16:33 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
8420

Oma sõnavõtus rahvusvahelise väitlusklubi Valdai istungil võrdles Venemaa president Vladimir Putin rahvusvahelisi suhteid muusikaga, rääkis olukorrast Süürias ja tunnistas Aasia kasvavat rolli rahvusvahelisel areenil.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Puudutades rahvusvahelise väitlusklubi Valdai istungil rahvusvaheliste suhete temaatikat, pööras Venemaa president Vladimir Putin erilist tähelepanu Süüria küsimuse lahendamisele ja Aasia piirkonna kasvavale rollile maailmas.

Kõneldes rahvusvahelistest suhetest tervikuna, võrdles Putin neid muusikaga, milles ei tohi olla valenoote. Seetarvis on tema hinnangul oluline, et suveräänsete riikide vahel valitseksid "vastastikku lugupidavad, pragmaatilised ning seega ettearvatavad ja elujõulised suhted," kirjutab RIA Novosti.

Venemaa president märkis, et Süürias on ulatuslik lahingutegevus praeguseks ajaks lõppenud. Tema sõnul on Venemaa õhuvägede operatsioon selles Araabia vabariigis ära hoidnud suure hulga relvastatud kõrilõikajate sisenemise Venemaale ja andnud tugeva hoobi rahvusvahelisele terrorismile. Samas tunnistas Putin, et edu saavutada ei õnnestunud sugugi koheselt – "teatud välispartnerid" takistasid Süürias olukorra lahendamist.

Praeguseks hetkeks, nagu Venemaa riigipea lisas, jääb oodata Süüria põhiseaduskomisjoni tegevuse alustamist ÜRO egiidi all. Kusjuures Süüria lahendusskeem võib kujuneda ka teiste piirkondlike konfliktide lahendusmudeliks. Ta meenutas ühtlasi, et jätkuvalt on päevakorral Moskva mõte asutada Pärsia lahe vööndi rahvusvaheline julgeolekuühendus.

Aasia on rahvusvahelisel areenil üha kosumas

Vladimir Putin pühendas oma kõnes erilist tähelepanu Aasia piirkonnale. Tema sõnul taastab Aasia oma koha maailma asjaajamistes ja tugevdab oma positsiooni kõigis valdkondades, sealhulgas majanduses.

Seniajani on jäänud problemaatiliseks olukord Korea poolsaarel, kuid selleski küsimuses on Putini sõnul märgata liikumist õiges suunas. Ta toonitas, et USA president Donald Trump, kes leidis endas julgust Kim Chŏng-un'iga kohtuda ja Korea RDV-ga läbirääkimisi alustada, väärib ses suhtes kiidusõnu.

Kommenteerides USA kavatsusi paigutada Aasiasse USA kesk- ja lühimaaraketid, kinnitas Putin, et see samm ei jää ilma Moskva vastuseta. Ta märkis ka, et kaasaegses maailmas on Hiina ohjeldamine võimatu ning need, kes seda teha üritavad, tõmbavad endale häda kaela.

Samas, nagu Venemaa president rõhutas, ei hakka Moskva ja Peking hoolimata tihedast koostööst mitmesugustes valdkondades mitte kunagi kellegi kolmanda vastu töötama või sõprust sõlmima.

Rahvusvahelise väitlusklubi Valdai iga-aastane, järjekorras juba kuueteistkümnes istungjärk toimus Sotšis 30. septembrist 3. oktoobrini. Tänavu oli ürituse peateemaks "Ida koidik ja maailma poliitiline ülesehitus". Lisaks arvamustevahetusele oma ala asjatundjatega pidas Vladimir Putin foorumi vältel ka kõnelusi Kasahstani presidendi Kassõm-Žomart Tokajevi ja Filipiidide presidendi Rodrigo Dutertega.

Loe lisaks:

Samal teemal

Vladimir Putin jättis hüvasti Jacques Chiraciga ja vestles Emmanuel Macroniga
Putin ja matrjoškad: kuidas Briti sõjaväelased Eestis ostlevad
"Valdai" eksperdid nimetasid Venemaa välisohud
Tõsiselt, kuid mitte liiga ametlikult — fotod EAEU Jerevani tippkohtumiselt
Tagid:
poliitika, Süüria, Aasia, USA, Sotši, Valdai klubi, Vladimir Putin

Peamised teemad