11:11 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
5301

Venemaal hinnati russofoobse rühma Baltic Plus moodustamist Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA) kui destruktiivset algatust, mis ei vasta assamblees valitsevale koostöövaimule.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Venemaal nimetati viie riigi delegatsiooni esindajate algatust saadikuterühma Baltic Plus moodustamiseks ENPAs rumalaks ja destruktiivseks. Selle rühma eesmärk on soodustada "Krimmi anneksiooni mittetunnustamise poliitika jätkamist".

Venemaa-vastase ja russofoobse koalitsiooni moodustamisest ENPAs teatati teisipäeval, 1. oktoobril. Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, kuuluvad ühendusse Läti, Leedu, Eesti, Ukraina ja Gruusia esindajad.

Rühma Baltic Plus esimeseks sammuks, nagu teatas Facebookis Ukraina delegatsiooni juht ENPAs Jelõzaveta Jasko, saab avalduse vastuvõtmine kõigi organisatsiooni 70. aastapäeva ürituste boikoteerimise kohta.

Moodustatud alliansi liikmete arvates on ENPA pärast seda, kui Venemaa delegatsioonile anti tagasi täielik õigus osaleda assamblee töös, "kaotanud liikmesriikide miljonite kodanike silmis oma autoriteedi". Ja see autoriteet tulevat Baltic Plusis osalejate arvates taastada.

Tere tulemast pintslile

Uudist Venemaa-vastase saadikuterühma moodustamisest ENPAs kommenteeris Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Ta nimetas tähelepanuväärseks fakti, et "Krimmi anneksiooni mittetunnustamist on teadvustanud Ukraina, Läti, Leedu, Eesti ja Gruusia delegatsioonid".
"Aga Jelõzaveta Jaskole algatuse ees meie austus ja lugupidamine. Kuigi selline asi on isegi kurki väärt, nagu Odessas öeldakse," lisas Zahharova irooniliselt (Odessa habemeajajatelt alguse saanud lugupidav tervitus - Наше вам с кисточкой – e.k. meie poolt teenus pintsliga ja kurk pealekauba – toim.)

Oma postituse lõppu pani Venemaa välisministeeriumi esindaja lingi väljendi "Meie teile pintsliga" seletusele märkusega "Natuke ajalugu".

Pigem miinus kui pluss

Venemaa Föderatsiooninõukogu infopoliitikakomitee juhi Aleksei Puškovi arvates oleks russofoobse rühma nimesse sobinud pigem lahutamis- kui liitmistehte märk. 

"Marginaalne rühm ilma tugeva liidri ja kindlate perspektiivideta. Parem oleks olnud kirjutada Baltic Minus," kirjutas ta Twitteris.

Puškov väljendas ka kahtlust, et selline koalitsioon suudaks takistada Venemaa suhete paranemist ülejäänud Euroopaga.
Tuntud Vene politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov omakorda nõustus, et midagi tõsist Baltic Plus endast ei kujuta. Ekspert tuletas raadio Sputnik eetris meelde, et just Baltimaades, Gruusias ja Ukrainas oli nördimus ENPAs Venemaale kõigi õiguste tagasiandmise üle kõige suurem.

"See on "eelsalk", kes esineb alati Venemaa-vastaste algatustega. Sellesse saab suhtuda ainult irooniaga," märkis ekspert.

Юрий Светов
© Фото : arms-expo.ru
Juri Svetov
Rääkides Baltic Plus mõjust ENPA otsustele Venemaa suhtes, peab Svetov seda nulliks. "Räägitakse, esinetakse, lahkutakse kuskil demonstratiivselt istungitesaalist, kus viibib Venemaa delegatsioon. Sellest kaugemale ei minda," resümeeris ekspert.

Rumalus ja destruktiivsus

Sellise hinnangu andis rühma Baltic Plus moodustamisele Venemaa Riigiduuma väliskomitee esimees Leonid Slutski.

"See on rumalus ja destruktiivsus. Helsingi lepped toovad Venemaa ENPA mänguväljakule tagasi. Baltic Plus moodustamine (on mõeldud) vastutöötamiseks Venemaa delegatsioonile," tsiteerib RIA Novosti duumasaadiku sõnu.

Леонид Слуцкий
© Sputnik / Григорий Сысоев
Leonid Slutski
"Mulle tundub, et taolisi asju on kuidagi raske iseloomustada elutervete epiteetidega," lisas Slutski. Lõpetuseks teatas ta, et Venemaa delegatsioon ENPAs on juba teatanud Euroopa Nõukogu peasekretärile Marija Pejčinović Burićile, et Baltic Plus ei vasta organisatsiooni konstruktiivse koostöö vaimule, sest selle tegevus eeldab vastupanu avaldamist ühele assamblee liikmesriigile, antud juhul Venemaale.

Mis eesmärgid on Eestil ENPAs?

Eesti esindajad ENPAs hoiduvad esialgu kommenteerimast Venemaa-vastase koalitsiooni teemat, kuhu nad Ukraina kolleegide kinnitusel kuuluvad. Varem on Eesti saadikuterühma juht Maria Jufereva-Skuratovski teatanud, et tema delegatsioon ei hakka Venemaa pärast ENPAst välja astuma.

Jufereva-Skuratovski arvab, et otsus Venemaa hääleõigus ENPAs taastada oli tehtud "teatud tingimustel", mida Moskva ei olevat täitnud.

"Hääleõiguse täielikuks tagasisaamiseks peab Venemaa täitma talle esitatud tingimused," teatas Eesti delegatsiooni juht ENPAs.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, kehtestati piirangud Venemaa delegatsiooni suhtes 2014. Aastal, pärast Krimmi ühendamist Venemaaga. Moskvas reageeriti ebasõbralikule sammule keeldumisega tasuda osa liikmemaksust Euroopa Nõukogu eelarvesse.

Tänavu juunis võeti ENPA saadikute häälteenamusega vastu resolutsioon kõigi Venemaa delegatsioonile varem seatud piirangute tühistamisest.

Kommenteerides Venemaa tagasitulekut täieõigusliku osavõtu juurde organisatsiooni töös teatas Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov, et "jutt ei käi Moskva diplomaatilisest võidust, vaid terve mõistuse võidust". Venemaa Föderatsiooninõukogu juht Valentina Matvijenko nimetas vastuvõetud resolutsiooni demokraatia ja parlamentarismi triumfiks.

Lugege lisaks:

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)

Samal teemal

Minister Reinsalu kaebas Taani kolleegile Venemaa osaluse peale ENPAs
Kui teie nii, siis meie nii: Moskvale esitati tingimused ENPA istungil osalemiseks
ENPA otsusega rahulolematud võivad lahkuda
Eesti reageering Venemaa naasmisele ENPA-sse: aga karavan läheb edasi
Tagid:
Gruusia, Ukraina, parlamendisaadikud, Baltimaad, ENPA, Venemaa

Peamised teemad