15:47 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
63 0 0

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) Julgeolekunõukogu istungil kutsusid seitsme lääneriigi, sealhulgas Eesti esindajad Ankarat üles lõpetama sõjategevuse Süüria territooriumil — igaüks oma motiividel.

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Türgi sõjaline operatsioon "Rahu allikas" (Barış Pınarı Harekâtı) Süüria põhjaosas on pälvinud seitsme ÜRO Julgeolekunõukogu liikmesriigi hukkamõistu. Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Poola ja Belgia avaldusega, mis mõistab hukka Ankara tegevuse, on ühinenud ka Eesti.

Постпред США при ООН Келли Крафт
© AP Photo / Richard Drew
USA suursaadik ÜROs Kelly Craft

USA suursaadik ÜROs Kelly Craft teatas omakorda, et tema riik "ei ole kuidagi heaks kiitnud Türgi valitsuse otsust suurendada sõjalist survet Kirde-Türgis". Ta veeretas Türgi võimude kaela vastutuse selle eest, et kõik "vangis hoitavad ISISi* ämblikud" laiali ei jookseks.

Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Poola, Belgia ja Eesti esindajad teatasid, et on Türgi sõjalise operatsiooni pärast sügavalt mures ja kutsusid Ankarat üles lõpetama ühepoolse sõjategevuse. "Me ei arva, et sõjaline operatsioon hajutab Türgi kartused julgeoleku vallas," teatas Saksamaa suursaadiku asetäitja ÜROs Jürgen Schulz.

Süüria kirdeosas uuesti alanud lahingutegevus õõnestab tema sõnul ka edaspidi kogu regiooni stabiilsust ja süvendab tsiviilelanikkonna kannatusi, mis suurendab põgenike arvu. Schulz kahtles ka selles, et Türgi-poolne "turvatsooni" loomine Süüria kirdeossa "hakkab vastama põgenike tagasitulekuks kehtestatud rahvusvahelistele standarditele".

"Igasugune katse muuta seal demograafilist olukorda on vastuvõetamatu," ütles Schulz.

"Ühepoolne sõjategevus seab ohtu edusammud, mis koalitsioon on teinud võitluses ISIS*e vastu. See õõnestab koalitsioonipartnerite julgeolekut kohapeal," rõhutas ta. Tema sõnul pooldavad avalduse teinud riigid Süüria Araabia Vabariigi ühtsuse, suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse säilitamist.

"Türgi on Euroopa Liidu oluline partner, liitlane NATOs ja ISIS*e vastu võitleva rahvusvahelise koalitsiooni liige. Praegu on erakordselt tähtis lõpetada kriis regioonis ja me tunnustame seda tähtsat rolli, mida Türgi mängib Süüria põgenike olukorras. Me kutsume uuesti kõiki asjaosalisi üles tagama tsiviilelanikkonna kaitse ja humanitaarabi juurdepääs kogu Süüria territooriumil. Tahame ühemõtteliselt teatada, et EL ei anna vahendeid olukorra stabiliseerimiseks või arenguks sellistes piirkondades, kus eiratakse kohalike elanike huve," seisab kuue Euroopa riigi avalduses.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teatas 9. oktoobril, et Süüria põhjaosas alustatakse operatsiooni "Rahu allikas", mis on suunatud Türgis keelustatud Kurdistani Töölispartei ja terrorirühmitise "Islamiriik" vastu. Türgi lennuvägi andis juba samal päeval lööke Ra's al-"Ayni ja mitme teise Süüria piirilinna pihta.

Hiljem teatati operatsiooni maapealse osa alustamisest. Türgi sõjaväelased on pärast operatsiooni "Rahu allikas" alustamist andnud Põhja-Süürias lööke 181 kurdi formeeringu pihta ja hävitanud "174 terroristi". Meedia teatel on tsiviilelanike hulgas hukkunuid ja vigastatuid.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Lugege lisaks: 

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Süüria hakkab naasma rahuaja elukorralduse juurde — video
Lavrov teatas Süüria sõja lõppemisest: aeg on asuda hävitatut taastama
Süüria võit ja kosuv ida: millest Putin Valdai klubis kõneles
Tagid:
poliitika, USA, ÜRO Julgeolekunõukogu, Eesti, Süüria, Türgi

Peamised teemad