04:41 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
102 0 0

Venemaa tegevus Süürias mõjutab tõsiselt piirkonna geopoliitilist olukorda ja viib Moskva autoriteedi kasvule, tunnistas Eesti kaitseminister Jüri Luik.

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. Venemaa roll Lähis-Idas kasvab vääramatult nagu ka tema mõju ja autoriteet. Moskva strateegia on selge: avaldada mõju kaugel väljaspool oma piire, milleks tal ongi muuhulgas sõjaväebaasid Süürias.

"Venelased on kasutanud taktikaliselt iga auku, mille Lääs jätab. Ja nüüd on nad jõudnud Põhja-Süüriasse toetama Süüria vägesid ja kaudselt ka kurde," ütles Eesti kaitseminister.

Vene väed, kes tema sõnul on sekkunud Süüria kurdide ja Türgi vastasseisu, mõjutavad ainuüksi oma kohalolekuga geopoliitilist olukorda nagu ameeriklasedki, enne kui need teatasid ootamatult, et lahkuvad Süüriast.

Venemaa raketikompleks Iskander õppustel
© Sputnik / Алексей Даничев

EL oleks võinud hõivata USA koha, aga see on võimatu

Ajakirjanik Toomas Sildam tuletas Eesti kaitseministrile meelde ELi kõrge välisesindaja Federica Mogherini nõuniku Nathalie Tocci sõnu sellest, kuidas EL täidab Lähis-Idas USA-st tühjaks jäänud koha. "Kas see on unistus, mis kunagi ei täitu?" küsis ta Jüri Luigelt.

"See on unistus. ELil ei ole poliitilist tahet ega sõjalist jõudu. Võibolla on ELil finantse, aga praegu, kui Süürias käib aktiivne sõjategevus, on raske ette kujutada, kuidas neid finantse ülesehitustöös kasutada," vastas minister.

Kommenteerides ajakirjaniku oletusi sellest, et Euroopa Liidu huvi tõttu Süüria konflikti ja pagulaste probleemi rahumeelse lahendamise vastu võib muutuda ka Brüsseli sanktsioonipoliitika Moskva suhtes, teatas Jüri Luik:

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, on alates Venemaa sekkumisest Süüria konflikti 2015. aasta sügisel olukord selles riigis kardinaalselt muutunud: valitsusväed on koos Vene sõjaväelastega saanud oma kontrolli alla tagasi suure osa riigi territooriumist, mille varem olid hõivanud terroriorganisatsiooni Islamiriik (Islamic State, IS)* ja relvastatud opositsioon.

Tänavu oktoobris alustas Türgi maismaaoperatsiooni Süüria kurdide vastu. Need pöördusid abipalvega Damaskuse poole. Selle tulemusel on Süüria valitsusväed esmakordselt pärast 2014. aastat tunginud Eufrati vasakkaldale ja hõivanud ISi endise pealinna Raqqa. Euroliit ja USA on Ankara tegevuse hukka mõistnud, türklased on vastuseks ähvardanud taas lubada Süüria põgenikel Türgi territooriumi kaudu Lääne-Euroopasse suunduda.

Süüria ja Türgi armee ja Süüria kurdude võimaliku vastasseisu kohad on praegu Venemaa väejuhatuse ja Venemaa sõjaväepolitsei kontrolli all. USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa väikesearvulised üksused on hakanud piirkonnast evakueeruma.

*Venemaal, USAs, Euroopa Liidus ja mujal keelatud terroriorganisatsioon

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kaljulaid: Eesti peab Venemaaga suhtlema otse ja ilma vahendajateta
Johan Bäckman: Eestil tasub enesealalhoiu mõttes võtta eeskuju Soomest
Borš kui relv. BBC paljastas Venemaa propaganda saladuse
Tagid:
poliitika, Süüria, Lähis-Ida, Venemaa, kaitseministeerium, Jüri Luik

Peamised teemad