03:47 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
46 0 0

Türgi vägede sõjaline operatsioon Süüria põhjaosas on saanud üheks peateemaks, mida Eesti välisminister Urmas Reinsalu ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg oma kohtumisel arutavad.

TALLINN, 19. oktoober — Sputnik. Eesti välisminister Urmas Reinsalu arutas Brüsselis kohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga Ukraina asju, Atlandi-ülest koostööd ja eelseisvat alliansi liikmesriikide liidrite tippkohtumist, kuid erilist tähelepanu pöörati Türgi vägede sissetungile Süüriasse.

Reinsalu ja Stoltenberg kiitsid heaks ka USA ja Türgi kokkuleppe tulevahetuse lõpetamise kohta Süürias. Eesti välispoliitikaametkonna juhi sõnul soodustab dialoogi Türgiga asjaolu, et see riik on NATO liige, Euroopa Liidu oluline partner ja "Islamiriigi"* vastu võitleva ülemaailmse koalitsiooni liige. Türgi mängib Reinsalu arvates olulist rolli ka rändekriisi lahendamisel. 

Министр иностранных дел Эстонии Урмас Рейнсалу и Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг
Eesti välisminister Urmas Reinsalu ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg Brüsselis kohtumisel

Sõjaline operatsioon "Rahu allikas"

9. oktoobril 2019 käivitas Türgi Süüria põhjaosas relvastatud kurdi üksuste ja Islamiriigi* terrorirühmituse vastu sõjaväeoperatsiooni "Rahu allikas". Ankara eesmärk on luua Süüria-Türgi piirile puhvertsoon, kuhu õnnestumise korral plaanitakse ümber paigutada praegu Türgis viibivad Süüria põgenikud.

Riigi põhjaosas seni paiknenud USA sõjaväelased olid sunnitud taanduma, jättes oma kurdi liitlased vastamisi Türgi armeega.

Kurdid omakorda leppisid Damaskusega kokku Süüria vägede saatmises Türgi piirile Türgi vägede pealetungi tõrjumiseks ning mitmed Süüria provintsid, mida kurdid varem kontrollisid, teatasid Süüria suveräänsuse taastamisest territooriumil.

Selle tulemusel sisenes Süüria armee esimest korda viie aasta jooksul näiteks Raqqa linna, mida peeti pikka aega ISISe* pealinnaks.

Türgi vägede sissetung Süüriasse põhjustas rahvusvahelise üldsuse äärmiselt negatiivse reaktsiooni, USA ja Euroopa Liit, sealhulgas Eesti, mõistsid sõjalise operatsiooni hukka. Damaskus on "Türgi okupatsioonipoliitika" Süüria põhjaosas hukka mõistnud korduvalt.

Venemaa teatas, et Türgi peaks vältima tegevusi, mis võivad takistada alates 2011. aastast kestnud Süüria konflikti lahendamist.

*Venemaal on keelatud terroristlik organisatsioon

Lugege lisaks:

 

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Türgi sõda kurdide vastu
Tagid:
kurdid, Süüria, Türgi, NATO, Urmas Reinsalu, Jens Stoltenberg

Peamised teemad