05:16 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
105 0 0

Seda, millist huvi võiks võimalik visiit Tartusse Venemaa president Vladimir Putinile pakkuda, rääkis Sputnik Eestile politoloog ja ajaloolane Igor Rosenfeld.

TALLINN, 19. oktoober - Sputnik. Tartu politoloog ja ajaloolane Igor Rosenfeld peab täiesti võimalikuks, et Venemaa president Vladimir Putinil külastab Tartus 2020. aasta juunis toimuvat soome-ugri rahvaste maailmakongressi.

Muidugi, ütles ta Sputnik Eesti-le antud kommentaaris, on palju tegureid, mis Putini Eesti-visiidi realiseerumist mõjutavad. Näiteks Venemaa Föderatsiooni presidendi tihe töögraafik, milles pole lihtne vaba ruumi leida, kuid Rosenfeld on kindel, et Putini visiit Eestisse võib olla ka Venemaa jaoks huvitav ja kasulik.

Ühest küljest saab Venemaa president rääkida otse Tartus toimuva sündmuse teemal. Läänes ja eriti Eestis usuvad mõned jõud, et Venemaal elavad soome-ugri rahvad on rõhutud, sunniviisiliselt assimileeritud, mis pole aga tõsi. Vladimir Putin võib kummutada rea müüte soome-ugri rahvaste väidetavalt kohutavast olukorrast Venemaal.

Teisalt pole kongress ise Eesti külastamise kõige olulisem põhjus. Rosenfeld leiab, et Euroopa Liiduga suhtlemise poolest on Eesti külastamine palju olulisem.

Käsitletavad teemad võivad olla erinevad. Majanduse vallas on need näiteks gaas ja Nord Stream 2. Mõned EL-s toetavad seda projekti, teised on selle vastu. Valdavalt on Euroopa juhid nüüdseks vaenulikkuse asemel kõhkleval seisukohal ja Venemaa saab neid "nihkeid" mõjutada, leiab Rosenfeld.

"Eestiga peetavate läbirääkimiste kaudu saab Venemaa ka EL-ga suhelda ning avaldada ja edastada oma arvamust Eesti ja EL-i ühistel teemadel.

Selleks on vaja vaevarikast tööd. Kuid Venemaa peab EL-ga koostööd tegema ja võimalik visiit Tartusse oleks üks positiivsetest sammudest selles suunas," lisas Igor Rosenfeld.

Hiljuti selgitas Eesti politoloog Eduard Tinn, et pikka aega Euroopas töötanud Kersti Kaljulaid toetab Saksamaa ja Prantsusmaa poliitikat ja need riigid omakorda toetavad avatumat poliitikat Venemaaga, soovides isegi sanktsioonidest loobuda. Eesti sooviks olla nende EL "veduritega" samas rongis.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et president Kersti Kaljulaid kutsus Tartus toimuvale Soome-ugri rahvaste maailmakongressile kolm presidenti – lisaks Putinile said kutsed ka Soome president Sauli Niinistö ja Ungari president Janoš Ader.

Esmakordselt teatas Kaljulaid oma soovist näha oma Venemaa kolleegi Eestis Moskva-visiidi ajal aprillis.

Президент РФ Владимир Путин и президент Эстонии Керсти Кальюлайд во время прощания после российско-эстонских переговоров
© Sputnik / Алексей Дружинин
Venemaa president Vladimir Putin ja Eesti president Kersti Kaljulaid kohtumisel Moskvas.
Kaljulaid taasavas tookord Moskvas pärast renoveerimist Eesti saatkonnahoone ja kohtus Venemaa presidendiga.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kaljulaid räägib Putiniga eesti keeles
Kaljulaid Putinile: Meie kohtumine oleks pidanud juba ammu toimuma
Eesti sooviks olla Venemaa sõltumatu partner: mida selleks vaja on
President Kaljulaid kutsus Vladimir Putini vastuvisiidile Eestisse
Tagid:
Tartu, kongress, soome-ugri, kutse, Venemaa, Eesti

Peamised teemad