01:22 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
15402

Ameerika vägede paiknemine Leedu pinnal on kohalikule eliidile võimu säilitamise tagatiseks elanikkonna aktiivse rahulolematuse korral, ütles Venemaa sõjaväeekspert Konstantin Sivkov Sputnik Eestile.

TALLINN, 19. oktoober — Sputnik. Leedu juhtkonna ebaõnnestunud majanduspoliitika sunnib ametlikku Vilniust otsima endale kaitset elanikkonna pahameele eest alalise USA sõjaväebaasi näol, ütles Venemaa Raketi- ja suurtükiväe akadeemia korrespondentliige, sõjateaduste doktor Konstantin Sivkov.

Член-корреспондент Российской академии ракетных и артиллерийских наук Константин Сивков
© Sputnik / Александр Натрускин
Sõjateaduste doktor Konstantin Sivkov

Tema sõnul tõi kohaliku läänemeelse eliidi tegevus Leedule kaasa katastroofilised tagajärjed: riik on elanikkonnast praktiliselt tühjaks jooksnud ja riigi kunagine tööstus on hävitatud.

© Ruptly
Balti riigid kaotavad noori

Ekspert usub, et nendes tingimustes saavad Leedu võimud aru, et ühel heal päeval võidakse nad lihtsalt maha võtta ja seetõttu vajavad nad oma julgeoleku tagamiseks Ameerika sõjaväebaasi.

Leedu juhtkond näeb Ameerika sõdurite kohalolekus veel üht eelist – teenismisvõimalust — USA hakkab sõjaväebaasi ehituse eest "raha maksma".

Ekspert tuletas meelde, et täna kaaluvad ameeriklased üsna realistlikult piiratud tuumasõja pidamise võimalust kolmandate riikide territooriumil, mis ei puuduta ei Venemaad ega USA-d.

"Nii et mõelge, mis saab Leedust, kui see tema territooriumil puhkeb," sõnas Sivkov.

Leedu käib Poola jälgedes

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et USA sõjaväelaste alaline paigutamine Leetu on ametliku Vilniuse ammune unistus. Seda teoks teha takistab aga Leedu põhiseaduse artikkel 137, mis ütleb, et massihävitusrelvad ja välisriikide sõjaväebaasid ei saa Leedu Vabariigi territooriumil paikneda.

Võimud otsustasid põhiseaduse sätetest mööda hiilida lihtsa juriidilise triki abil: Ameerika väed paigutatakse alaliselt Leedu pinnale, kuid nad hakkavad elama kasarmutes ja tegutsema polügoonidel, mis jäävad Leedu seaduslikku omandusse ega lähe üle USA armee alluvusse.

Oktoobris juba saabus Leetu ajutine USA sõjaväekontingent, mis viibib riigis kuus kuud ja osaleb õppustel koos Leedu sõjaväelastega.

Президент Литвы Гитанас Науседа
© AP Photo / Mindaugas Kulbis
Leedu president Gitanas Nauseda

Hiljuti ütles Leedu president Gitanas Nauseda, et tema riik soovib oma territooriumile USA vägede alalist paigutamist. Tema sõnul on see esialgu vaid soov, kuid Poola kogemus näitab, et seda on täiesti võimalik realiseerida.

Venekeelset intervjuud Konstantin Sivkoviga saate kuulata siit:

Сивков: войска США в Литве будут охранять местные власти от народного гнева

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
sõjaväebaas, poliitika, majandus, Balti riigid, Leedu, USA

Peamised teemad