15:47 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Poliitika
lühendatud link
Venemaa–Aafrika tippkohtumine (7)
5610

Venemaa ja Türgi presidendid arutasid rahulikult ja põhjalikult Süüria pikaajalise sõjalise konflikti lahendamise olulisemaid küsimusi. Läbirääkimised Sotšis kestsid üle 6 tunni.

TALLINN, 23. oktoober — Sputnik. Venemaa presidendi Vladimir Putini ja tema Türgi ametivenna Recep Tayyip Erdogani läbirääkimised Sotšis kestsid üle kuue tunni. Sellest teatas RIA Novosti, märkides, et riigipead vestlesid esmalt delegatsioonide osavõtul, seejärel jätkati tête-à-tête.

Kohtumise peateemaks oli olukord Süürias Ankara alustatud sõjalise operatsiooni ning Türgi ja USA 120-tunnise relvarahu kokkuleppe valguses. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas Putini ja Erdogani vestlust "põhjalikuks, keerukaks ja mittekiirustavaks".

Milles kokku lepiti?

Vladimir Putin ütles lõpp-pressikonverentsil, et Moskva ja Ankara leppisid kokku mitmetes Süüria-Türgi piiril valitsevat olukorda käsitlevates küsimustes. Venemaa riigipea nimetas neid kokkuleppeid "väga olulitseks, kui mitte epohhiloovateks".

Президент РФ Владимир Путин и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время встречи
© Sputnik / Алексей Дружинин
Venemaa president Vladimir Putin ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan kohtumisel
Memorandumit esitlesid kahes keeles välisministrid Sergei Lavrov ja Mevlut Cavusoglu.
Presidendid kinnitasid ka oma pühendumust Süüria ühtsusele ja territoriaalsele terviklikkusele ning Türgi riikliku julgeoleku tagamisele.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles, et alates kolmapäevast peavad kõik Süürias tegutsevad kurdi relvaüksused Türgi piirist 30-kilomeetrisest tsoonist olema välja viidud. Ta lisas, et Venemaa ja Türgi teevad jõupingutusi Süürias poliitilise lahenduse saavutamiseks.

Putin avaldas veendumust, et tulevikus vabaneb Süüria välismaiste relvaüksuste kohalolekust. Ankara nõustus sellega, ütles ta.

Washingtonil pole mõtet Ankarat survestada

Lähis-Ida spetsialist ja Venemaa Majanduskõrgkooli humanitaarteaduskonna õppejõud Grigori Lukjanov ütles, et USA ja NATO üleskutsed Türgile loobuda Süüria põhjaosas toimuvast sõjalisest operatsioonist on mõttetud.

Relvaostu küsimust ei tõstatatud

Venemaa Föderaalse sõjalis-tehnilise koostöö teenistuse juht Dmitri Šugajev ütles RIA Novostile, et küsimust Venemaa hävituslennukite, samuti täiendavate õhutõrje raketisüsteemide S-400 tarnimiseks Türgile kõnelustel ei tõstatatud. Ta täpsustas, et õhutõrjesüsteemide teema on "arenemisjärgus" ja hävituslennukite küsimust Türgi alles uurib.

Mis toimub Süürias

Türgi president Erdogan teatas 9. oktoobril Süüria põhjaosas sõjalise operatsiooni "Rahuallikas" alustamisest, mis on suunatud Türgis keelustatud Kurdi Tööpartei vastu. Kommenteerides Süürias Eufrati jõest idapool toimuva terrorismivastase operatsiooni "Rahuallikas" käiku, ütles Erdogan, et Türgi armee on neutraliseerinud peaaegu 500 terroristi ja veel üle 250 panid relvad maha.

Erdogan rõhutas, et Türgi ei luba terroristidel luua Süüria põhjaosas riiklikku moodustist, seetõttu ei istu ta nendega ka läbirääkimiste laua taha. Türgi riigipea sõnul jätkatakse operatsiooni Rahuallikas seni, kuni terrorioht Süüria põhjaosas on täielikult kõrvaldatud.

USA ja NATO on aktiivselt välja astunud Türgi sõjalise operatsiooni vastu. Nii teatas USA riigisekretär Mike Pompeo oma riigi valmisolekust sõjaks Türgiga, kui see operatsiooni ei peata. Türgi oli Washingtoni survel sunnitud 17. oktoobril teatama viiepäevasest vaenutegevuse lõpetamisest.

Lukjanovi venekeelset intervjuud saab kuulata siit:

Турция считает ошибкой отношение США к ее действиям против курдов — Лукьянов
Lugege lisaks:

Teema:
Venemaa–Aafrika tippkohtumine (7)

Samal teemal

Donald Trump hakkas Türgit sanktsioonidega survestama
Ekspert selgitas Türgi sõjalise operatsiooni ohtlikkust Euroopa jaoks
Süüria ja Türgi vägede kokkupõrkes Põhja-Süürias on ohvreid
Lähis-Ida ekspert: mis Süüria põhjaosas tegelikult toimub
Tagid:
kurdid, kokkulepe, presidendid, Venemaa, Türgi, Süüria

Peamised teemad