21:18 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Poliitika
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
181 0 0

Eesti peaminister Jüri Ratas võttis vastu lahkumisavalduse väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingolt, keda opositsioon oli varem süüdistanud valetamises. Valitsusjuht soovis talle jõudu ja väljendas lootust, et ta "teeb toimunust tõsised järeldused".

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. Ministrite "salk" eesotsas keskerakondlase Jüri Ratasega on taas kaotanud ühe "võitleja": valetamises süüdistatuna pani ameti maha väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo (EKRE). Ta oli selle ametikoha saanud maikuus pärast seda, kui sellelt kohalt oli tagasi astunud teine konservatiiv Marti Kuusik.

Ratas võttis Kingo lahkumisavalduse vastu kolmapäeva õhtul. Tema sõnul oli see otsus raske. "Kuid kujunenud olukorras oli üheselt selge, et tema ametis jätkamine olnuks väga keeruline. Seda nii tema enda, tema koduerakonna kui ka terve valitsuse jaoks," kirjutas ta oma Facebooki-lehel.

Kert Kingo, Jüri Ratas; president Kersti Kaljulaid
© Фото : VABARIIGI PRESIDENDI KANTSELEI

Valitsusjuht rõhutas, et poliitik peab oma suhtlemises ametikaaslaste ja avalikkusega olema avatud ning ka ebameeldivate teemade puhul andma õigustatud küsimustele selgeid ja ammendavaid vastuseid.

"Loodan, et Kert Kingo teeb toimunust tõsised järeldused, mille esimeseks sammuks oli kindlasti tema suure kaaluga otsus ametist lahkuda. Soovin Kert Kingole palju jõudu ja tegutsemistahet vastutusrikkas parlamenditöös," ütles Ratas.

Ministri ootamatu tagasiastumise ajendiks said Kingole esitatud süüdistused valetamises. Muuhulgas oli ta esmaspäeval Riigikogu liikmetele kinnitanud, et ei ole kuidagi seotud tema nõunikuks määratud Jakko Väliga, kes on kuulsaks saanud solvangutega ühismeedias. Hiljem selgus siiski, et tööleping Väliga oli sõlmitud juba 18. oktoobril, pealegi Kingo soovil.

Kingo jääb väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministrina ajalukku sellise ametikoha jaoks üsna kummaliste avalduste ja tegudega. Näiteks teatas ta varsti pärast ametisse astumist, et kavateb teha võimalikult vähe välisvisiite ja suhelda välismaa kolleegidega ainult eesti keeles. Juunis keeldus ta lendamast Jaapanisse G20 tippkohtumisele põhjendades seda sellega, et "ei ole kavandatud konverentsi peateemaga kursis".

Керт Кинго (слева), премьер-министр Юри Ратас и президент Эстонии Керсти Кальюлайд
© Фото : VABARIIGI PRESIDENDI KANTSELEI
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo, peaminister Jüri Ratas ja president Kersti Kaljulaid

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, nimetati Kert Kingo uueks väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministriks tänavu mais pärast seda, kui sellelt ametikohalt lahkus skandaaliga tema erakonnakaaslane Marti Kuusik. Kuusik, kes oli olnud minister alla kahe päeva, pani ameti maha seoses süüdistustega perevägivallas. Poliitik lükkas ümber kõik süüdistused enese aadressil, kuid tema poliitilist karjääri see ei päästnud.

Kingo, erialalt jurist, astus EKREsse 2016. aasta märtsis. Enne ministriks määramist töötas ta pikka aega Tööinspektsioonis, Politsei- ja Piirivalveametis ning Maksu- ja Tolliametis.

Lugege lisaks: 

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Tagid:
poliitika, tagasiastumine, minister, EKRE, Kert Kingo

Peamised teemad