06:14 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
6810

Endine Prantsusmaa suursaadik Venemaal Jean de Gliniasty on kindel, et Venemaa tagasitulek maailma suurriikide klubisse, kes hoiavad kontrolli all olukorda planeedil, võib pidada lõplikuks ja pöördumatuks.

TALLINN, 27. oktoober — Sputnik. Moskva järjekindel poliitika, mis on olnud suunatud riikide suveräänsuse kaitsmisele, on teinud Venemaast jälle suurriigi, arvab endine Prantsuse Vabariigi suursaadik Venemaa Föderatsioonis Jean de Gliniasty.

Ta märkis eriti seda, et hiljuti allkirjastatud Vene–Türgi memorandum taastab de facto Süüria sõjaeelsetes piirides.

Жан де Глиниасти
© Sputnik / Илья Питалев
Jean de Gliniasty

De Gliniasty rõhutas, et Süürias kaitses Kreml riikluse põhimõtet, kuid USA säilitab endiselt oma mõju regioonis, kuigi on sunnitud tunnustama Venemaa kasvavat mõju. Seevastu Euroopa, sealhulgas tema kodumaa Prantsusmaa, on endise suursaadiku sõnul lõplikult kaotanud kontrolli olukorra üle ja riskib lahkumisega Lähis-Idast pikaks ajaks.

Puudutades Sotšis toimunud foorumit "Venemaa–Aafrika" ja Moskva suhteid Aafrika riikidega, ütles de Gliniasty, et Venemaal on juba tsaariajast saadik olnud tihedad sidemed Musta Mandriga ja NSVL aitas oma olemasolu ajal aafriklastel koloniaalikkest vabaneda.

Prantsuse diplomaadi arvates on Kremlil lisaks majandusele veel kaks suurriigi välispoliitika sammast: pehme jõud ja julgeolek. Jean de Gliniasty teatas, et Venemaa eripära seisneb selles, et ta on maailmariik, kellel ei ole suuri finantsvõimalusi, kuid kes kompenseerib selle puuduse suure diplomaatilise tarkusega.

Ajalooline memorandum

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas 22. oktoobril kohtusid Sotšis Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdoğan. Läbirääkimised kestsid üle kuue tunni ja nende tulemusel kirjutasid pooled alla "Vastastikuse mõistmise memorandumile Venemaa Föderatsiooni ja Türgi Vabariigi vahel Süüria olukorra asjus".

Dokument koosneb 10 punktist, mis käsitlevad üksikasjalikult Moskva ja Ankara edasisi samme Süüria probleemide rahumeelseks reguleerimiseks. Nii näiteks kinnitasid pooled, et nad pooldavad Süüria poliitilise ühtsuse ja territoriaalse terviklikkuse säilitamist, rõhutasid otsustavust võidelda terrorismiga kõigis selle avaldumisvormides ja pidasid vajalikuks koostöö jätkamist Süüria konfliktile poliitilise lahenduse otsimisel "Astana mehhanismi" raames.

Lugege lisaks:

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Türgi sõda kurdide vastu
Tagid:
poliitika, Lähis-Ida, Türgi, Süüria, Prantsusmaa, Venemaa

Peamised teemad