02:40 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
88 0 0

Pentagon ei osale sõjalises operatsioonis, mille Ankara kavatseb läbi viia Süüria põhjaosas. Raadio Sputnik eetris rääkis politoloog Juri Svetov, milles seiseb nende peamine vastuolu.

TALLINN, 7. oktoober — Sputnik. USA kaitseministeerium ei hakka osalema sõjalises operatsioonis, mille Türgi võimud kavatsevad läbi viia Süüria põhjaosas, teatab RIA Novosti viitega Valge Maja pressiteatele, mis avaldati pärast USA presidendi Donald Trumpi ja Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani telefonivestlust.

Valges Maja rõhutab, et nüüd hakkab Türgi vastutama kõigi ISISe võitlejate eest, kes on vangi võetud viimase kahe aasta jooksul pärast terrorirühmitise purustamist.

Hiljuti teatas Erdoğan, et otsus Türgi operatsiooni kohta Põhja-Süürias Eufratist idas võidakse teha lähipäevil. Ta lisas, et operatsiooni eesmärgiks on Türgi piiri äärse Süüria territooriumi puhastamine Süüria kurdide omakaitsejõududest ja turvatsooni loomine sinna Türgis viibivate Süüria pagulaste ümberpaigutamiseks.

USA toetatava araabia-kurdi formeeringu Süüria Demokraatlikud Jõud (Syrian Democratic Forces, SDF) esindaja Mustafa Bali ähvardas vastuseks Türgit "totaalse sõjaga".

Politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov selgitas Raadio Sputnik eetris, kust see vastuolude pundar pärineb.

Süüria kurde on vähem, aga nemadki loodavad, et mitu aastat Süürias kestnud "tohuvabohu" tulemusel saavad nemadki kui mitte iseseisvuse, siis vähemalt autonoomia. Nad loodavad, et ameeriklased neid selles toetavad. Siit tulebki see probleemipundar," ütles Juri Svetov.

Ta märkis, et selles küsimuses NATO liitlased ühist keelt ei leia.

"Pool kõigist kurdidest elab Türgis ja Türgi kurdid jälgivad, kuidas neil seal läheb, ega neil õnnestu iseseisvust saada. Ja Türgi närviline reaktsioon on tingitud just sellest. Süürlastelt ei küsita üldse midagi, räägitakse ameeriklastega. Nüüd on selgunud, et ameeriklastel ja türklastel on erinevad huvid. Seetõttu ei ole NATO liitlased antud juhul ühist keelt leidnud," arvab Juri Svetov.

Lugege lisaks:

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Putin, Rouhani ja Erdogan plaanivad tulevikku, Trump valmistub põgenemiseks
Luurajana kurdide juures
Erdogan teatas "laiaulatuslikust operatsioonist" Süüria kurdide vastu
Türgi sõdib kurdide vastu ühtse Süüria nimel
Tagid:
sõjaoperatsioon, USA, Türgi, kurdid, Põhja-Süüria

Peamised teemad