12:35 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
65 0 0

Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise tähtaeg - 31. oktoober läheneb, kuid endiselt pole selge, mis saab Euroopa Liidust pärast Brexitit. Piirkonna riikide parlamentide esimehed kogunesid Stockholmi, et arutada tulevikku ilma brittideta.

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise (Brexit) tingimuste määramatus ja mure sellise otsuse võimalike tagajärgede pärast sunnivad Balti ja Põhja-Euroopa riikide parlamente tõsiselt arutama Brexiti-järgset tulevikku.

"On endiselt ebaselge, kas Ühendkuningriik väljub Euroopa Liidust lepingu alusel või ilma. Tähtaeg - 31. oktoober on juba paika pandud. Eesti ja Euroopa Liit peavad olema kõigeks valmis," ütles Eesmaa.
Энн Ээсмаа
© Riigikogu / Erik Peinar
Enn Eesmaa
Pühapäeval, 13. oktoobril alanud NB8 kohtumise poliitiline arutelu esimene päev oli täielikult pühendatud Brexitile. Esmaspäeval, 14. oktoobril keskendutakse viimastele poliitilistele sündmustele Euroopas ja maailmas, Euroopa Liidu idapartnerlusprogrammile ja suhetele Hiinaga.

Põhja-Euroopa ja Baltimaade parlamentide väliskomisjonide esimeeste korralised koosolekud on toimunud alates 1990ndate aastate keskpaigast.

Järgmine NB8 parlamentide väliskomisjoni esimeeste kohtumine toimub 2020. aasta esimesel poolel Eestis.

Sputnik Eesti on juba teatanud, et Briti uus peaminister Boris Johnson on "kõva" Brexiti toetaja. Pärast Theresa May tagasiastumist valitsusjuhiks saanud Johnson ütles, et riik lahkub Euroopa Liidust igal juhul selle aasta 31. oktoobril, ükskõik, kas ELiga sõlmitud lepingu alusel või ilma.

Ekspertide sõnul võib Euroopa Liidu kogukahju Ühendkuningriigi lahkumisel ulatuda enam kui 160 miljardi euroni. Eesti majandus võib "kõva" Brexiti tõttu kaotada umbes 200 miljonit eurot, 2700 eestlast kaotavad töö.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Brexitiga tuleb Eestis Ühendkuningriigi juhiload välja vahetada
Briti politseiülem: leppeta Brexit ohustaks ka julgeolekut
Tšehhi peaminister: "metsik" Brexit tähendaks kaost
Brexit ei õnnestu muul viisil: UKIP-i seisukoht on unustada lepingud ja lihtsalt lahkuda 
Tagid:
Boris Johnson, väliskomisjon, NB8, Baltimaad, Brexit

Peamised teemad