19:09 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
986 0 0

Eesti meedia nimetas poliitikud, kes järgmistel presidendivalimistel Eesti presidendiks ilmselt ei kandideeri.

TALLINN, 7. oktoober — Sputnik. Tuntud Eesti poliitikud — Andrus Ansip, Marina Kaljurand ja Siim Kallas järgmistel presidendivalimistel ei kandideeri. Kallas ja Ansip on olnud Eesti peaministrid ning Kaljurand välisminister.

Ka ametisoleva presidendi Kersti Kaljulaidi tagasivalimine teiseks ametiajaks on küsitav, kuna Keskerakonna ja EKRE valitsuskoalitsioon tema kandidatuuri ei toeta. Lisaks eelistavad need kaks poliitilist jõudu riigipea otsevalimisi. Arvamusküsitluste kohaselt jagab nende seisukohta enamik eestlasi.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 2016. aasta sügisel sai esimest korda Eesti presidendiks naine - Kersti Kaljulaid. Tema kandidatuur pakuti välja kompromissina pärast riigi ajaloo esimest ebaõnnestunud presidendivalimisi valimiskogus.

Eesti õiguse kohaselt on riigi presidendivalimised kahetasandilised: kõigepealt saab riigipead valida Riigikogu, kuid kui ühelgi kandidaadist ei õnnestu saada nõutavat arvu hääli, jätkuvad valimised valimiskogus. Kui ka valimiskogu ei suuda presidenti valida, suunatakse küsimus uuesti parlamendile. Selline protsess võib kesta lõputult. Eesti president valitakse viieks aastaks.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Nestor teatas soovist kandideerida presidendiks
Kaljulaid: presidendi otsevalimine pole Eestis päevakorral
President Kaljulaid: demokraatia aluseks on õigusriik
Vabariigi presidendiks valiti Kersti Kaljulaid
Tagid:
Isamaa, otsevalimine, EKRE, Riigikogu, presidendivalimised, Eesti

Peamised teemad