13:53 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Poliitika
lühendatud link
14601

Washingtoni visiidi ajal kutsus välisminister Urmas Reinsalu üles laiendama USA sõjalist kohalolekut Eestis, öeldes, et ainult Atlandi-ülese koostöö tugevdamine tagab "lääne demokraatia püsimise" 21. sajandil.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Ainult Ameerika vägede kohalolek Balti regioonis tagab piirkonna stabiilsuse, ütles välisminister Urmas Reinsalu oma ametliku visiidi ajal Ameerika Ühendriikidesse, paludes kohtumise võõrustajatel oma väekontingenti Eestis suurendada.

Eesti minister arutas kohtumisel Pompeoga rahvusvaheliste suhete ja kahepoolse koostöö aktuaalseid teemasid, leppides kokku Eesti ja USA vahelise koostöö täiendavas süvendamises atlandiülese ja piirkondliku julgeoleku vallas, samuti küberkaitses, "Kolme mere algatuses" ja usuvabaduse kaitsel.

Eesti ministrist sai USA-s "Venemaa ekspert"

Reinsalu tõdes, et praegu on Eesti välispoliitika põhisuunaks suhete tihendamine USA-ga. Tema sõnul on muutuva maailmasituatsiooni taustal unikaalne atlandiülene side USA ja Euroopa vahel tugevaimaks garandiks Eesti julgeoleku tagamisele ja riigi väärtushinnangute hoidmisele.

Урмас Рейнсалу (слева) и Майк Помпео (справа)
© CC BY-SA 2.0 / Estonian Foreign Ministry
Urmas Rainsalu ja Mike Pompeo

Eesti ja USA rõhutasid ühisavalduses vastastikust pühendumust NATO kollektiivkaitsele ja vajadust seda veelgi tugevdada. Lisaks allkirjastavad mõlemad riigid lähitulevikus ühiseid eesmärke seadva lepingu 5G-tehnoloogia valdkonnas, kus liidriks on endiselt kommunistlik Hiina.

Välisminister ja USA riigisekretär rõhutasid kohtumise lõpus traditsiooniliselt vajadust toetada Ukraina ja Gruusia suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust, samuti säilitada lääne ühtsust Venemaa suhtes, sealhulgas sanktsioonide küsimuses.

Pärast Pompeoga kohtumist õnnestus Urmas Reinsalul esineda ka üritusel "Heritage Foundationis", USA strateegilises uurimisinstituudis, mis tegeleb paljude rahvusvahelise poliitika küsimuste uurimisega. Eesti minister osales seal Venemaa-teemalisel arutelul.

Reinsalu rõhutas oma kõnes, et ainult Atlandi-ülese koostöö tugevdamisega saab tagada, et lääne demokraatia 21. sajandil säilib ja jääb edukaks ka kauges tulevikus.

"Kolm merd" saavad Tallinnas kokku

Kolmapäeval, 9. oktoobril kohtus Eesti välisminister USA uue riikliku julgeoleku nõuniku Robert O'Brieniga, et arutada atlandiülese koostöö ja piirkondliku julgeoleku küsimusi. Reinsalu tänas teda ameeriklaste abi eest julgeoleku ja kaitse alal.

Урмас Рейнсалу (слева) и Роберт О'Брайен (справа)
© CC BY-SA 2.0 / Estonian Foreign Ministry
Urmas Reinsalu ja Robert O"Brien

"Oleme veendunud, et Euroopa kaitsmine nõuab Ameerika Ühendriikide osalust ning seepärast hindame kõrgelt ka USA otsust vägede paigutamiseks Poolas," ütles Eesti minister.

Ta kutsus üles laiendama USA sõjalist kohalolekut ka Eestis ja rõhutas USA ja Eesti vahelise kahepoolse julgeolekualase koostöö arendamist kui olulist panust piirkonna stabiilsusesse.

Varssavi
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Oma Ameerika reisi lõpus võttis Reinsalu osa Atlandi Nõukogu analüütilise keskuse ümarlauaarutelust, kus arutati "Kolme mere algatust" – mitteametlikku koostööplatvormi 12 Kesk-Euroopa riigile (Eesti, Poola, Horvaatia, Leedu, Läti, Tšehhi, Slovakkia, Sloveenia, Ungari, Rumeenia, Bulgaaria ja Austria).

Projekti eesmärgiks on Ida-Euroopa ja seejärel ka ülejäänud Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvate riikide energiaturgude ümberorienteerimine Vene gaasilt USA ettevõtete vedelgaasitarnetele.

Reinsalu sõnul aitab "Kolme mere algatuse" tippkohtumine Tallinnas 2020. aastal aidata kaasa piirkonna partnerite strateegiliste suhete arendamisele.

Eesti võimud loobuvad ise oma riigi suveräänsest

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Venemaa Balti Uuringute Assotsiatsiooni presidendi Nikolai Meževitši sõnul on järjekordne Tallinna lipitsemine Washingtoni ees järjekordne tõend Eesti suveräänsusest loobumisest.

Профессор Санкт-Петербургского государственного университета, президент Российской ассоциации прибалтийских исследований Николай Межевич
© Sputnik / Владимир Трефилов
Peterburi Riikliku Ülikooli professor, Venemaa Balti Uuringute Assotsiatsiooni president Nikolai Meževitš

"Jutud Eesti võrdsest partnerlusest Ameerika Ühendriikidega pole isegi naljakad. Valik tehti suveräänsusest loobumise kasuks. See on hästi teada nii Berliinis kui ka Brüsselis. Tallinna, Riia, Vilniuse, Varssavi ja osaliselt Bukaresti sarnane kurss on ärritav mitte ainult Moskva, vaid ka paljudes Euroopa pealinnade, sealhulgas Berliini ja Pariisi jaoks," on Meževitš kindel.

Межевич: МИД Эстонии своим меморандумом признал утрату суверенитета страны

Tema sõnul selgub kummaline tõsiasi: Tallinn ja Varssavi pöörduvad pidevalt väljasirutatud käega Brüsseli poole ja saavad toetusi eranditult ainult sealt, kuid riigieelarves seeläbi säästetud raha kasutatakse USA-st relvade ostmiseks. Seega subsideerib Saksamaa tegelikult Tallinna, Riia, Vilniuse ja Varssavi kaudu Ameerika Ühendriike.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Reinsalu: Poola on Eesti julgeolekus üks võtmeriike
Vaindloo: kuidas Eesti oma naabritega USA kaitseraha eest võitleb
Poola valitsus tervitab USA vägesid
Reinsalu kavatseb Luksemburgis taas propageerida Euroliidu vaenu Venemaa vastu
Tagid:
poliitika, Venemaa, sõjavägi, Eesti, USA, Mike Pompeo, Urmas Reinsalu

Peamised teemad