste taastamise vastu.

Venemaalt võeti viis aastat tagasi riigi õigused ENPA-s sündmuste tõttu Ukrainas ja Krimmis. Moskva kuulutas sellistes tingimustes töötamise võimatuks ja peatas 2017. aasta juuni lõpus maksed Euroopa Nõukogu eelarvesse. Nagu ENPA tunnistas, põhjustasid need meetmed organisatsioonile rahalisi raskusi.

2019. aasta juunis taastati kõik Venemaa delegatsiooni õigused, mis kutsusid esile Ukraina, Poola, Gruusia ja Baltimaade juhtkonna protesti.

Varsti pärast seda võttis Läti parlament vastu resolutsiooni, milles teatati vajadusest luua opositsiooniblokk riikidest, mis olid Venemaa ENPA-sse tagasipöördumise vastu.

Moskvas nimetati Venemaa delegatsiooni õiguste tagastamist ENPA-s demokraatia, õigluse ja terve mõistuse võidukäiguks. Föderatsiooninõukogu spiikri Valentina Matvijenko sõnul on oluline, et ENPA otsus on vastuolus Lääne sanktsioonipoliitikaga.

ENPA otsust nimetas positiivseks sammuks ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Tema sõnul on oluline, et resolutsiooni poolt hääletanud delegatsioonid "väitsid selgelt, et Venemaale tagastatavaid õigusi ei saa enam vaidlustada."

Loe lisaks: 

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Venemaa hääleõigus ENPAs
Tagid:
poliitika, ENPA, Aleksei Puškov, Gruusia, Ukraina, Balti riigid

Peamised teemad