14:03 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
6110

Ukraina uus juhtkond ei saa hakata täitma "Steinmeieri valemi" tingimusi Donbassi kohta ega ole selleks valmis, teatas eriintervjuus RIA Novostile Donetski Rahvavabariigi juht Deniss Pušilin.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Isehakanud Donetski Rahvavabariigi juht Deniss Pušilin ei varja oma umbusku Ukraina võimude suhtes vaatamata Minskis allkirjastatud "Steinmeieri valemile" ja avaldusele, et Kiiev on nõus vaenupooled lahutama.

Oma suhtumisest Ukraina uude presidenti, aga ka sellest, miks Ukraina võimud ei saa või ei taha Donbassis vaherahust kinni pidada, rääkis Pušilin intervjuus RIA Novosti korrespondendile Juri Voitkevitšile.

Kuidas on õnnestunud Kiievit mõjutada "Steinmeieri valemi" allkirjastamise küsimuses?

Selle allkirjastamine ei ole õnnestunud mitte Kiievil, vaid eeskätt vabariikidel. Aga ka tagajariikidel — Venemaal, Prantsusmaal, Saksamaal — õnnestus Ukraina alla suruda ja jõuda selleni, et valem tuli ikkagi allkirjastada.

Valem oli kooskõlastatud "Normandia formaadis" juba aastatel 2015–2016. Läbirääkijad Minskis, Ukraina esindajad, ütlesid: "Me ei tea selle valemi järgi midagi, me ei hakka selles osas midagi tegema." Loomulikult jäigi sedasi kõik toppama.

Mitu aastat järjest käisid arutelud selle valemi ümber. Seetõttu — võttes arvesse, et Ukrainas oli vahetunud võim — tekkis mingisugune lootus, et Kiiev muudab suhtumist Minski lepetega võetud kohustustesse ja toimub mingi edasiminek. Seetõttu võeti eelnevatest kokkulepetest kõige lihtsamad — "Steinmeieri valem".

Järgmiseks tingimuseks sai vaenupoolte jõudude ja vahendite lahutamine Petrovskes ja Zolotes. See ei ole uus lahutamine, vaid ainult nende rikkumiste kõrvaldamine, millel oli lastud toimuda alates 2016. aasta oktoobrist, millal leidis aset vaenupoolte lahutamine kahel lõigul kolmest, mis oli kooskõlastatud julgeoleku alamgrupis Minskis. Praegu on Ukraina erilise tarkusega hiilgamata teinud mingisuguseid edusamme vaenupoolte lahutamisel Stanõtsja Luganskas, kuid blokeerinud Petrovske ja Zolote.

Kreml vastas Kiievi arusaamatuile üleskutseile LRV ja DRV laiali saata
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Me võiksime muidugi suhtuda mõistvalt Ukraina võimudesse, sellesse, et neil on seal mingeid juhitamatuid radikaale, korraldatakse mingeid miitinguid.

Kõike seda oleks olnud võimalik mõista, kui kõik see aeg ei oleks meie territooriumi pihta lennanud mürsud ja kui need lepingulised kohustused ei oleks olnud fikseeritud kõikvõimalikes formaatides — Minskis "Normandia formaadis", ettevalmistavat laadi kohtumistel. Kuid Ukraina selles osas edasi ei liigu.

Probleem radikaalidega on praeguste Ukraina võimude probleem. Neil on kõik võimalused, neil on häälteenamus Ülemraadas, et kirjutada "Steinmeieri valem" seadusandlusesse, aga see on "Steinmeieri valemi" tingimuse jätk, et toimuks Normandia kohtumine. Neil on kõik võimalused juhtida jõuametkondi, sest valitsus on moodustatud otseselt uue, praeguse võimu poolt.

© Ruptly
Ukraina natsid ei taha rahu taastumist Donbassis

Seetõttu suudavad nad toime tulla nii radikaalide kui ka teiste neonatsidega, keda on viimasel ajal Ukrainasse siginenud üsna arvukalt. Need on Ukraina probleemid.

Kas on mingi tõenäosus, et Kiiev täidab "Steinmeieri valemi" nõudmised?

Ma saan rääkida väga skeptilistest meeleoludest selles osas: uue võimu ajal lähevad Ukrainal sõnad tegudest lahku nagu ennegi.

Kuidas võib "Steinmeieri valemi" täitmine muuta olukorda Donbassis?

Tahaks märkida, et "Steinmeieri valem" on üks "Abinõude kogumi" poliitiliste punktide täitmise elementidest. "Steinmeieri valem" annab ainult võimaluse, isegi selle elluviimine annab võimaluse arutada ülejäänud momente, mis on seotud valimiste korraldamisega, nagu see on ette nähtud "Abinõude kogumis" Donbassi territooriumil.

Kuid Ukraina poolt näeme seni blokeerimist: ma ei näe mingeid eeldusi, et Ukraina homme, nädala pärast, kuu aja pärast või hiljem kirjutaks selle valemi oma seadusandlusesse.

Kuid me kuuleme Ukraina poolt täiesti teisi üleskutseid, püüdlusi, loosungeid.

Mis kasu võib Kiiev sel juhul saada?

Ta lihtsalt venitab, püüab flirtida radikaalselt meelestatud elementidega ja unustab, et need ei ole tema valijad.

Ta ei hakka kunagi radikaalidele meeldima. See on tema suurim eksitus.

Zelenskõid ei toonud võimule radikaalid, vaid just nimelt inimesed, kes tahavad rahu, neid on üle 70%, nagu on näidanud hääletustulemused.

Kuid Zelenskõi ei võta kuulda millegipärast neid, vaid käputäit neonatslikke moodustusi, kes dikteerivad ja suruvad talle peale oma sõjalisi eesmärke ja ülesandeid.

Mis võib panna Kiievi nõustuma "Steinmeieri valemi" tingimustega ja kui palju aega see võib võtta?

Me oleme esitanud korduvalt üleskutseid maailma üldsusele ja tagajariikidele. Ja ainult Venemaa on teinud ja teeb ka edaspidi teatavaid samme, mis peavad igati sundima Ukrainat endale võetud kohustusi täitma. Aga Ukraina pole kuuendat aastat paigast nihkunud, mistõttu rääkida mingitest tähtaegadest, millal Ukraina ikkagi otsustab Minski lepped täita, on väga tänamatu töö.

Lugege intervjuu täielikku versiooni RIA Novosti saidilt.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Mis saab Minski lepingutest: Kiiev keeldub Donbassi eristaatuse arutamisest
Euroopa konsulaadid õpetavad tuvastama venemaalaste hulgas Donbassi elanikke
Donbassi konfliktile pühendatud fotoprojekt pälvis võidu konkursil Photolux Award
Tagid:
Frak-Walter Steinmeier, Ukraina, poliitika, Donetski RV, Donbass

Peamised teemad