05:08 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
9410

Poola valitsev natsionalistide partei Seaduse ja õigluse partei võttis parlamendivalimistel hoolimata Lääne-Euroopa lootustest ja pingutustest purustava võidu.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit ei suutnud mõjutada valimistulemusi Poolas, kus enamuse parlamendikohtadest võitis Brüsseli suhtes ebasõbralik natsionalistlik Seaduse ja õigluse partei (PiS).

Enne valimisi teatas Brüssel, et esitas Euroopa Kohtusse kaebuse Varssavi vastu, keda süüdistatakse Euroopa Liidus kehtiva õigusriigi põhimõtte rikkumises. Brüssel edastas Poola kohtunike sõltumatuse rikkumise kohta hagi Euroopa Liidu Kohtusse 10. oktoobril, seega vaid päev enne Poola parlamendivalimisi, teatas Euroopa Komisjoni pressiteenistus.

Asja kohtusse andmise põhjuseks olid Euroopa Komisjoni hinnangul Varssavi ebarahuldavad vastused ametlikele järelepärimistele riigi seadusemuudatuste kohta, mis tegelikult loovad poliitilise kontrolli kohtunike üle.

Kohtuprotsessi tulemuseks võib olla esimene Lissaboni lepingu karistusartikli kohaldamine Euroopa Liidu ajaloos, mis võtaks Poolalt õiguse hääletada Liidu Nõukogudes. Asja kohtusse andmise kuupäev võis ka juhuslikult kokku valimistega langeda, kuid Varssavi ise seda ei usu, kahtlustades selles katset mõjutada kaudselt valijate eelistusi.

Poola rahvuslik partei andis purustava löögi euroopameelsetele jõududele riigis, saades enam kui 43% kohtadest parlamendis, teatas riigi riiklik valimiskomisjon.

Vorsti ja "Suur-Poola" lubadused

PiS ühendas oma tavapärase retoorika elanikkonna vaesemate segmentide heaolu parandamise kohta laiaulatusliku programmi propagandaga, mis mitte ainult ei toonud rahvuslastele enamuse Seimis, vaid tagas ka kõrge valimisaktiivsuse, mida riigis pole juba ammu nähtud.

Mitmed neist muudatustest andsid Euroopa Komisjonile aluse süüdistada Poolat õigusriigi põhimõtete rikkumises, kuna need muudavad kohtunike tegevuse kaudselt sõltuvaks valitsusest.

Tegelikult on juristid kindlad, et rikutud on võimude lahususe ja sõltumatuse, see tähendab üht Euroopa peamist aluspõhimõtet.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et kõik EL võimuorganid, sealhulgas Euroopa Parlament, on üksmeelel selles, et Poola tuleks korrale kutsuda. Lähiminevikus on mitmed Kesk- ja Ida-Euroopa liikmesriigid, sealhulgas Eesti, andnud mõista, et nad ei hääleta Lissaboni lepingu karistava artikli 7 kohaldamise poolt Poolale suhtes.

Eesti välisminister Urmas Reinsalu kinnitas seda seisukohta kaudselt ka visiidi ajal Varssavisse, ehkki tundub, et Baltimaade poliitikud distantseeruvad tasapisi Brüsseli suhtes peaaegu vaenulikust PiS moodustatavast valitsusest Poolas.

Balti riigid peavad valima poole

EL kohtu otsus Euroopa Komisjoni hagis Poola vastu, kui see peaks kunagi langetatama, seaks Eesti raske valiku ette.

Visegrádi riike (Ungari, Tšehhi Vabariik ja Slovakkia) juhtiva Poola ja Lääne-Euroopa suhete edasine teravnemine, nagu arvab Euroopa Ülemkogu praegune esimees, poolakas Donald Tusk, võib viia alliansi lõhenemiseni ja isegi Poola väljumiseni organisatsioonist.

Võimalik, et Tusk liialdab PiS valmisolekus loobuda liidu liikmelisusest ja sellest tulenevalt rahast - miljarditest dollaritest ELi fondidest —, kuid lääne ja ida vaheliste suhete kriisi süvenemine tundub vältimatu.

Brüssel ei välista, et paljudes Kesk-Euroopa riikides (eriti Poolas ja Ungaris) võib võim libiseda "natsionalistliku diktatuuri" kätte, millest kunagi rääkis EL-i volinik Franz Timmermans, ning on vaatamata Euroopa Liidus kasvavale lõhenemise riskile valmis otsustavateks poliitilisteks ja majanduslikeks mõjutusmeetmeteks.

Tallinna varasemate avalduste põhjal võib öelda, et hoolimata oma rahvuslaste ilmumisest valitsusse, kaldub Eesti siiski toetama Lääne-Euroopat, mitte Visegrádi riikide rühma.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Balti riikide peaministrid on vastu Poola karistamisele kohtureformi eest
Saksamaa ei maksa Poolale täiendavaid sõjahüvitisi. Kes selles süüdi on — muidugi Moskva
Ohverdamine: Poola valis välja, kellega ta Teist maailmasõda "alustas"
Poola nõuab Saksamaalt Teise maailmasõja ajal tekitatud purustuste eest hiigelsummat
Poola president vetostab ülemkohtureformi
Tagid:
lahkumine, Donald Tusk, Visegradi grupp, Euroopa Kohus, EL, Poola

Peamised teemad